Novota za dobré výkony platil sladkosťami

 

V stredajšom stretnutí štvrťfinále Slovenského pohára nastúpila Dunajská Streda na ihrisku Petržalky. Aj keď tím zo Žitného ostrova prišiel počas zápasu o Leonarda Kweukeho a Jána Marcina, ktorí uvideli červenú kartu z rúk hlavného rozhodcu Richarda Havrillu, mužstvo dokázalo z Bratislavy priniesť cennú remízu 0:0.

 

Spokojnosť s bezgólovým stavom

Rovnaký výsledok v tomto vzájomnom stretnutí sa zrodil aj nedávno, v 10. kolom Corgoň ligy. "Mohlo to byť aj tým, že sa obidva celky dobre poznajú, avšak hlavný dôvod vidím predovšetkým v tom, že štvrťfinále sa už hrá na odvety," povedal pre profutbal.sk gólman Ján Novota a na margo taktiky doplnil: "Zamerali sme sa na pozornú obranu, aby sme neinkasovali. Postupne ku koncu zápasu sme chceli stupňovať tlak s tým, že keby sa nám podarilo pridať nejaký gólik, bolo by to výborné. Nakoniec sa tak nestalo."

 

V posledných štyroch ligových stretnutiach na vlastnom trávniku dokázali zverenci Wernera Loranta vždy zvíťaziť, a tak ich bezgólový stav v štvrťfinále stavia do roly favorita. "Je to pre nás dobrá východisková pozícia pred odvetou, obzvlášť keď vezmeme do úvahy, že sme zápas dohrávali s dvoma vylúčenými hráčmi. Teší nás, že sme pri oslabení nedostali žiadny gól," komentoval kapitán mužstva.

 

Kweuke musí hrať jednoduchšie 

Výprava Dunajskej Stredy mohla cestovať domov ešte spokojnejšia, keby útočník Leonard Kweuke premenil jednu zo svojich dvoch výborných príležitostí. Najprv opečiatkoval brvno Kamenárovej brány, sľubne vyzeral aj jeho "lob" ponad vybehnutého brankára, ktorý však skončil tesne vedľa. Pravdou je, že Kamerunčan v posledných piatich ligových stretnutiach strelil len jeden gól, presadiť sa dokázal ešte 1. októbra v pohárovom stretnutí proti Lipanom. Jeho strelecká krivka má klesajúcu tendenciu, a tak sa na prvé miesto v tabuľke strelcov prepracoval slovanista Pavol Masaryk. "Podľa môjho názoru nie je pod tlakom. V ostatnom stretnutí to bola z jeho strany možno slabšia koncentrácia, z čoho vyplynulo jeho nevydarené zakončenie. Myslím, že v súčasnosti nie je v takej hernej pohode, ako na začiatku sezóny. Verím, že ho naštartuje červená karta, viac sa upokojí a v nasledujúcich zápasoch bude viac sústredený vo finálnej fáze," vysvetlil Novota.

 

Brankár žlto-modrých následne dodal, že na tréningu ho Kweuke aj naďalej zamestnáva a s určitosťou nedá v nasledujúcom období pokoj ani gólmanom súpera. "Stále niečo vymýšľa. Ja sám mu niekedy hovorím, že je lepšie použiť jednoduchšiu alternatívu zakončenia. Niekedy hrá možno až príliš pre efekt. Stačí loptu streliť brankárovi popri nohách a je to rovnaký gól ako úspešný pokus do rohu brány. Tri body sa rátajú bez ohľadu na to, či sa trafil pekne, alebo nie."

 

Zatiaľ platil iba sladkosťami

Na rozdiel od Kweukeho, sa čoraz lepšími výkonmi môže pochváliť práve gólman Ján Novota. Ten neinkasoval už v šiestich po sebe idúcich stretnutiach a jeho nepriestreľnosť sa tak natiahla na 545 minút. "Je to príjemné. Nečakal som, že tak dlho budeme držať čisté konto. Kladieme dôraz na defenzívu, snažíme sa hrať opatrne, dať nejaký gólik a dotiahnuť duel do víťazného konca," hovorí Novota a následne priznáva: "Možno to nie je atraktívna taktika pre divákov, avšak pre nás sú dôležité body. Samozrejme, že túto štatistiku vnímam, často je skloňovaná v novinách, no dôležitejšie sú samotné výsledky."

 

Jednotka medzi žrďami žlto-modrých za svoje výkony ešte nemusela zložiť žiadny príspevok do kasy. "Zatiaľ ma to minulo. Chalanom som priniesol do kabíny nejaké sladkosti. Asi čakajú na vyššiu métu," skonštatoval líder FC DAC 1904, ktorý sa stal veľmi rýchlo obľúbencom fanúšikov. "Cítim z ich strany veľkú podporu, ktorú sa snažím odplácať dobrými výkonmi na ihrisku. Dúfam, že sa nám bude dariť čo najdlhšie, aby vždy odchádzali spokojní zo štadióna."

 

Chce dokázať, že je správny futbalista

Aj keď v zápase s Petržalkou prišla Dunajská Streda o dvoch vylúčených hráčov, pričom obzvlášť červená karta pre Kweukeho bola diskutabilná a hlavný arbiter Richard Havrilla sa musel poradiť s oboma asistentmi, kapitán hostí Ján Novota sa vyhol kritickému prejavu, ktorý si neodpustil kouč Werner Lorant. "Nechcem sa k tomu príliš vyjadrovať. Na hodnotenie rozhodcov sú iní ľudia ako ja. Samozrejme nie je príjemné hrať na Artmedii s dvoma vylúčenými hráčmi, no na druhú stranu sme ukázali, že keď sa zomkneme, môžeme ustáť aj takéto ťažké situácie. Mrzí nás, že sme stratili dvoch spoluhráčov, avšak kritika rozhodcov by nemala žiadny význam."

 

Novota sa rozhodol zaujať takýto postoj, hoci nedávno po ligovom stretnutí v Prešove sa na margo rozhodcov vyjadril aj do médií. "Konal som vtedy nesprávne. O tom zápase samozrejme rozmýšľam rovnako aj teraz. Mal som to však inak podať. Neustál som to a aj teraz chcem ukázať, že som to nebol ja. Musím brať podobné situácie s nadhľadom a nesmiem sa nechať rozhádzať. Je nutné, aby som sa zaujímal len o svoj výkon a nie o rozhodcu. Aj takto chcem dokázať, že som správny futbalista a podobnými vecami sa nezaoberám," dodal na záver.

(Vladimír Pančík, www.profutbal.sk, 23.10.2008)