SFZ sa snaží predchádzať fanúšikovským výtržnostiam

Zápas DAC 1904 - Slovan je rizikový

 

Po sérii výtržností, incidentov a vandalizmu fanúšikov na štadiónoch v zápasoch Corgoň ligy sa Slovenský futbalový zväz rozhodol vyhodnocovať rizikovosť jednotlivých zápasov najvyššej súťaže, čím chce predísť nebezpečným situáciám.

„Vzhľadom na fakt, že legislatíva upravujúca túto oblasť je momentálne v štádiu riešenia, chystá sa novelizácia zákona číslo 315/1992 Zb. o verejných telovýchovných, športových a turistických podujatiach, pristupujeme k intenzívnejšej komunikácii s jednotlivými futbalovými klubmi. Na úrovni ligovej komisie SFZ, kde sa pravidelne stretávajú zástupcovia klubov, sa otázkam bezpečnosti venuje veľký priestor a podrobne sa monitorujú opatrenia, ktoré prijímajú usporiadatelia pri organizácii jednotlivých zápasov,“ uviedla hovorkyňa zväzu Jana Peráčková.

 

SFZ vyhodnotil v najbližšom 14. kole Corgoň ligy za najrizikovejší sobotňajší duel FK DAC 1904 Dunajská Streda - ŠK Slovan Bratislava. Preto požiadal usporiadateľa o zavedenie viacerých opatrení, aby sa minimalizovalo riziko výtržností: kontrolovaný príchod a odchod fanúšikov belasých na štadión a z neho, ich bezpečný a dostatočne rýchly vstup do určených priestorov štadióna napríklad vytvorením dočasného pevného koridoru, bezpečné oddelenie sektora hostí od iných častí štadióna a vyčlenenie takého priestoru priaznivcom Slovana, ktorý v prípade potreby umožní vykonanie poriadkového zákroku príslušníkov policajného zboru, sprísnené osobné prehliadky fanúšikov oboch klubov a prísny zákaz predaja alkoholických nápojov na štadióne a v jeho okolí, z areálu štadióna odstrániť všetky rizikové predmety ako kamene, zostatky stavebných materiálov, laty či kovové žrde. Navyše SFZ odporúča uzavrieť štadión počas celého stretnutia, neumožniť vstup ani odchod - okrem výnimočných prípadov zo zdravotných dôvodov. Ešte pred úvodným výkopom by sa mala uskutočniť kontrola pripravenosti a realizácie bezpečnostných opatrení za účasti zástupcov oboch klubov, policajného zboru a delegáta stretnutia.

(Šport, 29.10.2008)