Dun. Streda sa bráni obvineniam zo strany SFZ a polície

"Je na hlbokom omyle ten, kto si myslí, že do takého rizikového zápasu, akým bolo sobotňajšie stretnutie DAC proti ŠK Slovan Bratislava, pôjdeme bez hasičov a záchranárov," skonštatoval na utorkovej tlačovej konferencii v Dunajskej Strede generálny manažér futbalového klubu FK DAC 1904 Dunajská Streda Dušan Chytil. Novinárom predložil dokumenty, ktorými vyvracal tvrdenia predstaviteľov polície o tom, že domáci organizátori nezabezpečili prítomnosť hasičov a zdravotníkov. Na videozostrihu bolo jednoznačne vidieť aj to, že napriek niektorým tvrdeniam boli zadné brány štadióna otvorené. "Ľudia neboli pošliapaní preto, lebo nebola otvorená brána, ale v dôsledku neadekvátneho policajného zákroku," skonštatoval D. Chytil. Podľa generálneho manažéra boli predstavitelia Slovenského futbalového zväzu (SFZ) pri poslednej prehliadke štadiónu tesne pred zápasom spokojní so stavom bezpečnostných opatrení a nemali žiadne námietky.

 

Primátor mesta Dunajská Streda Péter Pázmány považuje sobotňajšiu policajnú akciu za neprimeranú situácii. "Naši diváci nikoho neprovokovali, ale nenechali sa ani vyprovokovať, preto im patrí uznanie," povedal P. Pázmány. Ako dodal, za neprípustnú demonštráciu sily možno považovať zo strany bezpečnostných síl ich sprievod sem a tam pred tribúnou, ktorý podľa premietnutých amatérskych videozáznamov trval takmer sedem minút. "Dunajská Streda sa považuje za mesto tolerancie, za posledných dvadsať rokov tu neboli žiadne potýčky národnostného charakteru, avšak akoby niekomu prekážalo, že tu žijú Maďari a Slováci v porozumení," uviedol P. Pázmány.

 

Primátor očakáva odpoveď od policajných orgánov na svoje pochybnosti v súvislosti s adekvátnosťou policajnej akcie, ktoré sformuloval do ôsmich bodov. Okrem iného žiada predloženie dôkazov o tom, či v zmysle zákona zakročujúci policajti vopred upozorňovali fanúšikov, že naštartujú voči nim policajnú akciu, takisto aj na to, prečo boli prelepené identifikačné čísla na helmách policajtov.

(SITA, 04.11.2008)

 

Polícia má brániť a nie biť divákov, myslí si tréner DAC

"Niečo podobné, ako sa udialo minulú sobotu na zápase proti ŠK Slovan Bratislava, som počas môjho dlhoročného trénerského pôsobenia ešte nezažil. A to som pracoval aj v Turecku a Iráne," skonštatoval na utorkovej tlačovej konferencii v Dunajskej Strede nemecký tréner klubu DAC 1904 Werner Lorant.

 

Podľa neho je nepredstaviteľné, že sa také niečo môže vo futbale udiať. "Polícia je na to, aby bránila a nie na to, aby bila fanúšikov," povedal hlavný kouč dunajskostredského klubu. Lorant na vlastné oči videl, ako bijú ženy a deti, čo podľa neho k futbalu rozhodne nepatrí. "Poľutovaniahodné udalosti sa udiali napriek tomu, že naši diváci nikoho neprovokovali," dodal Lorant. Podľa neho sa nesmie dopustiť to, aby sa do futbalu zamiešala politika.

(SITA, 04.11.2008)

 

SMK odmieta obvinenia zo spolitizovania zápasu DAC - Slovan

Strana maďarskej koalície (SMK) odmieta obvinenia, že spolitizovala tému sobotňajšieho futbalového zápasu 14. kola Corgoň ligy medzi DAC 1904 Dunajská Streda a Slovanom Bratislava (0:4).

 

"Túto tému spolitizovali Ivan Gašparovič, Dušan Čaplovič a Robert Kaliňák,“ vyhlásil na pondelkovej mimoriadnej tlačovej besede SMK predseda strany Pál Csáky a zároveň dodal: "Mám dojem, že Čaplovič nie je podpredsedom vlády pre národnostné menšiny, ale proti menšinám.“

 

SMK bude v parlamente interpelovať ministra vnútra Kaliňáka. "Chceme vidieť dôkazy, že policajti boli v tomto sektore napadnutí,“ uviedol Csáky s tým, že polícia hovorí o útoku na policajtov pred zásahom. SMK chce tiež vidieť analýzu zásahu. Podľa Csákyho totiž mala obkľúčiť sektor a vytiahnuť z neho výtržníkov a nie biť okolo seba hlava - nehlava. Šéf SMK tiež upozornil, že polícia pri zásahu použila kovové tyče, ktoré sú v celej Európskej únii zakázané. "Nemyslím, že polícia zvládla situáciu správne. Policajti nezvládli situáciu, nemali dôvod na taký výstup, nemali dôvod na bitie ľudí, ktorí ležali na zemi." Zároveň vyzval dotknutých, aby na policajtov podali trestné oznámenia.

 

SMK podľa Csákyho stojí na strane zákona, princípov a ľudí, ktorí trpeli neprávom. Zdôraznil, že jeho strana nemá problém odsúdiť konanie občanov Slovenskej republiky či Maďarskej republiky.

 

Polícia na štadióne zasiahla počas zápasu proti fanúšikom DAC Dunajská Streda. Policajný zásah podľa predstaviteľov policajného zboru prišiel až po tom, ako fanúšikovia zaútočili na policajtov. Polícia predviedla v sobotu spolu 35 osôb, z toho 15 slovanistov, 3 fanúšikov DAC a 17 občanov Maďarskej republiky. Zároveň začala trestné stíhanie pre trestné činy výtržníctva a útoku na verejného činiteľa.

(SITA, 03.11.2008)

 

Útok fanúšikov na policajtov dosvedčili záchranári

Zásah policajtov na sobotňajšom futbalovom zápase v Dunajskej Strede prišiel po fyzickom útoku výtržníkov na policajtov. Ako informoval dnes členov parlamentného brannobezpečnostného výboru minister vnútra Robert Kaliňák, dokazuje to výpoveď jedného zo záchranárov.

 

Podľa tohto záchranára okrem fyzického útoku policajtom nadávali po maďarsky do fašistov a kok... Poslancom ukázal fotky zo zásahu, na ktorých vidieť zdvihnutú päsť fanúšika, ktorá mala smerovať na prechádzajúceho policajta. Zástavy zavesené na plote však neumožnili zachytiť celý atak.

 

Kaliňák tiež vyhlásil, že po zápase sa jeden z poslancov Národnej rady SR snažil ovplyvniť záchranárov, aby tvrdili, že na zápas ich objednalo vedenie futbalového klubu DAC. Opakovane však zdôraznil, že zdravotnú službu organizátor zápasu nezabezpečil. Minister odmietol však povedať meno poslanca. Nepovedal ho ani na výzvu Bélu Bugára, ktorý chcel vedieť, ktorý "egreš alebo idiot toto urobil“.

 

Kaliňák vyzval poslancov, aby v novele zákona umožnili policajtom zakázať niektoré športové podujatia, prípadne naň nepustiť verejnosť. Podľa policajného viceprezidenta Stanislava Jankoviča policajný útok smeroval k najagresívnejším fanúšikom na spodku tribúny.

 

Generálny prokurátor Dobroslav Trnka si myslí, že zákrok polície bol adekvátny situácii. "Smeroval k páchateľom trestnej činnosti a priestupkov,“ uviedol. Zásah preto považuje za profesionálny a vysoko účinný. Kriticky sa vyjadril na adresu politikov a ich výrokov po zápase. Tieto výroky podľa neho zneisťujú políciu. Trnka tiež upozornil, že medzi fanúšikmi sú vysokoorganizované bandy fašistických a polofašistických skupín, ktoré chcú na seba upozorniť. Podľa neho medzi členmi tvrdého jadra fans Slovana sú napríklad viacerí, ktorých mená súvisia s vraždou Daniela Tupého. Trnka upozornil, že krajiny V4 sa stávajú najväčším semeniskom chuligánov s fašistickým zameraním.

 

Člen výboru Béla Bugár (SMK) kritizoval usporiadateľov zápasu, že nedokázali zabezpečiť poriadok ako mali. Upozornil najmä na veľké množstvo pyrotechniky, ktorá sa dostala na štadión. V súvislosti s policajným zásahom konštatoval, že niektoré zábery ukazujú ako policajti bijú aj ľudí, ktoré majú ruky nad hlavou, či kopú do fanúšika, ktorý kľačí na zemi.

 

Exminister vnútra Martin Pado sa pýtal, že dokedy budú zásahy polície na futbalových zápasoch platené z daní všetkých občanov. Podľa neho súťaž organizuje Slovenský futbalový zväz, ktorý by si mal platiť usporiadateľskú agentúru alebo refundovať náklady polície. Ján Kovarčík (ĽS-HZDS) pozval zahraničných fanúšikov na slovenské športové podujatia s tým, že im bude zabezpečená bezpečnosť.

 

Rokovanie výboru hneď na začiatku opustil Vladimír Palko (KDS) s tým, že nevidí zmysel na konanie mimoriadnej schôdze výboru a považuje ho za úplne zbytočné. Zákrok polície bol totiž podľa neho úplne v poriadku.

 

Brannobezpečnostný výbor schválil na návrh Jána Richtera (Smer-SD) uznesenie, ktoré podporili všetci koaliční poslanci. Bugár sa zdržal hlasovania. Výbor v uznesení konštatoval, že organizátor nezvládol svoju úlohu pri organizovaní zápasu. Vyjadril tiež znepokojenie nad politizáciou celej situácie a ocenil zákrok polície. Bugár pred novinármi uviedol, že mu prekážalo na uznesení ocenenie zákroku polície, pretože niektoré informácie stále nie sú jasné.

 

Polícia v sobotu pred a počas futbalového zápasu v Dunajskej Strede predviedla 35 osôb, z toho 15 z tábora Slovanu, troch fanúšikov DAC a 17 občanov Maďarskej republiky. Zároveň začala trestné stíhanie pre trestné činy výtržníctva a útoku na verejného činiteľa. Polícia ešte pred zápasom zabezpečila množstvo nebezpečných predmetov ako svetlice, drevené palice, boxery či oceľové násady s hrotmi na obuv.

(SITA, 04.11.2008)

 

Slota podal trestné oznámenie

Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota podal v utorok v súvislosti s udalosťami pri sobotňajšom zápase 14. kola Corgoň ligy DAC 1904 Dunajská Streda - ŠK Slovan Bratislava (0:4), ktoré sa uskutočnilo na Žitnom ostrove, trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. "Dúfam, že sa začne v danej veci konať," povedal na tlačovej besede J. Slota. Podľa neho mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu výtržníctva a útoku na verejného činiteľa.

 

Slovenská národná strana odsudzuje sobotňajšie udalosti, zároveň vyjadruje "absolútny nesúhlas" s postupom maďarskej vlády, ktorá podľa Slotu s veľkou aroganciou žiada od slovenskej strany objasnenie toho, čo sa v Dunajskej Strede udialo. Šéf národniarov ďalej poznamenal, že sobotňajšia provokácia maďarských fanúšikov DAC Dunajská Streda bola perfektne naplánovaná a veľmi dobre režírovaná.

(SITA, 04.11.2008)