SFZ sa dištancuje od politického pozadia udalosti, nebude komentovať zásah a jeho intenzitu

Očistec i vákuum

 

Za prítomnosti generálneho sekretára SFZ Miloša Tomáša, tajomníka ligovej komisie Milana Vojteka a hovorkyne SFZ Jany Peráčkovej sa včera popoludní v zasadačke SFZ uskutočnila tlačová konferencia, ktorú iniciovali čelní zväzoví predstavitelia ako reakciu na udalosti sprevádzajúce stretnutie 14. kola Corgoň ligy DAC Dunajská Streda – Slovan Bratislava (0:4). Pripomeňme, že pri zásahu bezpečnostných zložiek utrpelo zranenia vyše 50 ľudí, 35 polícia zadržala.

 

Milan Vojtek (vľavo), tajomník ligovej komisie, a Miloš Tomáš, generákny sekretár SFZ, na včerajšej tlačovke o udalostiach okolo zápasu Dunasjká Streda-Slovan.

FOTO SITA/TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

Novinári, ktorí čakali, že sa niečo dozvedia o pozadí udalostí, prípadne miere zodpovednosti jednotlivých zložiek (polícia, SFZ, ligová komisia, klub) sa nedozvedeli počas šesťdesiatminútového mítingu v podstate nič. Teda nič konkrétne. Celkový dojem bol, že šlo o zbavovanie sa zodpovednosti a na pokračovanie jej prehadzovania zo strany na stranu. „SFZ nezodpovedá za organizáciu ligových zápasov, za tie zodpovedá klub,“ začal Tomáš.

 

O zákroku proti skupine fanúšikov v jednom zo sektorov dunajskostredského štadióna, generálny sekretár povedal: „SFZ sa dištancuje od politického pozadia udalostí. SFZ nebude komentovať zásah, mieru a jeho intenzitu. Na základe informácií zväz označil zápas ako rizikový, preto sa komunikovalo medzi SFZ, policajným zborom a oboma zúčastnenými klubmi. Zorganizovalo sa niekoľko bezpečnostných porád, prijali sa nariadenia, aby sa zamedzilo problémom a zabezpečil sa plynulý priebeh stretnutia.“

 

Všetky pozápasové indície smerujú k tomu, že organizáciu zápasu nezvládol dunajskostredský klub. Okrem iného aj tým, že v hľadisku mohlo byť o jednu či dve tisícky viac priaznivcov, taktiež nedostatočne zabezpečenou zdravotníckou službou.

 

Na dnes na 10.00 h je zvolané mimoriadne zasadnutie disciplinárnej komisie - na štvrtok mimoriadne zasadanie výkonného výboru SFZ - ktoré sa budú zaoberať spomínanými udalosťami. Už dnes o 13.30 h sa však na dunajskostredskom štadióne hrá ďalší zápas – štvrťfinálová odveta pohára DAC – Artmedia... Zvládnu ho organizátori?

 

Je neodškriepiteľné, že na našich štadiónoch začína vo veľkom prekvitať chuligánstvo, výtržníctvo a násilie. Na Slovensku je preto nevyhnutné prijať legislatívu, podľa ktorej by bolo možné proti výtržníkom zakročiť a zamedziť im vstup na štadión. „Dôležitá je pre nás legislatíva, Zákon číslo 315,“ povedal Tomáš na margo zákona, ktorý je momentálne v parlamente v druhom čítaní.

 

„Od sezóny 2009/2010 bude na všetkých štadiónoch povinný kamerový systém, čo by malo pomôcť pri identifikácii nežiaducich osôb. Zákon, ktorý vznikol na podnet futbalového aj hokejového hnutia, pripomienkovali vlani v decembri aj kluby na ligovej komisii. S týmito úpravami sme ho zaslali na Ministerstvo školstva SR,“ povedal Milan Vojtek. Reči, plány, vzdušné zámky. Koľko sme ich už vo futbale postavili?

 

Sobota jasne ukázala, že treba konať. Inak hrozí, že podobné správy ako naposledy z Dunajskej Stredy, by sme mohli čítať v novinách možno po každom ligovom kole. V sobotu sa šírila fáma o smrti jedného z priaznivcov, napokon sa, našťastie, nepotvrdila. Čakať však, kedy sa tak stane, je nezodpovedné!

(Vladimír Kikuš, Šport, 4.11.2008)

 

VYHLÁSENIE FK DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA

„Vedenie klubu sa v plnej miere dištancuje od udalostí, ktoré sa uskutočnili dňa 1. 11. 2008 v 17. minúte zápasu FK DAC 1904 - ŠK Slovan Bratislava pri zákroku policajného zboru proti fanúšikom. Dištancujeme sa aj od všetkých výrokov policajného zboru a médií do doby, pokiaľ udalosti nebudú riadne preverené. Je nám ľúto, že k takýmto udalostiam opakovane dochádza a prajeme skoré uzdravenie zraneným fanúšikom a policajtom."