SMK vyzýva ministra Kaliňáka a políciu, aby predložili dôkazy, na základe ktorých zakročili

Politici si futbalom zvyšujú skóre

 

Slovenskí politici sa sťažujú, že z policajného zákroku v Dunajskej Strede sa stala politická kauza. Sami politizovali už niekoľko hodín po zápase.

 

BRATISLAVA. Slovenskí politici na rozdiel od maďarských nepochybujú o adekvátnosti policajného zásahu v Dunajskej Strede. „Štát musí ukázať svoju silu, keď ide o prejavy extrémizmu a intolerancie,“ povedal prezident Ivan Gašparovič. Správanie maďarských fanúšikov počas zápasu so Slovanom označil za nemorálne. „Ľudia, čo takto ventilujú historické traumy, nepatria na štadión.“ Gašparovič, ktorý pravidelne navštevuje domáce zápasy Slovana, v minulosti ani raz neodsúdil protimaďarské či protižidovské výpady jeho fanúšikov. Doteraz sa nevyjadril ani k velebeniu Jozefa Tisa, Alexandra Macha či slovenského štátu na futbalových štadiónoch. „Musíme byť zodpovední,“ tvrdil včera prezident.

 

Polícia záznam, podľa ktorého zákrok vyprovokovali fanúšikovia, neukázala.

Foto: SME – TIBOR SOMOGYI

Podľa Gašparoviča sa stala z incidentu spolitizovaná kauza. Aj jeho tlačovka mala politický nádych, maďarské elity aj prezidenta Lászlóa Sólyoma vyzval, aby sa nevracali do minulosti, „ktorú si nedokážeme ani nie sme ochotní vysvetliť“.

 

Kauzu začal v nedeľu politizovať aj premiér Robert Fico (Smer), ktorý povedal, že chce o situácii hovoriť s maďarským premiérom Gyurcsányom. Fico vyzval maďarskú vládu, aby prijala opatrenia, ktoré by zabránili útokom na obyvateľov slovenskej národnosti v Maďarsku a na slovenské štátne symboly. Na otázku SME, ako sa dá zabrániť páleniu zástavy či zatretiu názvu obce, včera neodpovedal.

 

Kaliňák útočil na SMK

 

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) na tlačovke s prezidentom niekoľkokrát zaútočil na SMK, ktorú podobne ako Gyurcsánya­ zaujíma, na základe čoho polícia zasiahla proti maďarským fanúšikom. „Išlo o zápas slovenskej ligy, na slovenskom území, medzi dvoma slovenskými klubmi,“ odkázal minister predstaviteľom SMK.

 

Kaliňák vyzval maďarské orgány, aby dôsledne prešetrili pálenie slovenskej vlajky. Slovenská polícia stále neobjasnila prípad vulgárneho klipu o študentke Hedvige Malinovej. Pochybnosti vzbudzuje aj postup vyšetrovateľov v prípade jej napadnutia, ku ktorému malo dôjsť pred dvoma rokmi v Nitre.

 

Minister odmietol, že zásah bol namierený proti fanúšikom maďarskej národnosti. „Polícia zasiahla proti výtržníkom z oboch táborov.“

 

SMK vyzvala ministra aj políciu, aby ukázali záznam, na základe ktorého zakročili proti fanúšikom. „Chceme vidieť dôkazy,“ povedal predseda strany Pál Csáky. „Nemáme problém odsúdiť výtržnosti, pálenie zástav, premaľovanie názvov obcí. Nesúhlasíme však s politizáciou problému zo strany ministra Kaliňáka, vicepremiéra Čaploviča a prezidenta Gašparoviča.“

 

Predseda SMK ukázal aj fotografiu s premaľovaným maďarským názvom obce Hronovce. „Podobné javy sa dejú na južnom Slovensku pravidelne. Odteraz budeme upozorňovať na každý incident, pomaľovanie domu. Dúfam, že podobným spôsobom sa bude od takýchto prejavov dištancovať aj vládna koalícia,“ dodal podpredseda SMK József Berényi.

 

Hlasy z Budapešti

 

Ku konfliktu v Dunajskej Strede sa včera v parlamente vyslovili premiér Ferenc Gyur­csány i líder opozície Viktor Orbán. Podľa Gyurcsánya nebolo jednoznačné, aká bola vina maďarských fanúšikov a bolo by dobré veriť, že nespočívala iba v tom, že boli Maďari. Požaduje vyšetrenie policajného zásahu. Podľa Gyurcsánya nie je možné ani to, aby v Maďarsku pálili slovenskú vlajku.

 

„Ide o maďarských občanov, ich ochrana a vyjasnenie ich prípadu je povinnosťou každej maďarskej vlády,“ hovoril včera predseda Fideszu Viktor Orbán.

 

Boli tu extrémisti

 

BRATISLAVA. Extrémistický portál barikád.hu informoval, že v Dunajskej Strede boli aj členovia vedenia mládežníckeho hnutia 64 žúp. Sprevádzal ich známy extrémista György Budaházy, blízky spolupracovník čestného predsedu hnutia Lászlóa Toroczkaia. Policajný vice­prezident Michal Kopčík potvrdil, že ich maďarskí kolegovia upozornili na príchod tvrdého jadra Ferencvárosu. Organizátorom mal byť brat organizátora nepokojov fanúšikov v Maďarsku.(pm)

 

V Rajke popísali domy

RAJKA. Protislovenské nápisy sú v maďarskej obci Rajka, informovala agentúra MTI. V obci pri Bratislave v noci napísali na tri domy Slovákov a realitnú kanceláriu „Vlasť nie je na predaj“.(pm)

 

Protestujú ďalej

BUDAPEŠŤ. Niekoľko stoviek ľudí aj včera demonštrovalo pred slovenským veľvyslanectvom v Budapešti na proteste extrémistov Mládežnícke hnutie 64 žúp. Zákrok slovenskej polície označilo za vypovedanie vojny a vyzvalo Maďarov na povstanie. Za prelievanie maďarskej krvi hrozí krvnou pomstou. Veľvyslanectvo chránili desiatky policajtov. Jeden demonštrant mal podľa TASR transparent Mimochodom – Slota by mal zomrieť. (pm, SME, 4.11.2008)

 

Packa: Pozrite si video na Youtube

Zásah bol primeraný, tvrdí policajný prezident. Bráni sa videozáznamom, ktorý zatiaľ odmieta zverejniť. Chcú ho vidieť aj maďarskí policajti.

 

Policajné vedenie včera odmietlo, že by zásah proti fanúšikom v Dunajskej Strede bol neprimeraný.

 

Spolieha sa aj na niekoľkohodinový videozáznam, ktorý podľa policajného prezidenta Jána Packu dokazuje, že medzi políciou a fanúšikmi vznikli konflikty. Kým nepovolí tieto zábery zverejniť vyšetrovateľ, verejnosť ich neuvidí. Zatiaľ musia postačiť amatérske videá na internetovej stránke youtube.com, z ktorých sa však nedá zistiť, kto konflikt na štadióne vyvolal.

 

Na zásah sa slovenských policajtov pýtali aj ich maďarskí kolegovia. Minister Tibor Draskovics včera povedal, že ich odpoveď pochybnosti maďarskej strany nevyvrátila. Aj tá žiada videozáznamy. Draskovics tvrdí, že maďarskí policajti, ktorí boli na zápase, nevideli v sektore fanúšikov DAC nič, čo by oprávňovalo na takéto policajné počínanie.

 

Policajný viceprezident Stanislav Jankovič včera tvrdil, že kto zlyhal, boli usporiadatelia. Situáciu podľa neho absolútne nezvládli, čo dokazuje aj to, že vôbec nemali zabezpečenú zdravotnú a hasičskú službu.

(vev, pm, SME, 4.11.2008)

 

Pravidlá na štadiónoch sprísni zákon

Poslanci rozhodujú o nových pravidlách pre futbalové aj hokejové zápasy. Kamery stačí klubom zabezpečiť do roka.

 

Zodpovednosť za násilie na štadiónoch majú kluby, vyhovárajú sa futbaloví funkcionári. Teraz sa spoliehajú na nový zákon, ktorý tento týždeň schvália poslanci.

 

Hoci zákon pripravoval minister školstva Ján Mikolaj z SNS spolu s futbalovým zväzom aj políciou, policajný viceprezident Stanislav Jankovič s ním nie je celkom spokojný. „Je to aspoň prvý krok k tomu, aby sme dokázali veci riešiť,“ povedal. Vedel by si ho predstaviť prísnejší a radikálnejší.

 

Tvrdšie pravidlá sa majú týkať kontroly vstupu ľudí na štadióny, ako aj predaja lístkov. Zákon zatiaľ počíta s tým, že na štadióny by sa nemal dostať fanúšik pod vplyvom alkoholu alebo drog. Zákaz má platiť aj pre fanúšikov z „čiernej listiny“. Zväzy budú povinné evidovať tých fanúšikov, ktorí už raz porušili zákon, alebo sú pod probačným dohľadom.

 

Najväčšou pomôckou pre políciu by však mohli byť povinné kamerové systémy na štadiónoch. Kluby ich musia zabezpečiť do novembra budúceho roka. Ak to neurobia, nebude sa na štadióne môcť hrať najvyššia liga. „V prvom rade ich majú využívať kluby,“ povedal Jankovič. Môžu im pomôcť monitorovať chuligánov, ktorých na ďalší zápas už nepustia.

 

Policajný viceprezident si veľa sľubuje aj od hroziacej pokuty pre kluby. Ak nesplnia zákonné povinnosti, môže ich to stáť 100-tisíc korún. „Mohla by zobudiť usporiadateľov. Pre niektoré kluby je to likvidačná suma,“ povedal Jankovič.

 

Prezident Spartaka Trnava Ladislav Kuna pochybuje o tom, že 100-tisíc korún nejaký klub položí. „Je v prospech každého, aby predpisy dodržiaval. Pravidlá však musia byť presne určené,“ povedal Kuna, podľa ktorého „sa nemôže stať, aby na futbale tiekla krv.“ Je za to, aby sa rizikové zápasy, ako bol ten v Dunajskej Strede, hrali bez divákov. „Iná cesta asi nie je,“ povedal včera policajný vice­prezident Ján Packa.

 

Povinnosti organizátora

- zabezpečiť pri vchodoch a východoch a v hľadisku kamerový systém

- zriadiť usporiadateľskú službu, zabezpečiť potrebný počet jej členov

- prehliadnuť pred zápasom, či tam nie sú zakázané predmety

- nevpustiť nikoho, kto je pod vplyvom alkoholu alebo drog

- zabezpečiť zákaz predaja a podávania alkoholických nápojov; zákaz môže vydať obec, ak o to požiada polícia

- za nesplnenie povinností bude hroziť 100­tisícová pokuta

(Veronika Šutková, SME, 4.11.2008)

 

Stĺpček Petra Schutza: Znalec

Ivan Gašparovič musí vedieť, že fanúšikovia z Budapešti neprišli do Dunajskej Stredy, „aby povzbudili obľúbených futbalistov“.

On je znalec, napríklad, keď bol v Dubline na kvalifikácii, ktorá sa zhodou okolností kryla so štátnou návštevou, tak si do lóže sadol len pre krásu hry. A ozaj – policajti sa ho ani nedotkli, odišiel zdravý.

No. Je úplne jasné, že ten typ fanúšika, ktorý bol v sobotu „v akcii“, navštevuje tribúny z iných dôvodov než držať palce svojim.

Nepotrebujeme prezidenta, aby nám to vysvetlil. Hlava štátu by naopak mala preukázať zdržanlivosť.

A takisto iní politici, nech ž je ich meno Čaplovič, Fico, akékoľvek. Samozrejme, ani kolegovia z druhého brehu nemajú čo prenášať udalosť, akú si doma, napríklad na štadióne Ferencvárosu, ani nevšimnú, na parlamentnú pôdu. Teda, kým nie je dokázané zlyhanie štátu.

A to nie je. Je len podozrenie, azda už dôvodné.

Zákrok v Dunajskej Strede sa musí vyšetriť a ak sa preukáže neprimeranosť či akási etnická selekcia, stínať zodpovedné hlavy. Ústavní činitelia však nemajú čo komentovať úmysly akýchsi bláznov či sugerovať verejnosti, ako sa veci zbehli. Slávna tlačovka o Hedvige ešte nevymizla z pamäti. (Tak ako to bolo, pán Kaliňák, s tou zablokovanou kartou?) Politika nie je riešením, ale koreňom zla v slovensko-maďarských vzťahoch.

(SME, 4.11.2008)