Ministerstvo vnútra hľadá záber, ktorý by potvrdzoval, že fanúšikovia útočili na políciu
Kamery bitku asi nevideli
Policajný viceprezident po zásahu v Dunajskej Strede tvrdil, že opodstatnenosť dokumentuje záznam. Ministerstvo je opatrnejšie.
Videozáznam akcie maďarských fanúšikov proti ťažkoodencom, ktorý spustil zásah policajtov na futbale v Dunajskej Strede. To by mal byť jasný a nevyvrátiteľný dôkaz, ktorý by presvedčil všetkých, čo pochybujú o opodstatnenosti konania polície. Záznam chce vidieť maďarská vláda, polícia aj zákonodarcovia SMK.
Predloženie záberov potvrdzujúcich opodstatnenosť zásahu na tribúne, ktorý viedol k tlačenici, chaosu a zraneniam, požadujú predstavitelia maďarskej vlády, Strany maďarskej koalície aj primátor Dunajskej Stredy Péter Pázmány.
Jeden z dôkazov, ktoré predložil včera minister vnútra – fanúšik DAC mieri päsťou na miesta, kde stáli policajti. Foto: MV SR |
Vedenie slovenskej polície krátko po sobotňajších výtržnostiach tvrdilo, že záznam má. „Prestriedavali sme jednotky, a keď sa naši vracali, skupina radikálov ich napadla, začala udierať po prilbách a boxovať do nich. Máme z toho zábery,“ tvrdil policajný viceprezident Stanislav Jankovič. O existencii videozáznamu „operatívcov“ z útoku výtržníkov na policajtov hovoril v nedeľu aj policajný prezident Ján Packa. Záber vraj zverejnia, pokiaľ ho uvoľní vyšetrovateľ.
Aj po týchto vyhláseniach sa záberov, ktoré mali osvetliť, ako sa konflikt spustil, začali domáhať maďarskí predstavitelia – v pondelok o dôkladné objasnenie šéfa našej diplomacie Jána Kubiša požiadala maďarská ministerka zahraničných vecí Kinga Gönczová.
Jankovič včera povedal, že o zásahu ešte s maďarskými kolegami nehovorili. Spolupráca v boji proti futbalovým chuligánom je v Európe bežná, policajti aktívne spolupracovali aj pri rizikovom zápase s Poľskom.
Dlhé hodiny záznamov
„Polícia skúma množstvo záberov z televízií a 14 hodín záznamov a hľadá, kde by bol čo najexaktnejší záber začiatku incidentu. Na niektorých záberoch je jasne črtajúci sa problém smerom k polícii smerujúci k jej napadnutiu. Stalo sa to na mieste komplikovanom z hľadiska záberov kamier,“ povedal hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš. Zásah na štadióne však trval len niekoľko minút. Aký bol presný počet kamier, ktoré mala polícia na zápase, ani ich rozmiestnenie včera zástupcovia policajných síl neprezradili.
Minister vnútra Robert Kaliňák aj Jankovič včera v Národnej rade na výbore pre obranu a bezpečnosť poslancov aj médiá presviedčali, že zásah bol opodstatnený a že ho fanúšikovia jasne vyprovokovali.
Kaliňák ukázal fotografie. Sú na nich sedadlá, kamene i pyrotechnika letiaca na policajtov. Odvolával sa aj na výpovede záchranárov, ktorí popisovali, ako ich tvrdé jadro fanúšikov hrubo osočovalo a pokúsilo sa ich aj policajtov napadnúť. Jankovič na otázku, či majú nakrútený aj začiatok incidentu, povedal: „Predložili sme dostatočné dôkazy prokurátorovi aj brannobezpečnostnému výboru, už nie je o čom diskutovať.“
Trnka zásah podporil
Kaliňák na rovnakú otázku odpovedal, že vychádzajú z policajných záberov aj zo záberov médií. „Ten, kto nechce vidieť, neuvidí, ten kto chce vidieť, uvidí.“
Postoj ministra podporil generálny prokurátor Dobroslav Trnka. „Policajný zásah bol včasný, zákonný a adekvátny. Pokiaľ však prídu trestné oznámenia, budeme sa tým zaoberať.“ Na otázku, či videl záznam, na základe ktorého polícia zakročila, odpovedal: „Mám dosť informácií, aby som mohol konštatovať, že polícia konala správne.“
Policajné video s napadnutím policajta by si rád pozrel aj člen výboru pre obranu a bezpečnosť Béla Bugár (SMK). „Aké dôkazy to boli? Fotky, ktoré boli len čiastočné? To dôkaz nie je.“ Záznam by sa mal podľa neho hlavne dostať do Maďarska, aby sa zmiernilo napätie.
YouTube útok neukázal
Na internete sa bežne chvália svojimi výčinmi futbaloví chuligáni. Dôvod svojho zásahu na ňom radí hľadať aj polícia.
Pozrite sa na YouTube, odkázalo policajné vedenie, keď dostalo v pondelok otázku, či zverejní záber dokazujúci, že tvrdý zásah v Dunajskej Strede bol nevyhnutný. Dôvod zásahu však videá na obľúbenom internetovom serveri neodhaľujú.
Po zadaní názvov futbalových klubov DAC a Slovan do vyhľadávača a obmedzení príspevkov na posledný týždeň server ponúkne viac než 80 videí. Väčšina je v maďarčine a ukazuje tvrdý zásah polície voči fanúšikom. Viaceré sú ladené protislovensky, na žiadnom však jasne nevidno provokáciu fanúšikov predchádzajúcu zákroku.
Najlepšie zábery na tribúnu amatérsky zaznamenali z protiľahlej strany štadióna, obrázky sú však podobné vysielaným už mnohokrát televíziami. Vidno na nich ťažkoodencov postávajúcich na okraji tribúny, ktorí sledujú fanúšikov v jej spodnej časti. Jeden z policajtov zrazu zaútočí na fanúšika boxerským úderom, vzápätí sa na tribúnu nahrnú desiatky policajtov, vytláčajú fanúšikov z tribúny a tlčú ich obuškami. Čo viedlo policajtov k zákroku, nevidno, potýčka sa odohrala za vlajkou zavesenou na oplotení. Nevidno ani hádzanie kameňov, o ktorom v nedeľu hovoril vicepremiér Dušan Čaplovič.
Podobne skončí aj vyhľadávanie videí cez heslo maďarského názvu Dunajskej Stredy. Na žiadnom nevidno provokáciu k útoku. Niektoré sú podfarbené hudbou a zostrihané ako klipy, napríklad maďarský hip-hop, iné sú prestrihané symbolmi Uhorska.
Oslavné videá demonštrujúce silu pridali aj priaznivci z tvrdého jadra Slovana.
(mp, SME, 5.11.2008)
Z Rajky sa pocit pohody vytratil rýchlo
Istota a pocit bezpečia sa z maďarskej obce Rajka, kde žije početná komunita Slovákov, vytráca.
To, čo bolo pred mesiacom v maďarskej obci Rajka pri Bratislave samozrejmé – pokojné spolužitie Maďarov a Slovákov – má dnes oveľa väčšiu hodnotu. Stačil konfliktný zápas v Dunajskej Strede, pálenie slovenskej vlajky pred našou ambasádou v Budapešti a aj v tejto obci je dusno.
Slováci si v nedeľu a v pondelok na plotoch a fasádach domov našli odkazy. V nedeľu ráno bol terč nastriekaný aj na budove realitnej kancelárie.
Mikuláš Rusó, ktorému vandali postriekali dreváreň, si zhoršenie vzťahov nepripúšťa. „Mali dobrý prístup k čelnej strane domu, vonku pred domom som mal zaparkované dve autá.“ Hovorí, že väčšiu škodu by mu spôsobili, keby poškodili tie. Nápis „vlasť nie je na predaj“ a symbol terča považuje za „detský, lacný vandalizmus“.
Igor Heriban, ktorý chce v Rajke založiť slovenský spolok, má inú skúsenosť. „Ľudia, aj z okolitých obcí, mi telefonujú a pýtajú sa, čo majú robiť, ako sa chrániť.“ Odpovedať im nevie. Dnes sú to nápisy, ale stať sa môže podľa neho aj horšie.
(Silvia Pňačková, SME, 5.11.2008)
Mikolaj by zakázal zástavy
Minister školstva Ján Mikolaj chce zakázať používanie vlajok, zástav a iných štátnych symbolov na športových podujatiach. Povolil by ich len počas medzištátnych podujatí a aj to len v prípade originálov štátnych symbolov.
Slota vie o agentoch
Predseda SNS Ján Slota včera povedal, že sobotňajšia provokácia maďarských fanúšikov DAC bola naplánovaná a dobre režírovaná. „Dokonca boli tam aj maďarské služby, ktoré monitorovali činnosť slovenských policajtov.“ Zdroj informácie nespresnil.
Predseda SNS podal aj trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Podľa neho mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu výtržníctva a útoku na verejného činiteľa.
Demonštrácia Jobbiku v Pešti
Pred slovenským veľvyslanectvom v Budapešti dnes bude demonštrácia krajne pravicovej strany Jobbik, Maďarskej gardy i ďalších polovojenských a nacionalistických organizácií. Jej súčasťou bude koncert nacionalistickej skupiny Romantikus Erőszak (Romantické násilie), ktorý sa mal pôvodne konať pri Dunajskej Strede po sobotňajšom zápase DAC-Slovan.
(pm, SME, 5.11.2008)
Niekoľko stoviek fanúšikov DAC včera v Dunajskej Strede demonštrovalo proti zásahu polície. Spolu s niektorými hráčmi rozvinuli dvojjazyčné nápisy Stop policajnej brutalite a usporiadali pokojný sviečkový sprievod od centra mesta na štadión DAC-u.
FOTO PRE SME – MÓNIKA JÓZAN
Stĺpček Mariána Leška: Vedú to amatéri
Generálny prokurátor Trnka vyhlásil, že policajný zákrok v Dunajskej Strede bol profesionálny a účinný. Účinný určite bol, ale profesionálny nie je.
Keby vedenie polície konalo profesionálne, tak by svoje tvrdenie, že k zákroku došlo po fyzickom útoku na policajtov, doložilo videozáznamom.
Krátko po zásahu viceprezident Jankovič vyhlásil, že má zábery z toho, ako skupina futbalových radikálov policajtov „napadla, začala udierať po prilbách a boxovať do nich“.
Kde sa tie zábery podeli? Veď včera namiesto nich ponúkol hovorca ministerstva vnútra Tomáš iba vyhlásenie, že „na niektorých záberoch je jasne črtajúci sa problém smerom k polícii smerujúci k jej napadnutiu“.
Jasne črtajúci sa problém smerom k polícii tu naozaj je: problém jej neprofesionálneho vedenia. Už dva roky ide polícia z kauzy do kauzy a vládni politici to stále masochisticky trpia, ako keby si profesionálne vedenie polície ani neželali.
(Marián Leško, SME, 5.11.2008)
Všetko je na YouTube?
Aká je tá adresa? A to patrí vašej firme? Aj to sa pýtali policajti, čo asi pred rokom prišli do redakcie SME vyšetrovať video zavesené na YouTube, kde dvaja maďarskí politici navštívili bordel. Dnes už je všetko inak a keď novinári žiadali dôkazy o oprávnenosti policajného zákroku proti maďarským fanúšikom, čo nás navštívili, aby bordel vyrobili, odkázal ich policajný prezident s viceprezidentmi na „júťjúb“. Zabudli len povedať, aké kľúčové slovo treba vyhľadávať, aby človek objavil konečný dôkaz, že policajná akcia bola v poriadku. „Packova nevina“ ani „Kopčíkovo odhalenie“ nedávajú nijaké výsledky. A čo videá, ktoré sa nájsť dajú? Na niektorých je zákrok, ako ho poznáme z televízie, na iných pár sekúnd strkanice medzi políciou a dvoma-troma fanúšikmi a potom dlhé ošetrovanie ranených.
Ostáva len dúfať, že osem hodín policajného záznamu, o ktorom policajní šéfovia na predvčerajšej tlačovke hovorili, obsahuje aj presvedčivejšie detaily. Tento materiál vraj polícia nemôže zverejniť, kým to nedovolí vyšetrovateľ. Aký rozumný dôvod má na rozdiel od zhabaných zbraní tajiť ho? Nechce rušiť súkromie ultras, ktorí sa boja, aby sa rodičia nedozvedeli, že boli na futbale? Nechce advokátom pomôcť pripraviť nepriestrelnú obhajobu hádzania kameňov do polície? Alebo nijaký záznam, čo potvrdzuje policajnú verziu, neexistuje? Ak by sa potvrdilo to posledné, bolo by jedno, čo sa naozaj stalo. Nikto neuverí, že by policajti klamali iba o zázname a nie aj o dôvodoch márovačky. Etnické pohnútky alebo totálny skrat by ostali jediným vysvetlením bitky. V oboch prípadoch by Slováci aj Maďari mali dobrý dôvod považovať slovenskú políciu a štát za agresorov a klamárov. Azda polícia neblufuje. Ak áno, tak takú katastrofu ťažko nájdete aj na YouTube.
(Lukáš Fila, SME, 5.11.2008)
Výhrady maďarskej vlády a médií proti policajnému zásahu v Dunajskej Strede sú oprávnené, zneli by však vierohodnejšie, ak by si všimli aj to, akí „turisti“ sem občas od nich chodia.
Čo s takými turistami?
Vnútropolitický i medzinárodný konflikt utešene sa rozvíjajúci po zásahu polície v Dunajskej Strede, na seba stačil v priebehu štyroch dní nabaliť všetky pravidelne sa opakujúce príznaky dlhodobej a možno aj trvalej choroby slovensko-maďarských vzťahov: vybíjanie si vzájomnej nenávisti na zástupných bojiskách, v tomto prípade na futbalovom štadióne a na tabuliach so slovenskými menami obcí v Maďarsku, vystúpenia politikov a extrémistov, snažiacich sa takto získanú publicitu čo najlepšie zužitkovať na presadzovanie svojich - s konfliktom často priamo nesúvisiacich – cieľov, či odviesť pozornosť od vlastných prešľapov. Ale aj referovanie väčšiny médií vychádzajúcich z minima vedomostí o druhej strane a prežúvajúcich osvedčené klišé.
U maďarských politikov a médií je napríklad takéto pohodlné, a v podobných prípadoch okamžite a až na drobné výnimky jednotne, preberané klišé „už zase bijú Maďarov“. Problém nie je ani tak v tom, že by sa tento postoj neopieral o žiadne reálne skúseností, a napríklad dnešná slovenská vláda nerobí všetko preto, aby ho legitimizovala. Problém je, že so sebou nutne nesie čierno–biele videnie deliace svet iba na brutálnych útočníkov a nevinné obete. Navyše hádže do jedného vreca nielen všetky reálne či virtuálne obete, ale do jedného, aj keď iného vreca aj všetkých, čo sa voči nim akýmkoľvek spôsobom ocitli na druhej strane.
V prípade Dunajskej Stredy sa takto na rovnakej kope ocitli príslušníci menšiny reálne zastrašovaní a ohrozovaní vo svojich právach s do morku kostí sfanatizovanými maďarskými extrémistami a revizionistickými nacionalistami, ktorí cestu na Slovensko (alebo v rámci Slovenska Dunajskej Stredy) naozaj pravidelne nemerajú pre športový zážitok, ale aby si tu vybili nenávisť proti susednému národu a deklarovali nárok na územie, ktoré im podľa vlastného jednostranného pojatia sveta a histórie na večné časy patrí.
Oproti väčšine Maďarov na oboch stranách Dunaja síce predstavujú iba hŕstku, a sú výrazne menšou hrozbu, aj ako ich mentálni kolegovia z okolia slovenskej vlády, predstavujú však hnisajúcu ranu, ktorej liečenie sa z maďarskej strany dlhodobo zanedbáva, otravuje preto vzájomné vzťahy a spochybňuje aj legitímne maďarské požiadavky na ochranu menšiny.
Je v poriadku, ak sa budapeštianska vláda zaujíma o to, čo sa jej občanom v sobotu stalo, ak však chce, aby boli jej obavy správne vnímané, mal by k tomu dodať aj to, čo konkrétne hodlá urobiť, aby dostávali takíto jej občania čo najmenej šancí k šíreniu nenávisti a intolerancie doma aj za hranicami. Je oprávnená požiadavka SMK na vyšetrenie oprávnenosti policajného zásahu, bude však mať väčšiu váhu, ak s nimi nebude časť ich politikov na miestnej úrovni pestovať priateľské vzťahy.
Je v poriadku záujem maďarských médií o dianie na Slovensku, nie je však príliš vierohodné, ak aj seriózne médiá, hneď ako títo ľudia prekročia hranice, pozabudnú na to, čo sú zač, o čo im naozaj ide. Je naozaj vtipné, ak o nich ako o bežných turistoch a iba ako obetiach policajnej brutality hovoria aj v maďarskej verejnoprávnej televízii, ktorú títo „turisti“ pred dvoma rokmi vypálili.
(Peter Morvay, SME, 5.11.2008)