Stopér DAC 1904 Dunajská Streda JÁN MARCIN: „Tak ako pod Lorantom som ešte nebehal.”

Stále sa mám čo učiť

 

Ján Marcin. FOTO MOJMÍR STAŠKO

„V čom som silný? Asi v súbojoch, hlavne hlavičkových. A čo by som mal zlepšiť? Asi obratnosť a rýchlosť,“ hovorí dunajskostredský stopér Ján Marcin, jeden zo svetlejších zjavov v našej najvyššej súťaži. Poctivý typ hráča privoňal k futbalu zásluhou učiteľa na michalovskej 8. ZŠ Igora Remáka. „Pobadal, že mám talent, tak sa opýtal môjho otca, či môžem začať hrať futbal a vlastne ma k nemu vytiahol,” spomína 23-ročný obranca.

Po jesennej časti je DAC 1904 Dunajská Streda na solídnom 5. mieste corgoňligovej tabuľky. „Na nováčika sme to zvládli v pohode, nečakal som, že budeme tak vysoko,“ hovorí Marcin. A ako by zhodnotil seba? „Zo začiatku som nehrával, potom som sa dostal do základnej zostavy a nastupoval pravidelne. Myslím si, že som pomohol, ako sa dalo.

V Dunajskej Strede sme však začuli, že z Marcina je jeden z pilierov základnej zostavy. „Tak to som počul aj ja. Od fanúšikov i spoluhráčov cítim podporu, ale ešte sa mám čo učiť. Praxou, naberaním skúseností alebo od starších spoluhráčov,“ dodáva rodák z Michaloviec.

Patrí k tým niekoľkým hráčom, ktorí boli v Senci a po fúzii klubu s Dunajskou Stredou sú na Žitnom ostrove. „Sú to veľké rozdiely. V množstve divákov, v Senci ich prišlo 500, tu štyritisíc. Rozdiel je v mentalite fanúšikov, v Senci sedeli a hundrali, nepovzbudzovali, kým tu žijú každým okamihom na ihrisku.” To, že Dunajská Streda je v neslovenskom prostredí, Zemplínčanovi neprekáža: „Je to síce zvláštne, že prídete do obchodu a tam vám nerozumejú, alebo že na štadióne nevieme, čo počas zápasu diváci skandujú, ale mne to nevadí. Veď často si nerozumieme ani medzi sebou v tíme, taká sme tu medzinárodná kompánia.“

V obrannej štvorici sa vyrysovalo česko-slovensko-maďarské kvarteto, vedľa Marcina hral buď Čech Robert Caha, potom Csaba Szórád alebo Krisztián Németh, Maďar Csaba Regedei, Kamerunčania Adiaba alebo Boya. „Fungujeme trojjazyčne. V kabíne máme základné veci napísané v angličtine, slovenčine a maďarčine. Doľava, left, doprava, right. Fungujeme hlavne v angličtine,“ dodáva Marcin, ktorého teraz čaká sťahovanie do mezonetového bytu priamo na štadióne, kde by mal bývať s Lukášom Zápotokom.

Dunajská Streda vstúpila do ligy svojským futbalom. Zaujímavým, dynamickým, vďaka množstvu cudzincov s exotickými prvkami. Po príchode Wernera Loranta na lavičku však živelnosť ustúpila disciplíne. „Na Lorantovi vidieť, že je stará nemecká škola, všetko robí pedantne. Prekvapilo ma, že sme pod jeho vedením veľa behali, toľko som sa ešte nenabehal pod nikým, v žiadnej príprave. Má však strašne veľa skúseností a množstvo dobrých vecí v tréningu,“ dodáva futbalista, ktorý bol v Michalovciach do svojich 18 rokov a ktorý nehral vždy len na stopérskom poste, fungoval aj ako predstopér či ofenzívny 
stredopoliar.


MY SA LEN POZERÁME

Fanúšikovia Dunajskej Stredy si už zvykli, že po góle afrického legionára vidia exotické tančeky priamo na trávniku. „Afričania si neraz zatancujú i v kabíne. Pustia si cédečko a už to ide. Nás ešte tancovať neučili, tak sa len pozeráme.”

(MOJMÍR STAŠKO, Šport, 28.2.2009)


Ján Marcin (v žltom) pred bránou súpera - zľava hráči Zlatých Moraviec petr Bolek, Aldo Mores a Adrián Candrák. FOTO DUŠAN KOUTNÝ