Na duel DAC - Slovan bude dohliadať 650 policajtov

 

Príslušníci Policajného zboru SR v stredu dopoludnia získali informácie, že futbalový klub FK DAC Dunajská Streda na Mestskom štadióne zatvoril pokladnice a o 14.00 h chce prestať predávať vstupenky na dohrávku 9. kola Corgoň ligy FK DAC Dunajská Streda - ŠK Slovan Bratislava (o 17.30 h).

 

"Toto opatrenie nás všetkých prekvapilo, lebo zhodou okolností bol zrušený aj mimoriadny vlak, ktorým mali priaznivci Slovana do Dunajskej Stredy pôvodne cestovať. Preto sme vyzvali organizátora zápasu, aby ešte prehodnotil svoje rozhodnutie," povedal na stretnutí s novinármi viceprezident PZ SR Stanislav Jankovič. Ako viceprezident PZ SR ďalej uviedol, vzhľadom na to, že organizátori s políciou tento duel vyhodnotili ako vysoko rizikový, kapacitu štadióna znížili z 6100 miest na 4900.

 

"Keďže funkcionári Slovana podľa našich informácií do týchto chvíľ zakúpili iba 150 vstupeniek do sektora hostí a záujem bude istotne vyšší, očakávame tesne pred zápasom problémy v okolí dunajskostredského štadióna. Ostatní priaznivci si totiž vstupenky chceli zakúpiť priamo na mieste v pokladniach. Keďže organizátori údajne o 14.00 h ukončili predaj a priaznivci Slovana zostanú bez vstupeniek, môže to byť podnet k vyprovokovaniu konfliktov. Preto sme do Dunajskej Stredy operatívne nasadili 650 policajtov a ďalších budeme mať pre prípad výtržnosti na štadióne, v meste a na železničnej stanici v zálohe," pokračoval Stanislav Jankovič.

 

Vysoký funkcionár PZ SR označil dvadsať členov SBS a stovku domácich usporiadateľov na takéto rizikové stretnutie za nedostatočný počet. Podľa neho toľko ľudí priamo na štadióne poriadok neustráži. Jankovič tiež zdôraznil, že policajti budú dohliadať na dodržiavanie zákonov v okolí štadióna, v celom meste a budú zaisťovať presun fanúšikov Slovana zo železničnej stanice v Dunajskej Strede na štadión a späť, ale priamo na štadióne nebudú.

 

"Polícia príde až vtedy, keď usporiadatelia svoju úlohu nezvládnu. Potom naši príslušníci zakročia, ale skôr nie. Polícia by predsa nemala byť neoddeliteľnou súčasťou každého futbalového stretnutia," zdôraznil policajný viceprezident: "Pre stretnutie DAC - Slovan budú v stredu v Dunajskej Strede uzavreté ulice Dunajská, Bratislavská a jedno námestie. Policajti v rámci bezpečnostných opatrení budú robiť kontroly na prístupových cestách do Dunajskej Stredy a pre návštevníkov z Bratislavy zriadili aj záchytné parkovisko. Po komunikáciách v bezprostrednej blízkosti štadióna sa autá nebudú pohybovať a takisto sme vyzvali domácich obyvateľov, aby si rozmysleli, či v stredu popoludní zaparkujú svoje autá na uliciach okolo štadióna."

 

Viceprezidenta PZ SR Stanislava Jankoviča v súvislosti so stredajším stretnutím mrzí, že organizátori futbalového zápasu nepostupovali podľa pokynov, na ktorých sa policajti, vedenie mesta a funkcionári FK DAC dohodli na spoločnom stretnutí 22. októbra. Jeho výhrady sa dotýkajú najmä malého počtu usporiadateľov a členov SBS.

(SITA, 28.10.2009)