Kazlauskas: Slovenská liga je na úrovni litovskej

 

Jednou z opôr obranných radov DACu Dunajská Streda je aj 25-ročný litovský obranca Marius Kazlauskas. Hráč, ktorý na Slovensko prišiel z basketbalovej krajiny a predtým pôsobil väčšinou v domácej futbalovej súťaži, sa dokázal v Dunajskej Strede dobre udomácniť. V rozhovore pre profutbal.sk spomína na príchod na juh Slovenska, reaguje na vzťahy s hráčmi i fanúšikmi, porovnáva litovský a slovenský futbal, hovorí o slovensko-maďarských vzťahoch, ale i o tom, ako trávi voľný čas.

 

Ako prišlo k prvému kontaktu medzi vami a klubom DAC Dunajská Streda? Vedeli ste niečo o tomto tíme, alebo všeobecne o slovenskom futbale? Rozhodovalo sa vám ťažko?

"Dostal som sa sem prostredníctvom môjho manažéra. O slovenskom futbale som síce doteraz veľa nevedel, ale v krátkom čase som si stihol všimnúť, že aj tu existujú skvelé mužstvá a výnimočne dobrí hráči. Rozhodol som sa pomerne ľahko, pretože jedným z mojich cieľov bolo hrať futbal v zahraničí. Dostal som dobrú ponuku a mal som šancu overiť si svoje kvality v inom prostredí."

 

Aké boli vaše prvé dojmy po príchode na Slovensko? Čo ste si pomysleli o meste, o tíme, o fanúšikoch?

"V období, keď som sem dorazil, som nemal čas skoro na nič. Musel som sa koncentrovať na tréningy, v krátkom čase sa spoznať s tímom. Odrazu som si uvedomil, že som do mužstva definitívne zapadol a oznámili mi, že o pár dni budem hrať. Chvíľu teda trvalo, kým som sa oboznámil s mestom a s tunajšími ľuďmi. Moje rodné mesto je približne rovnako veľké ako Dunajská Streda, takže sa tu cítim skoro ako doma. Ľudia sú milí, usmievaví a nám hráčom dobre padne, že sa o nás neustále zaujímajú. Fanúšikovia sú jednoducho úžasní. Je príjemné neustále počúvať slová, ktoré nám dodajú veľa energie. Zápas so Slovanom bol pre nás čo sa týka fanúšikov tým najcennejším. Vidieť, že na štadióne nie je v podstate žiadne voľné miesto je fantastické a registrovať, že nám fandí celé mesto i celý tento región, nám dodá veľa pozitívnej energie. Všetkým našim fanúšikom sme veľmi vďační."

 

Ako boli prvé dni v kabíne? V klube pôsobí množstvo zahraničných hráčov a pre každého futbalistu je to pravdepodobne jedinečný zážitok...

"Ak by sme všetci rozprávali jedným jazykom, mohlo to byť jednoduchšie. Na druhej strane je však pre každého dobré, ak si môže precvičiť aj iné reči. Prvé týždne veru neboli ľahké, no situácia sa zlepšila a teraz je pre nás už celkom normálne, že používame cudzí jazyk. Pri hre komunikujeme našim futbalovým jazykom. Počas tréningov a stretnutí sme sa s hráčmi veľmi dobre zoznámili, tento tím nepozná slovo konflikt."

 

V lige ste odohrali už viacero zápasov. Ako by ste zhodnotili jej kvalitu, je dostatočná? Vedeli by ste to porovnať s litovským futbalom? Je to u nás lepšie, alebo nie?

"Myslím si, že slovenský futbal je na tej istej úrovni, ako náš domáci. Oba národy majú tak dobré tímy, ako aj dobrých hráčov. Medzi mužstvami nevidím veľmi rozdiel, nikdy nemôžeme dopredu vedieť, kto zvíťazí."

 

Bol pre vás futbal vždy prioritným športom? Nerozmýšľali ste za mlada napríklad o basketbale, v ktorom je Litva veľmi dobrá? Vyskúšali ste aj iné športy?

"Samozrejme, vyskúšal som aj iné, ale futbal hrám od malička. V škole som hrával aj basketbal, pretože u nás je to na hodinách telocviku celkom normálne, miesto futbalu hráme basketbal. Ale ako vidíte, svojho obľúbeného športu som sa nikdy nevzdal. Za mlada som hral basketbal aj s hráčmi, ktorí sú teraz v národnom tíme a dosiahli veľmi veľa úspechov. Sme skoro v dennom kontakte, takže o basketbale mám neustále veľa informácií."

 

Vráťme sa k účinkovaniu DACu. Ako by ste zosumarizovali doterajší priebeh sezóny? Ste spokojný s priebežným umiestnením? Aký je váš sezónny cieľ?

"Myslím si, že doteraz môžeme byť spokojní. Ako vidíte, náš tím je zápas čo zápas lepší a lepší a dúfam, že v budúcom roku to bude ešte lepšie. Myslím si, že do stretnutí dáva každý z nás maximum, pretože cieľom nás všetkých je byť prvými. Nie sme ďaleko od zisku pohára a spravíme všetko preto, aby sa to podarilo."

 

A čo s budúcou sezónou? Plánujete zotrvať v slovenskej lige, alebo ste sa zatiaľ nerozhodli?

"Zatiaľ som nad tým veľmi neuvažoval, nový tím si nehľadám. Som tu spokojný a som veľmi rád, že môžem pracovať s týmto mužstvom."

 

Čo si myslíte o slovensko-maďarských vzťahoch? Aký je váš pohľad na túto situáciu, keďže žijete práve v Dunajskej Strede, v meste s veľkým podielom maďarského obyvateľstva...

"Nepoznám veľmi dobre to tzv. stále napätie medzi Slovákom a Maďarom, takže sa k tejto téme neviem vyjadriť. Moje skúsenosti sú tak s Maďarmi ako aj Slovákmi len pozitívne, ale samozrejme by bolo lepšie, ak by počas zápasov vládlo prímerie."

 

Čo robíte vo svojom voľnom čase? Máte v Dunajskej Strede dostatok príležitostí?

"Dunajská Streda je síce malé mestečko, ale napriek tomu sa v našom voľnom čase nenudíme. Chodievame plávať, hrať biliard alebo aj squash. Často spolu s fanúšikmi sledujeme zápasy iných mužstiev, pričom sa dobre zabávame. Niekedy máme aj viac dní voľna, ktoré využívame na spoznávanie regiónu, navštevujeme napríklad aj Bratislavu. Je to úžasné mesto s príjemnými reštauráciami a krásnymi pamiatkami slovenského národa."

(Ladislav Király, www.profutbal.sk, 06.11.2009)