Nepredĺžil zmluvu, skončil na tribúne

 

Mnohí ho považujú za najlepšieho brankára Corgoň ligy. V drese Dunajskej Stredy podával fantastické výkony a mužstvo podržal vo viacerých neľahkých situáciách. Na rukáve nosil kapitánsku pásku a získal si aj náročných fanúšikov DAC. Teraz je všetko inak a Ján Novota sa ocitol na vedľajšej koľaji.

 

„Novým kapitánom sa stal Samuel Koejoe,“ vyhlásil na piatkovej tlačovke prezident klubu Khahsayar Mohseni, ktorý už v klube nechce brankára Jána Novotu. „Na jeseň sme ho mohli predať, ale po konzultácii s trénermi sme s ním predĺžili zmluvu. Po sústredení v Dubaji sa však stretol so svojim manažérom a chcel odísť zadarmo. V klube ho nechcem, na súpiske bude v pozícii tretieho brankára,“ prezradil Mohseni.

 

Dunajská Streda ho nechcela predať

Ešte donedávna si nikto nevedel predstaviť základnú jedenástku dunajskostredského mužstva  bez Jána Novotu. Situácia sa zmenila počas zimnej prestávky, keď brankár a kapitán v jednej osobe odmietol podpísať predĺženie kontraktu. „Beriem to ako realitu. Vedenie klubu sa rozhodlo a ja to musím plne rešpektovať. Nepredĺžil som zmluvu, a preto so mnou už nepočítajú. Nesklamalo ma to,“ smutne konštatoval Ján Novota, ktorému sa možnosť na odchod zo Žitného ostrova núkala počas zimnej prípravy. „Mal som konkrétnu ponuku od zahraničného klubu, ale vedenie Dunajskej Stredy ma nechcelo predať,“ stroho reagoval rodák z Matúškova.

 

Je pripravený chytať

Na pozíciu jednotky získali Dunajskostredčania poľského brankára Gregorza Szamotulského. Chrbát by mu mal kryť mladý Rakúšan Bartolomej Kuru. „Ak sa bude dať, tak pomôžem tímu aj z pozície trojky. Môže sa stať, že sa na jar napriek tomu dostanem do bránky. Uvidím ako sa bude vyvíjať situácia. Naďalej si však budem svoje povinnosti plniť naplno a dostať zo seba len to najlepšie. Pokiaľ budú chcieť, aby som nastúpil, budem pripravený chytať,“ vyhlásil dvadsaťšesťročný brankár a na margo svojich konkurentov medzi troma žrďami povedal: „Gregorz je dobrý brankár, bývalý poľský reprezentant. Chytal vo viacerých kluboch v zahraničí. Je skúseným gólmanom a má svoje kvality. Kuru je mladý, perspektívny a má pred sebou skvelú budúcnosť. Myslím si, že na tomto poste nebude v Dunajskej Strede problém.“

 

Slovenčiak mu nie je súdený

V semifinále Slovenského pohára sa DAC stretne s trnavským Spartakom, kde mohli proti sebe nastúpiť dvaja bývalí spoluhráči z FC Senec, Novota a Slovenčiak. „Je to nepríjemné, že sa na týchto zápasov nemôžem zúčastniť, pretože sa bude hrať o Európu. Zrejme nám nie je súdené stretnúť sa zoči-voči. Avšak, nikde nie je napísané, že proti sebe ešte niekedy nebudeme chytať,“ zamyslel sa bývalý futbalista Galanty, Štúrova či Senca. Spoluhráčom však môže dať cenné rady, ktoré by pomohli na prekonanie novej posily Trnavy. „Dlhšiu dobu sme sa nevideli. Určite sa zmenil aj v brankárskych činnostiach a neviem v akej forme sa momentálne nachádza,“ vyslovil sa obdivovateľ Novota.

 

Zachráni béčko v druhej lige?

Novota by bral aj možnosť nastupovať za béčko Dunajskej Stredy. "Rád by som im pomohol pri zotrvaní v druhej lige. Chcem, aby sa moje pôsobenie v drese DAC uberalo pozitívnym smerom. Ak by to bolo za cenu záchrany rezervy v tretej najvyššej súťaži, tak to beriem,“ pokračoval Novota. Postupové ambície v tejto súťaži má SFM Senec, ktorý vedie Branislav Kriška. S ním sa Novota stretol v Senci. „Hráme s nimi na domácom ihrisku a pokúsil by som sa mu troška znepríjemniť cestu za postupom a uhrať proti Sencu dobrý výsledok,“ dodal s úsmevom Novota.

(Michal Bachratý, www.profutbal.sk, 27.02.2010)