Bude to opäť o záchranu, tentokrát v Grécku

 

Dva roky pôsobil gólman Ján Novota v Dunajskej Strede. Počas tohto obdobia zažil príjemné chvíle, pociťoval náklonnosť fanúšikov, ale aj nepríjemnosti v podobe boja o záchranu. Udržať sa medzi elitou bude jeho

cieľom aj v nasledujúcej sezóne. Nepôjde však o slovenskú, ale grécku súťaž. Dvadsaťšesťročný brankár sa totiž dohodol na kontrakte na dva roky s tamojším nováčikom FC Panserraikos.

 

Chcel ho tréner aj tréner brankárov

 

Čerstvý mladoženáč si vydýchol. Zmluva na Žitnom ostrove mu vypršala, potreboval si počas prestupového termínu urýchlene nájsť nového zamestnávateľa. "Samozrejme, pocity sú teraz príjemnejšie. Som šťastný, že som sa v kariére posunul dopredu. Grécka liga má svoju kvalitu a už teraz sa teším na zápasy. Absolvoval som niekoľko rozhovorov s trénerom. Viem, čo ma čaká. Naším cieľom bude záchrana a tomu podriadime všetko," povedal pre profutbal.sk niekdajší kapitán DAC.

 

Ján Novota nemá dopredu isté miesto jednotky, no verí si. "Chcel ma do tímu tréner aj tréner brankárov, čo ma veľmi teší. Samozrejme, nikdy nemáte nič isté. Najmä nie, pokiaľ ste zahraničný hráč. Vtedy musíte byť o triedu lepší. To nie je fráza. Ja si však verím a som presvedčený, že pokiaľ odvediem svoje maximum, post jednotky si vybojujem," poznamenal bývalý gólman FC Senec.

 

Už má aj slovník

 

V Dunajskej Strede hrával so spoluhráčmi z celého sveta, teraz bude cudzincom on. V slovenskej Corgoň lige si však už vyskúšal, aké to je fungovať najmä s cudzími jazykmi. "Verím, že sa mi to teraz vyplatí. S angličtinou nemám žiadny problém, dorozumiem sa úplne v pohode. Už som si však zadovážil prekladový slovník do gréčtiny a učebnicu so základnými frázami. Určite sa chcem vzdelávať aj v tomto jazyku," poznamenal Novota.

 

Dunajská Streda dala Novotovi okrem zdokonalenia jazykovej výbavy mnoho ďalších skúsenosti. "Už len fakt, že sme úspešne zvládli záchranárske práce, môžem využiť v novom pôsobisku. Myslím si, že tieto dva roky mi navyše dali okrem futbalových schopností aj niečo navyše - dozrel som po ľudskej stránke. Myslím si, že v zahraničí mi to môže veľmi pomôcť."

 

Počká si na manželku

 

A na čo sa Ján Novota najviac teší? "Určite na konfrontáciu so silnými súpermi. Bude veľmi zaujímavé nastúpiť proti tak známym a kvalitným tímom ako Panathinaikos Atény, Olympiakos Pireus, PAOK Solún, AEK Atény atď. Navyše, máme štadión pre dvanásťtisíc ľudí, ktorý býva pravidelne vypredaný. Je to taká malá jama levova. Určite to bude úžasné, grécki fanúšikovia sú známi po celom svete."

 

Zo začiatku bude 199 cm vysoký brankár v novom domove bez manželky. "Príde po pár mesiacoch, čakáme totiž synčeka. Do Grécka by mala dôjsť už s ním. Všetko bude mať pripravené, veď už teraz som dostal nový byt, auto a telefón," vysvetlil Novota.

 

Poďakovanie fanúšikom

 

V Dunajskej Strede si odžil to dobré aj to zlé, no pri určení najväčšieho pozitíva neváha vyhlásiť: "Ním boli určite fanúšikovia. Aj touto cestou im chcem poďakovať za podporu, ktorú som mal počas dvoch rokov. Cítil som, že ma majú radi a ja som si vážil ich. Vzájomná spolupráca bola určite úžasná," ukončil Novota.

(Vladimír Pančík, www.profutbal.sk, 16.07.2010)