Z juhu Európy na juh Slovenska

 

Príchod brankára Pavla Kováča znamenal pre Dunajskú Stredu akoby pokropenie živou vodou. Mužstvo zo Žitného ostrova s ním medzi troma žrďami ešte nekapitulovalo a drží si sériu šiestich zápasov bez prehry v rade. Je to vynovená DAC, ktorej sa naposledy podarilo triumfovať i na pôde corgoňligistu z Nitry. Na to diváci spod Zobora zvyknutí nie sú.

 

"Bol to ťažký zápas a ja hovorím vďakabohu za víťazstvo," povedal Pavol Kováč o výhre 1:0 a doložil: "Nitrania mali množstvo šancí, najväčšia bola asi Rákova tesne pred polčasom. Keby znamenala gól, ťažko by sa nám podarilo zápas obrátiť. Zrejme by to bolo naopak."

 

Na otázku v čom speje tajomstvo Dunajskej Stredy sa v poslednej dobe pýtajú mnohí. Najočividnejšou príčinou je práve príchod 36-ročného gólmana. On však takúto verziu razantne odmieta. "Nie, vo mne to určite nie je. Futbal je kolektívna hra a výkon jedného by na dobré výsledky nestačil. Je vidieť prácu hráčov na ihrisku a je zrejmé, že sa o tieto úspechy pričinili všetci," vysvetlil Kováč.

 

Dobre stavaný ochranca svätyne žlto-modrých však priniesol značnú zmenu. Je vidieť, že v mužstve má autoritu. "Snažím sa na spoluhráčov zakričať a podirigovať ich keď treba. Oni však pomáhajú mne, takže je to vzájomné. Myslím si, že si dobre rozumieme. Niekedy ma počúvnu, inokedy sa to nedá. Snažíme sa, aby bolo všetko v poriadku a zdá sa, že nám to zatiaľ vychádza," objasnil situáciu Pavol Kováč.

 

Je to úplne iná Dunajská Streda, ktorú diváci mohli vidieť v uplynulej sezóne a dnes. Je to iný klub a to nielen personálne ale i výkonnostne. "Ja som sa už raz zmienil, že sme akoby klub odložených a nechcených hráčov. Každý z nás má teda veľkú motiváciu dokázať, že na to máme a že každý z nás vie hrať futbal," povedal skúsený brankár a pokračoval slovami: "Ja osobne som rád za každú príležitosť a každý odchytaný zápas. Som naozaj šťastný, že sa nám podarilo vyhrabať sa z neúspechov. Dúfam, že to bude pokračovať aj naďalej."

 

Mrzí ho neúčasť v reprezentácii

 

Ako bol pre Dunajskú Stredu príchod Pavla Kováča nečakaný, tak je i prospešný. Ostrieľaný brankár priniesol do mužstva množstvo skúseností, veď pôsobil v takým mužstvách ako grécky Apollon Kalamarias či veľkoklub Olympiacos.

 

"Nazbieral som množstvo skúseností, zažil so iný svet a iné futbalové podmienky," rozhovoril sa o svojom zahraničnom pôsobení Kováč. "Každý je strojcom vlastného šťastia a ja osobne by som každému želal aby zažil aspoň to, čo som mohol prežiť ja. Ani jeden krok neľutujem. Keby sa naskytla ďalšia šanca, rád by som ju prijal."

 

Nadaný ochranca troch žrdí z Partizánskeho ešte neplánuje zavesiť kopačky na klinec. Ponuke spoza hraníc by sa vraj nenahneval. "Čakal som do poslednej chvíle, no žiadny zahraničný angažmán sa nenašiel. Môj návrat ovplyvnilo najmä to, že som chcel odchytať nejaké zápasy. Uvidíme, čo prinesie zima," povedal pre profutbal.sk Pavol Kováč.

 

Zažil iný svet, videl iný futbal. Porovnávať sa však nedá. "Zázemie sa nedá porovnať. O to ale nejde. Potrebné je, aby každý robil svoju prácu poctivo a najlepšie ako sa dá. Ide o to, aby sa každý pozeral na svoju prácu a nehľadel na iné," myslí si skúsený brankár.

 

Boli časy, keď Pavol Kováč nemal ďaleko od reprezentačného dresu. Ponuka však, možno záhadne, neprišla. Takto premrhaná šanca určite zamrzí. "Mrzí ma premárnená príležitosť. Chcel som si aspoň na jeden zápas vyskúšať reprezentáciu. Ale...."

(Ján Ivančík, www.profutbal.sk, 29.10.2010)