Zlom prišiel v Trnave

 

V minulej sezóne takmer zostúpili, začiatok tejto pokračoval v rovnakom trende. Po štyroch zápasoch mala Dunajská Streda v kolónke bodov číslicu nula. Kto však vtedy "žlto-modrých" odsúdil, urobil chybu. Tím okolo kapitána Jaroslava Híleka sa za bojovnosť a zarputilosť dočkal zaslúženej odmeny. V súčasnosti už DAC ťahá osemzápasovú ligovú šnúru bez prehry a v tabuľke sa posunul na siedmu priečku len dva body za štvrtý Slovan Bratislava. Mnohí sa pýtajú, čo zapríčinilo túto zmenu. Aj o tom prináša profutbal.sk rozhovor s trénerom mužstva zo Žitného ostrova Mikulášom Radványim.

 

Hľadať za obratom vo výkonoch Dunajskej Stredy čarovný prútik vo vašej kancelárii?

"To určite nie (smiech). Myslím si, že sa nám podarilo dať dokopy veľmi dobré mužstvo, získali sme dobrého brankára. Navyše, musím zdôrazniť, že všetci hráči každodenne na sebe tvrdo pracujú. Výsledky sa museli dostaviť priam zákonite."

 

Prečo potom prišiel zlom až po niekoľkých kolách a nedarilo sa vám od začiatku sezóny?

"Posily prichádzali do nášho kádra postupne. Brankár Kováč dokonca v priebehu súťaže. Potrebovali sme čas na to, aby sme dokázali mužstvo stmeliť. Z členov základnej zostavy z predchádzajúceho ročníka zostal iba Helísek. Vždy som tvrdil, že budeme potrebovať určitý priestor na zlepšenie. V piatom kole sme remizovali v Trnave, chlapci sa vzchopili. Potom nám to už išlo lepšie. Bol to dôležitý zlom."

 

Čakali ste, že k tomu príde?

"Vždy som tvrdil, že je to len otázkou času. Ten potrebujú po veľkých zmenách aj tie najsilnejšie mužstvá. Príprava nebola dlhá a počas nej sa káder neustále menil. Je teda logické, že prvé štyri zápasy sme prehrali. Museli sme s tým počítať. Šťastie, ktoré sme nemali na začiatku sezóny, sa k nám teraz trochu priklonilo. Aj to je výsledkom súčasnej osemzápasovej šnúry bez prehry."

 

Zo spodných priečok ste sa dostali do pokojného stredu. Kde by ste radi prezimovali?

"Po zápase so Slovanom som povedal, že keď získame do konca jesene 23 bodov, budem spokojný. Pred nami sú ešte tri kolá a máme 20. Verím, že sa nám túto métú podarí naplniť a možno aj prevýšiť. Myslím si, že v našich silách je získať 25, res. 26 bodov."

 

Vybrali ste si pred sezónov hráčov so skúsenosťami z Corgoň ligy...

"...a bol to dobrý ťah. Stále tvrdím, že aj s domácimi hráčmi sa dá vytvoriť dobré mužstvo. Každú posila, ktorá ku nám prišla, som poznal už predtým. Všetci chlapci v našom mužstve majú dobré charakterové vlastnosti. Myslím si, že to vidia aj fanúšikovia Dunajskej Stredy. Tí stoja za mužstvom, pretože naši chlapci bojujú zodpovedne do poslednej minúty. Chémia medzi všetkými stranami funguje. Diváci, ja aj tím - všetci sme na jednej lodi. Aj preto sa nám momentálne darí a všetci sú spokojní."

 

Spomenuli ste prínos brankára Kováča, ktorých jednotlivcov by ste ešte vyzdvihli?

"Je tu predovšetkým silný kolektívny duch. Ak by som však musel niekoho dať na piedestál, tak určite kapitána Jara Híleka, ktorý odrobí kvantum roboty pre mužstvo. V zápase ho možno príliš nevidieť, no je to obrovský bojovník a dôležitý článok mužstva. Opomenúť nemôžeme ani Miša Gašparíka či Peťa Struhára. Osobne by som však neselektoval, lebo my sme silní predovšetkým ako kolektív. Celý náš úspech je výsledkom poctivej tímovej práce."

 

Hílek sa stal kapitánom ako nový hráč, prečo prišlo k tomuto veľkému prejavu dôvery?

"Keď som sa stal trénerom, mojou prvoradou úlohou bolo získať do tímu lídra. Ihneď som informoval majiteľov, že je voľný Hílek. Chcel odísť z Petržalky a ja som s ním bol práve vtedy v kontakte. Našťastie sa nám podarilo tento transfer zrealizovať. S odstupom času to hodnotím ako veľmi dobrý ťah."

 

Veríte, že sa vám pozitívny trend podarí udržať aj počas jari?

"Dúfam, že áno. Vytvorili sme solídne mužstvo. Pokiaľ zostane pohromade, sme schopní urobiť ešte veľmi veľa radosť naším fanúšikom."

 

Čo by ste odkázali práve vaším verným priaznivcom?

"Nech zostanú takí, akí sú. Nech slušne povzbudzujú tak ako doteraz. Nechápal som, prečo náš zápas v Senici označili za rizikový. Veď je predsa známe, že naši fanúšikovia pravidelne za nami cestujú a nikdy nič zlé nespravili. Dúfam, že naše publikum zostane aj naďalej rovnako skvelé a späté s mužstvom. Za doterajšiu podporu naším priaznivcom veľmi pekne ďakujem."

 

Osemzápasová séria Dunajskej Stredy bez prehry:

8. kolo: Zlaté Moravce (v): 1:1

9. kolo: Košice (d): 1:0

10. kolo: Žilina (v): 0:0

11. kolo: Slovan (d): 2:1

12. kolo: Banská Bystrica (d): 0:0

13. kolo: Nitra (v): 1:0

14. kolo: Ružomberok (d): 3:0

15. kolo: Senica (v): 1:1

 

Posledná prehra v Corgoň lige:

7. kolo: Dubnica (v): 1:2 - 28. augusta 2010

(Vladimír Pančík, www.profutbal.sk, 08.11.2010)