Opäť si obliekol dunajskostredský dres. Zavážil Radványi

 

V gréckom Panserraikose sa na jeseň naučil veľa, no pravidelne nehrával. Teraz sa gólman Ján Novota opäť vrátil do Dunajskej Stredy, kde získal renomé. Hoci o jeho služby prejavil záujem aj ukrajinský Metalurg Záporožie, vyhral tím zo Žitného ostrova. Misky váh na stranu účastníka Corgoň ligy totiž naklonila tiež osoba trénera Mikuláša Radváyniho. Aj to okrem iného priznal 27-ročný gólman v rozhovore pre profutbal.sk.

 

Rýchlo sa dohodli

 

Čo napokon rozhodlo pre Dunajskú Stredu?

"Absolvoval som skúšku v Metalurgu. Aj keď som Ukrajincov zaujal, rozhodol som sa, že tam nepôjdem. Určité veci v klube sa mi totiž nepáčili. Nechcelo som sa už obzerať za niečím novým, aj keď určité ponuky som ešte mal. Povedal som si, že zostanem v Dunajskej Strede. Definitívne ma presvedčil tréner Radványi."

 

Aké boli rokovania na sústredení v Dubaji?

"Určite nie ťažké, chcel som v klube zotrvať. Rozprávali sme sa iba o podmienkach zmluvy. V podstate sme už boli predbežne dohodnutí. Za krátky čas sme to uzavreli a podpísal som kontrakt do konca tejto sezóny."

 

Ktoré zahraničné kluby okrem Metalurgu Záporožie ešte prichádzali do úvahy?

"Nejakí záujemcovia ešte boli, konkrétne išlo o dva - tri kluby. Nechcem ich však menovať, už to aj tak nie je aktuálne."

 

Chýbala mu rodina

 

V Grécku ste absolvovali kvalitné tréningy, posunuli ste sa vpred aj napriek žiadnej zápasovej praxi?

"Áno, cítim to. Chcem ukázať, že aj keď som v Grécku nechytal, pol rok za hranicami nevyšiel nazmar. Verím, že mi toto pôsobenie niečo dalo."

 

V čom konkrétne?

"Myslím si, že som popracoval najmä na psychike. Mnohé veci už vnímam inak, ako kedysi. Niektoré si zase nepripúšťam, pozerám sa stále dopredu. A čo sa týka futbalových záležitostí? Na to sa opýtajte radšej trénera."

 

Akú najpríjemnejšiu a najhoršiu spomienku ste si priniesli v súvislosti s Gréckom?

"Okrem toho, že som nehrával, bol som bez rodiny, čo som samozrejme neznášal najľahšie. Rád však budem spomínať na kolektív, ktorý bol v šatni hlučný a skutočne v pohode. Spoznal som nových ľudí, novú kultúru a po futbalovej stránke som zistil, ako sa trénuje v Grécku. Hoci sa klubu príliš nedarí, tieto veci skutočne fungovali výborne."

 

Nie ste z hľadiska motivácie sklamaný, že sa vraciate tam, odkiaľ ste nedávno odišli do zahraničia?

"Určite nie. Dunajská Streda mi dala veľmi veľa. Pri odchode do zahraničia som povedal, že v prípade návratu na Slovensku si určite nezvolím iný klub. Aj keď som mal v rámci Corgoň ligy ešte jednu alternatívu, neváhal som. O sklamaní teda nemôže byť reč, práve naopak, som plný očakávania."

 

DAC mal pod drobnohľadom

 

Ako vnímate súčasný káder Dunajskej Stredy v porovnaní s tým, ktorý v nej bol za vašej éry?

"Myslím si, že sme sa pohli dobrým smerom. Je to o kolektíve, ktorý je v DAC výborný. Teší ma, že už tu nie je iba 10% domácich futbalistov. Je dobré, že gro tímu teraz tvoria tunajší hráči a legionári ho iba dopĺňajú. Dobrá kabína totiž predstavuje na ihrisku presilu o jedného hráča."

 

Sledovali ste výkony svojho bývalého zamestnávateľa aj počas jesene priamo z Grécka?

"Samozrejme. Najskôr iba prostredníctvom internetu, no neskôr som už mal k dispozícii aj televízny kanál, ktorý prináša priame prenosy Corgoň ligy. Videl som teda niekoľko zápasov aj touto cestou, všetko som mal pod kontrolou. Chlapci odviedli na jeseň dobrú prácu a teraz je len na nás, aby sme to dotiahli do úspešného konca počas jari. Verím, že môžeme naše súčasné postavenie v tabuľke ešte o niečo vylepšiť."

 

Nezaskočilo vás, že na jeseň išlo mužstvo DAC po trochu slabšom úvode ako dobre nabrúsená píla?

"Ani nie. Skôr som bol sklamaný zo začiatku súťaže. Prvé zápasy v podaní mužstva boli trochu rozpačité. Potom sa však chlapci dali dokopy a nazbierali dostatok bodov. Som rád, že sa im darilo. Na jar chcem pomôcť mužstvu čo najväčšou mierou. Dúfam, že budem oporou tímu tak, ako bol Pavol Kováč na jeseň."

 

Je pre vás výzvou nahradiť ho?

"Áno. Odrobil tu kus roboty, je to skvelý gólman a určite aj človek. V Grécku úplne každý poznal jeho meno a mal na neho iba slová chvály. Chcel by som na neho nadviazať. Je síce skúsenejší, no poctivou robotou a koncentráciou snáď dosiahnem výborné výkony aj ja na jar a dokážem to, čo sa podarilo jemu."

 

Pomôcť mužstvu

 

Šancu na poste trénera dostal Mikuláš Radványi.

"Veľmi ma to teší. Zaslúžil si túto príležitosť, ktorú podľa môjho názoru náležite využil. Predtým prichádzali kormidelníci skôr zo zahraničia. Boli síce kvalitní, ale Radványi má navyše srdce pre toto mužstvo, keďže je s ním veľmi dlho spojený. Vybral si hráčov, ktorým verí."

 

Mužstvo sa odchodom Harsányiho a Gašparíka oslabilo v ofenzíve, ako vnímate náhradu?

"Namiesto Zoltána prišiel do útoku Majo Tomčák, ktorý je veľmi skúsený futbalista. Mužstvu má čo dať. Na ľavú stranu stredovej formácie máme niekoľko alternatív, dobre sa ukazuje najmä Hassan. Verím, že pokiaľ sa bude koncentrovať plne na hru a podávať maximálne výkony, bude to z jeho strany veľmi dobré."

 

S čím by ste boli na jar spokojný?

"Sústredím sa na to, aby som dosiahol úspech ja aj tím. Naším spoločným cieľom je obsadiť dobré umiestnenie, vyhnúť sa bojom o záchranu. Ak bude možnosť ísť vyššie, určite sa o to pokúsime. Navyše chcem pravidelne chytávať a kvalitnými výkonmi pomôcť mužstvu."

(Vladimír Pančík, www.profutbal.sk, 16.02.2011)