Matůš : Ide nám o holú futbalovú existenciu!

 

Siedme miesto po jesennej časti, ale najmä dobrý pocit z prevedenej hry. To všetko je už dávno zabudnuté. Dunajská Streda sa momentálne herne i výsledkovo trápi. Dôsledkom je prepad v tabuľke na desiate miesto a výstraha možného opustenia najvyššej súťaže. Z najspodnejších vôd sa totiž chystajú zaútočiť Košice s Dubnicou. Útočník DACu Lukáš Matůš pre profutbal.sk otvorene priznáva: „Sme v hlbokej kríze. Vôbec neviem, čo s tým. Musíme sa zlepšiť vo všetkých herných činnostiach a začať zbierať body.“

 

Môžu za to prvé polčasy?

Prehra žlto-modrých v Trnave bola už šiestym zápasom v rade, z ktorého nedokázali zverenci Mikuláša Radványiho vyťažiť ani jediný bod. Navyše, ani výkonmi neohurujú. V Malom Ríme si až na niekoľko striel z diaľky a dve nepresné zakončenia zvnútra šestnástky nevypracovali vôbec nič. Viazla kombinácia a na hráčoch bol cítiť tlak súvisiaci s čoraz väčším namáčaním sa do zostupových vôd a imperatívom potrebného víťazstva. „Zápas v Trnave sme si prehrali sami. Chceli sme hlavne pozorne brániť v bloku a nepustiť domácich do šancí. Bohužiaľ, opak bol pravdou. Spartak na nás vybehol aktívne a do polčasu viedol už 2:0,“ vyjadril sa český legionár a pokračoval: „Takto sa to s nami ťahá každý zápas. Dostávame góly v prvých polčasoch. Nie sme schopní aspoň do prestávky si udržať čisté konto, aby sme v druhom dejstve mali vôbec nejakú šancu uhrať dobrý výsledok.“ Štatistiky Matůšove slová jednoznačne potvrdzujú. Zo šiestich prehier bolo už o štyroch prakticky rozhodnuté v prvom dejstve. Zvyšné dve zase prišli po dokonalom knokaute gólom v závere stretnutia.

 

Všetci musíme pridať!

Slabina mužstva zo Žitného ostrova by mohla byť v obrane. Tá už niekoľko zápasov nestojí na pevných nohách. Za všetko hovorí fakt, že v doterajších jarných stretnutiach inkasoval DAC rovnaký počet gólov, ako počas celej jesene. Na hru obrannej formácie má s určitosťou vplyv aj zranenie piliera zadných radov Petra Struhára. „Určite je to aj tým, že nám chýbajú niektorí hráči. Citeľná je najmä strata obrancu Peťa Struhára. Na to sa však nemôžeme vyhovárať. Musia zabrať tí, ktorí sú na ihrisku. To, že dostávame relatívne veľa gólov nie je to len otázkou obrany, ale celého tímu. Momentálne sa nám vôbec ale vôbec nedarí,“ nešetril kritikou rodák z Francovej Lhoty. Chybu nemožno hľadať len v obrane, ale aj v celej ofenzívnej činnosti. V deviatich zápasoch jarnej časti strelili Dunajskostredčania chudobných päť gólov. Matůš patrí k najusilovnejším strelcom mužstva, v kolónke jeho presných zásahov však stále svieti číslo jeden. „Zvyknem to skúšať z diaľky, ale tým strelám vždy niečo chýba. Možno je to malý dôraz, neviem si to vysvetliť,“ hľadá príčiny slabej efektivity tridsaťročný Čech. „Asi je to už v hlavách. Potrebujeme väčší dôraz pred bránou a konečne sa začať presadzovať. Každý musí začať sám od seba a pridať, pridať, všetci musíme pridať,“ nabáda svojich spoluhráčov.

 

Čo s tým? To je otázka.

A pritom Dunajská Streda vstúpila do druhej polovice ročníka veľmi sľubne - víťazstvom nad Zlatými Moravcami. Tieto tri body spolu s jedným, ktorý prekvapivo uchmatla majstrovi zo Žiliny, keď visel Damoklov meč nad trénerom Radványim, sú však jedinými úlovkami jari. Nad otázkou čo s tým, a ako prelomiť nelichotivú sériu šiestich prehier v rade sa útočník DAC len zúfalo zasmial: „Čo s tým? To je otázka! Sám neviem,“ zneli Matůšove úvodné slová, no dodal: „V najbližšom zápase doma musíme už bezpodmienečne vyhrať, ale to si hovoríme každý týždeň. Bohužiaľ, je to tak, bude to pre nás tak povediac životný zápas. Musíme pre to víťazstvo urobiť všetko a nechať doslova život na ihrisku. Každý do jedného, od brankára až po útočníkov.“

 

Duel s prívlastkom existenčný odohrá Dunajská Streda na domácom trávniku proti Prešovu. Východniari ešte takisto nemajú čo sa záchrany týka vyhraté, no pred tímom zo Žitného ostrova majú na siedmej priečke štvorbodový náskok. Rovnako ako ôsmy Ružomberok a deviata Nitra. Víťazstvom nad Peckovým tímom by si preto Dunajskostredčania výrazne pomohli. Aj preto, že Košice, ktoré ich stíhali, vo svojom zápase v predohrávke 28. kola prehrali s Trnavou.

 

„Všetci musíme dať do toho najbližšieho zápasu o sto percent viac ako doteraz. Tu už ide o holú futbalovú existenciu!“ vyhlásil pre profutbal.sk Lukáš Matůš.

(Dominika Komrhelová, www.profutbal.sk, 28.04.2011)