ROZHOVOR KOLA s JAROSLAVOM HÍLKOM, kapitánom DAC 1904 Dunajská Streda

Malá futbalová katastrofa

 

Z piatich zápasov ste prehrali päť, naposledy v Nitre 0:2, čo sa k tomu dá povedať?

„Už sa mi k tomu ani nechce vyjadrovať. Pre nás je to malá futbalová katastrofa, pretože mať po prvých piatich zápasoch súťaže na konte nula bodov, to je hanba. Bodovať už aj v najbližšom kole by bolo neskoro. Napriek zle sa vyvíjajúcej situácii však verím, že sa nám to podarí otočiť. Bol by som zlý futbalista a najmä kapitán, keby som stratil vieru, že to môžeme zmeniť. Neúspešné výsledky vplývajú na mužstvo nepríjemne, musíme si však pomôcť sami.”

 

Ani v Nitre ste nehrali zle, je to však už taká obohratá pesnička a body nepribúdajú. Súhlasíte?

„Presne tak. Keď nemáte body, herný prejav nikoho nezaujíma. Okrem Banskej Bystrice, proti ktorej nám to doma jednoducho nevyšlo, sme odohrali štyri vyrovnané duely. Od nikoho sme neboli slabší, lenže o bodoch sa rozhoduje v šestnástkach, kde ťaháme stále za kratší koniec. Tu musíme pridať.”

 

V kabíne za pochodu riešite aj problémy, ktoré sa netýkajú športovej stránky. Ako to vplýva na mužstvo?

„Je pravda, že v klube sú problémy, nebudem to zakrývať. Či už finančné alebo organizačné. Na ihrisku však hrá jedenásť hráčov. Tam ide z hlavy všetko preč. Hráme predsa v prvom rade za seba, o svoje meno. A každý z nás vybieha na trávnik s tým, že chce vyhrať. Okrem toho tvoríme mužstvo, takže bojujeme aj jeden za druhého. Ďalej reprezentujeme farby klubu, hráme pre divákov, ktorí nás podporujú. Pripúšťam, že situácia nie je ani zďaleka optimálna, ale vyhovárať sa len na mimofutbalové problémy nie je na mieste.”

 

Horný viedol mužstvo štyri kolá, teraz prebral dočasne žezlo Németh, ale meno trvalého šéfa realizačného tímu nie je známe. Trénerské eskapády vám asi na pohode nepridávajú, že?

„To je pravda, pre mužstvo by bolo lepšie, keby sa táto otázka vyriešila čo najskôr. Za trénera Horného sme hrali, ako sme najlepšie vedeli. Mal výborný tréningový proces, ale výsledky neprišli. Aj pod Krisztiánom Némethom sa snažíme, pracujeme na výsledkovom zlepšení. Verte, pre kabínu je to nepríjemné, keď sa nedarí. Potrebujeme sa nakopnúť.”

 

Ste už dostatočne skúsený, aby ste vedeli, že na vás čaká boj o záchranu. Prehrali ste s papierovo slabšími súpermi, ťažko budete vyhrávať so Slovanom, Žilinou, Trnavou, Senicou, nie?

„Paradoxne aj v minulej sezóne sme získavali body so silnejšími a proti papierovým outsiderom sa nám nedarilo. Remizovali sme v piatom kole v Trnave a potom sa chytili. Neostáva nám nič iné, ako zabodovať v najbližšom zápase. Pravdupovediac, situácia je iná ako vlani, klub bol vtedy stabilizovanejší. Realitou dneška je, že na nás čaká boj o záchranu.”

 

Všetci z klubu hovoria, že pracujú na progrese. Vy sa však potrebujete zlepšiť okamžite, dostali ste totiž najviac gólov v súťaži a dávali ich – ak vôbec, tak neskoro. Čo s tým?

„Je to o koncentrácii. Veď máme jedného z najlepších brankárov a skúsení hráči nám nechýbajú ani v obrane či ďalších formáciách. Pravidelne však inkasujeme napríklad zo štandardných situácií, čo je otázka individuálna. Musíme si uvedomiť, že každý okamih môže byť rozhodujúci, preto je dôležité byť naplno sústredený celých 90 minút. Keď sa nám to podarí, budeme určite úspešnejší aj výsledkovo.”

 

MYŠLIENKA KOLA

„Pre nás je to malá futbalová katastrofa, pretože mať po prvých piatich zápasoch súťaže na konte nula bodov, to je hanba. Bodovať už aj v najbližšom kole by bolo neskoro, napriek zle sa vyvíjajúcej situácii však verím, že sa nám to podarí otočiť. Bol by som zlý futbalista a zlý kapitán, keby som stratil vieru, že to môžeme zmeniť,” Jaroslav Hílek, kapitán Dunajskej Stredy.

(MIROSLAV HAŠAN, Šport, 16.8.2011)