Krisztián Németh: Vrátiť DACu plné tribúny

  

Corgoňligovú tabuľku po jesennej časti sezóny 2011/2012 uzatvára mužstvo DAC Dunajská Streda. Tím zo Žitného ostrova má po Prešove druhý najhorší útok a presadil sa len jedenásťkrát - a na druhej strane disponuje najhoršou obranou, keďže do siete žltomodrých prešlo až 29 lôpt. Výsledkom sú štyri víťazstvá v osemnástich zápasoch a celkový počet dvanásť bodov. Viac hovorí v rozhovore pre profutbal.sk tréner DACu Krisztián Németh.

 

Ako by ste zosumarizovali jesennú časť Corgoň ligy z pohľadu vášho tímu?

"Na hlbšiu analýzu budeme mať tri mesiace. Prešov v poslednom kole remizoval, takže sme poslední a musíme porozmýšľať, ako ďalej. Dostali sme veľa gólov a dávame ich menej, táto štatistika je z nášho pohľadu krutá. Mali sme výborné zápasy, v ktorých sme ukázali svoju silu: porazili sme Slovan, Žilinu, vyhrali sme v Prešove. Okrem tohto bloku štyroch zápasov, v ktorom som bol s mužstvom veľmi spokojný a potešili ma výkony i prístup k povinnostiam, to ale nebolo dobré. Opäť na nás prišla kríza a teší ma aspoň to, že sme vyhrali v predposlednom kole a naša strata vďaka tomu nie je veľká. Dunajská Streda je určite futbalové mesto a musíme urobiť všetko preto, aby sme sa dostali z posledného miesta."

 

V čom hľadať príčiny toho, že so silnejšími súpermi ste si dokázali poradiť a potom s tými papierovo slabšími ste mali problémy?

"Všetko je to na dlhšiu analýzu. Neviem si to celkom vysvetliť, ale niektorí hráči sú možno viac motivovaní proti silným súperom, chcú sa vytiahnuť a celému Slovensku ukázať, že majú úroveň ako hráči týchto lepších klubov. Žiaľ v zápasoch s papierovo akože slabšími súpermi chcú naši hráči urobiť niektoré veci navyše, na ktoré ale ešte nemajú."

 

Čo zmeniť pred jarnou časťou? Aké sú vaše predstavy?

"Moje predstavy sú jedna vec... Je veľa vecí, v ktorých sa musíme zlepšovať. Samozrejme aj keby sme vyhrávali, tak by bolo čo zlepšovať, a teraz to platí extra. Čaká nás veľmi veľa roboty."

 

Ktorí hráči vás v jesennej časti najviac potešili? Na ktorých sa dá ďalej stavať?

"Paľo Kováč podával v bráne štandardné výkony a okrem toho som rád, že som našiel pozíciu Čoričovi, ktorý skóroval štyrikrát a bol oživením ligy. Plus Delarge, ktorý je ešte mladým futbalistom, ale takisto sme mu našli miesto a dal štyri góly. Je však ešte veľmi mladý. Má veľký potenciál, ale musí na sebe robiť, robiť a robiť."

 

Na druhej strane niektorí hráči sklamali. Nečakám, že mi poviete konkrétne mená, ale skúsme aspoň takto: Ktoré posty by bolo potrebné vystužiť?

"V poslednom zápase s Košicami, ale aj celkovo v sezóne, sme mali problém s krajnými obrancami a s krajnými stredovými hráčmi. Smerom dozadu máme rezervy, ako to ukázal aj posledný duel - hlavne po tých krajoch. A aj keď sa nám miestami podarí dostať za obranu súpera, v ofenzívnej fáze sme ešte nepresní, chýba nám troška skúseností a troška kvality."

 

Ako by ste zhodnotili dnešnú náladu v Dunajskej Strede? Zdalo sa, že pred približne troma rokmi to tam bolo futbalovo podstatne živšie, na tribúny chodilo veľa fanúšikov...

"Plné tribúny som zažil na vlastnej koži ako hráč. Keď sme mali 10 000 divákov, tak to bola krásna atmosféra a pre hráča aj krásny zážitok. Chcel by som to prežiť aj ako tréner, ale čaká nás veľmi veľa roboty, aby sme si tribúny získali naspäť."

(Ladislav Király, www.profutbal.sk, 30.11.2011)