Fodrek: Futbal sa oklamať nedá

 

Bývalý slovenský reprezentant Branislav Fodrek prežil vo svojej futbalovej kariére vrcholy aj pády. Po úspešnom účinkovaní v petržalskej Artmedii, s ktorou okúsil aj Ligu majstrov, prišli dlhodobé zdravotné problémy. Vypadnutiu Petržalky sa prizeral z tribúny a aj keď v susednom Maďarsku našiel novú chuť do futbalu, s Dunajskou Stredou prežil ďalšie vypadnutie z najvyššej súťaže. "Bohužiaľ, nevyšlo nám to. Nezbierali sme body, mužstvu chýbal kolektívny duch. Futbal sa oklamať nedá," poznamenal pre profutbal.sk 31-ročný ofenzívny stredopoliar Branislav Fodrek.

 

Vedel, že situácia nie je ružová

 

Vedenie Dunajskej Stredy ho poslalo najprv na dvojtýždňovú rehabilitáciu do Rakúska. Len niekoľko dní po návrate na Slovensko už zasiahol do ligového duelu pri Banskej Bystrici. "Počas dvoch mesiacov som zasiahol do ôsmich stretnutí. Nebolo to pre mňa jednoduché. Prišiel som po dlhodobom zranení. Chcel som viac-menej iba vyskúšať, či koleno vydrží vyššiu záťaž," poznamenal Branislav Fodrek a dodal: "Klub ma poslal do Rakúska na rehabilitačný pobyt. Dohodli sme sa, že všetko bude záležať na kolene. Napokon to dopadlo celkom dobre. Tímový výsledok je bohužiaľ taký, aký je. Pre mňa osobne bolo dôležité, že vydržalo koleno. Zvládlo aj väčšiu záťaž. Vypadnutie ale určite mrzí."

 

Faktom ostáva, že stredopoliar s medzinárodnými skúsenosťami si nevybral pre svoj návrat práve najlepšie prostredie. Futbalové podmienky boli na Žitnom ostrove dlhodobo nepriaznivé. "Vedel som, že situácia nie je ružová. V kabíne sme to však brali tak, že do konca ešte ostáva dostatok zápasov a chceli sme sa pokúsiť o záchranu. Bohužiaľ, nevyšlo nám to. Nezbierali sme body, mužstvu chýbal kolektívny duch. Futbal sa oklamať nedá," dodal bývalý hráč Slovana aj Petržalky, Saturnu Moskovská oblasť, či Haladásu Szombathelyi.

 

Do zostupov namočený nevinne

 

Branislav Fodrek si ešte pamätá smútok na tvárach svojich spoluhráčov z Petržalky, ktorá opustila Corgoň ligu pred dvoma rokmi a už spomína v podobnom duchu aj na mužstvo z Dunajskej Stredy. "Keď sme zostúpili s Petržalkou, bol som zranený veľkú časť sezóny. Zasiahol som možno do jedného polčasu. Pád som sledoval viac-menej iba z tribúny," pokračoval v diskusii skúsený stredopoliar.

 

"Dokázal som sa vyhrabať zo zranení, pôsobil som v Maďarsku, kde sme dosiahli klubový úspech. Darilo sa celému mužstvu a ja som našiel radosť z futbalu. Žiaľbohu, následne prišlo ďalšie zranenie. A teraz vypadnutie s Dunajskou Stredou. Je síce pravda, že v oboch prípadoch som bol člen tímu, ale ani raz som nemohol výrazne ovplyvniť konečný výsledok," zamyslel sa pre profutbal.sk Branislav Fodrek.

 

Rodenému Bratislavčanovi priniesol futbalový život veľké radosti, ale i starosti. Zažil vrcholy a pády, ktoré mu však chuť do futbalu rozhodne nezobrali. "Vo futbalovom živote prichádzajú aj také situácie. Človek vyhrá titul, potom vypadne… Raz sme hore, inokedy dole. Nie je to nič príjemné, každý by chcel vyhrávať. Určite je lepšie zbierať tituly, než hrať o záchranu a napokon zostúpiť," skonštatoval hráč s prezývkou Foďo.

 

"V Dunajskej Strede som bol dva mesiace. Nemyslím si, že mi prináleží hodnotiť situáciu a pomery. Chcel som najmä pomôcť sám sebe a aj klubu. Z individuálneho pohľadu som rád, že koleno vydržalo aj najvyššiu záťaž. Čo sa týka tímu, prežili sme aj lepšie, aj horšie zápasy. Futbal je však kolektívny šport a ako kolektív sme skončili poslední. Pôsobenie v Dunajskej Strede nemôžem považovať za úspešné obdobie," doplnil Branislav Fodrek.

 

Zranenia ako zdroj motivácie

 

Hráč so skúsenosťami z Ligy majstrov má za sebou množstvo zranení a niekoľko operácií, no boj o ligové trávniky stále nevzdáva. "Človeka tie zranenia posilnia. Naučil som sa vážiť si každý tréning a zápas. Nikdy neviete čo sa môže stať. Každý príchod na trávnik môže byť ten posledný. Stačí jedno nešťastné zranenie a môže prísť koniec futbalovej kariéry," uviedol bývalý reprezentant Slovenska a pokračoval: "Mne osobne futbal už chýbal. Motivácia a chuť sa postupne zvyšovala. Keď som prikývol na ponuku Dunajskej Stredy, vedel som, že idem do problémového klubu a veľmi dobre som si uvedomoval, že tam budú náročné podmienky. Bral som to však ako výzvu, s ktorou som sa chcel popasovať a dokázať všetkým, že ešte viem podávať kvalitné výkony."

 

S Dunajskou Stredou sa hráč, ktorý najčastejšie nosieva na drese číslo 20, dohodol iba na dva mesiace. Momentálne si užíva dovolenku a pripravuje sa na ďalšiu šancu. "Teraz nechcem uvažovať nad budúcnosťou. Posledným zápasom som v Dunajskej Strede skončil. Teraz sa chcem dať dokopy, oddýchnuť si a zregenerovať koleno. Chcel by som ísť opäť na rehabilitáciu a následne absolvovať ďalší kondičný tréning," povedal Branislav Fodrek a na záver pre profutbal.sk dodal: "Ak príde nejaká konkrétna ponuka, chcem byť stopercentne pripravený a najmä zdravý. Zatiaľ o budúcnosti veľmi neuvažujem. Pre mňa je dôležité, že som zdravý. Verím, že ešte jeden - dva roky si zahrám."

(Marek Balický, www.profutbal.sk, 25.5.2012)