K. Németh: Posledné miesto je zaslúžené

 

Za celú sezónu získali iba šestnásť bodov. Predposledné Košice mali na konci ročníka pred Dunajskou Stredou trinásťbodový náskok. V pätnástich jarných zápasoch dokázali "žlto-modrí" vyhrať iba raz. Mužstvo zo Žitného ostrova predviedlo učebnicový príklad, ako sa nebojuje o záchranu. Chýbalo im to najdôležitejšie, absentoval kolektívny duch. "Dunajská Streda potrebovala taký menší futbalový zázrak a ten sa nevydaril," poznamenal pre profutbal.sk jeden z troch trénerov, ktorý sa postavil v uplynulej sezóne ku kormidlu lode plávajúcej do neznáma Krisztián Németh.

 

Dunajská Streda ťahala za kratší koniec povrazu od samého začiatku sezóny, čo to spôsobilo?

"Rozhodlo veľa faktorov. Už úvod sezóny bol zlý. Prehrali sa štyri stretnutia, následne prišlo k trénerskej výmene. Podarilo sa nám stabilizovať káder, vyhrali sme náročné zápasy proti Slovanu, Žiline, či Prešovu, ale žiaľ celková situácia sa ani v klube, ani v mužstve nezlepšila. Na jeseň sa nám už podarilo vyhrať iba jeden duel s Trenčínom."

 

Mužstvo zimovalo na poslednom mieste a namiesto tvrdej prípravy na náročnú jar sa diali úplne iné veci…

"V januári prišiel hektický začiatok nového roka. Snažili sme sa, spravili sme všetko. Nevedeli sme však, kedy sa začne príprava. Bolo ale cítiť, že snaha zachrániť súťaž je prítomná. Spolu s realizačným tímom sme spravili maximum možného, aby sme dali dokopy konkurencieschopné mužstvo pre jarnú časť. Keď už nič, tak sme chceli odohrať jar so cťou."

 

Hneď prvé štyri zápasy ste odohrali so silnými súpermi z Bratislavy, Senice, Žiliny a Trnavy.

"To áno, ale treba povedať, že prvé stretnutia vyzerali sľubne. Prehrávali sme o gól a boli sme vyrovnaný súper. Až v Trnave sme dostali v prvom polčase tri góly. Veľa vecí nebolo podľa mojich predstáv."

 

Práve po prehre v Trnave pristúpilo vedenie Dunajskej Stredy k druhej výmene trénerov. Bol na to vhodný čas?

"To neviem. Werner Lorant prišiel tesne pred dvomi anglickými týždňami. V súbojoch s Prešovom, Ružomberkom a Banskou Bystricou sme uhrali iba bod. Strata na jedenáste miesto bola už veľmi veľká a ťažko sa dalo s tým niečo robiť. Boli tu v tomto ročníku traja tréneri, ale ani jeden nevedel robiť zázraky. Taký menší futbalový zázrak bol v Dunajskej Strede potrebný a to sa nepodarilo."

 

Dá sa nájsť na sezóne, v ktorej mužstvo prežije toľko problémov a napokon zostúpi do II. ligy nejaké pozitívum?

"Jediné pozitívum bol asi koniec sezóny. Najmä z toho hľadiska, že aj keď sme mali istotu zostupu tri kolá pred koncom, mužstvo si zachovalo svoju tvár a v posledných stretnutiach aj napriek problémom nespravilo hanbu. Ešte by sa možno dali vypichnúť septembrové zápasy, keď sme zobrali body dvom ašpirantom na titul. Mužstvo hralo v tom čase kompaktne, vedeli sme opakovane podávať výborné výkony."

 

Myslíte si, že za daných okolností bolo dvanáste miesto maximum?

"Dlhodobá súťaž je spravodlivá. Bolo tu v tomto ročníku príliš veľa zmien. Posledné miesto je po zvážení všetkých okolností asi aj zaslúžené. Nie sú to štandardné podmienky, keď sa odkladá zimná príprava. Riešilo sa príliš veľa nefutbalových problémov. Napokon to dopadlo tak, ako to dopadlo."

 

Naše hodnotenie: 4

 

Vrchol sezóny: Dunajská Streda vyhrala v uplynulom ročníku päť stretnutí, z toho štyri na jeseň. V priebehu dvoch týždňov dokázala obrať o všetky body také mužstvá, ako Slovan a Žilina.

 

Prepadák sezóny: Ako o prepadáku sezóny by sa zrejme dalo hovoriť o zimnej príprave, ktorá sa niekoľkokrát odložila, mužstvo v tomto období hromadne opúšťali opory tímu.

 

Potešili: Len preto, aby sme naplnili rubriku, tu žiadne mená vymýšľať nebudeme. Pochvalu si zaslúži snáď len Krisztián Németh, ktorý vydržal pri tíme v tak biednom stave.

 

Názor redakcie: Treba byť optimista a vybudovať oveľa silnejšie mužstvo a klub. Poctivá práca je tým správnym kľúčom k úspechu.

(Marek Balický, www.profutbal.sk, 28.5.2012)