Struhár rieši okrem svadby aj budúcnosť

 

Potom, čo mu v zime došla trpezlivosť, opustil klub z Dunajskej Stredy a vo svojej futbalovej kariére pokračoval v Rakúsku. Kapfenberg sa však v najvyššej rakúskej súťaži neudržal. Peter Struhár by však rád hral v prvej lige a je možné, že od novej sezóny ho opäť uvidíme na slovenských corgoňligových trávnikoch. "V auguste ma čaká svadba, takže je tu ďalší dôvod ostať doma. Záleží však aj na tom, o ktorý klub pôjde. Nemám záujem skočiť opäť tam, kde sú finančné problémy," uviedol pre profutbal.sk dvadsaťosemročný obranca Peter Struhár.

 

Veľa mu dal Thomas von Heesen

 

Počas zimy ste odišli z Dunajskej Stredy do rakúskeho Kapfenbergu, kde vás tiež čakali záchranárske práce. Ako ste sa v klube cítili?

"Kapfenberg je menší klub s primeranými ambíciami. Po ekonomickej stránke je stabilizovaný. Pracovalo sa mi tam veľmi dobre, stretli sme sa tam dvanásti legionári. Je tam vytvorené príjemné futbalové prostredie. Škoda, že sa nám nepodarilo udržať v najvyššej rakúskej súťaži."

 

Čo napokon zohralo kľúčovú úlohu v boji o záchranu?

"Bodové manko z jesene bolo už príliš vysoké. Mužstvá pred nami - Mattersburg a Wiener Neustadt - mali navyše dobrý vstup do jarnej časti. Vyhrávali, čo nám našu situáciu komplikovalo ešte viac."

 

Ako je na tom rakúska súťaž v porovnaní s našou slovenskou?

"Nechcel by som to porovnávať po kvalitatívnej stránke. Čo sa týka zázemia a infraštruktúry klubov, všetko je v Rakúsku na vyššej úrovni. Myslím si, že kvalitnejší je aj tréningový proces. Je to tam viac špecializované na hráčov. Z univerzálneho pohľadu by sa dalo povedať, že rakúska súťaž sa zlepšuje. Snažia sa o kombinačnú hru, hrajú viac po zemi."

 

Čo dalo vám osobne pôsobenie v Rakúsku?

"Stretol som sa tam s veľmi dobrým trénerom Thomasom von Heesenom, ktorý je či už v Rakúsku, alebo v Nemecku považovaný za veľmi váženú osobnosť. Či už ako hráč, alebo ako tréner. Pôsobil v kvalitných mužstách po celej Európe. Veľa mi dal najmä jeho tréningový proces. Čo sa týka zápasov, zasiahol som iba do dvoch stretnutí. Bolo to zapríčinené najmä pravidlom, podľa ktorého môže hrať v ligovom zápase iba šesť legionárov. A my sme tam boli dvanásti. Navyše ma počas toho polroka trápili aj nejaké zranenia. Veľa zápasov som neodohral, ale samotný tréningový proces bol na veľmi vysokej úrovni. Rovnako, ako starostlivosť o hráča."

 

Rád by hral najvyššiu súťaž

 

Klub sa napokon v najvyššej súťaži neudržal. Vy ste mali s Kapfenbergom polročnú zmluvu s opciou. Aká bude vaša futbalová budúcnosť?

"Podľa opcie všetko záleží na mne. Ja sa musím rozhodnúť, či a za akých podmienok by som tam chcel ostať. Po poslednom ligovom zápase sme sa všetci hráči rozišli. Dostali sme tréningové plány. Zraz je naplánovaný na 14. júna. Lenže vedenie nepovedalo nikomu nič konkrétne. Nevieme, koho si chcú v mužstve nechať a s kým už nepočítajú. V podstate si môžem hľadať nového zamestnávateľa. Neviem, či by som chcel hrať druhú rakúsku ligu, ťahá ma to do prvej. Aj kvôli tomu sa budem určite obzerať po niečom novom. Už sa mi ozvali aj nejakí záujemcovia, sme však iba na začiatku. Nezačalo sa ani prestupové obdobie, všetko si nechávam otvorené."

 

Záujem o vaše služby prejavili aj kluby zo Slovenska?

"Zo Slovenska som zaznamenal záujem najmä v zime. Dúfam, že by sme to teraz ešte mohli otvoriť. Čo sa týka zahraničia, je tam klub z Maďarska a Azerbajdžanu. V zime sa hovorilo aj o Číne. Neviem či je to ešte reálne. Súťaž sa tam hrá systémom jar-jeseň, takže tam sa lepšie prestupuje v zime. Viac budem vedieť v polovičke júna. Som však otvorený všetkým možnostiam."

 

Vy osobne by ste rád ostal v zahraničí, alebo sa chcete vrátiť na Slovensko?

"Všetko záleží od podmienok. Rád by som sa vrátil na Slovensko. V auguste ma čaká svadba, takže je tu ďalší dôvod ostať doma. Záleží však aj na tom, o ktorý klub pôjde. Nemám záujem skočiť opäť tam, kde sú finančné problémy. Najradšej by som hral za klub, ktorý je finančne stabilný. V Dunajskej Strede som si prežil viac než dosť a nemám záujem prežiť si to znova. Viem, že na Slovensku sú viaceré kluby, ktoré majú problémy tohto charakteru."

 

Budete svoje konzultovať prípadné nové pôsobisko aj s budúcou pani manželkou?

"Určite áno. Aj ona má k tomu čo povedať. Sadneme si, porozprávame sa o tom, preberiem všetky klady a zápory, napíšeme si na papier výhody a nevýhody. Následne sa spoločne rozhodneme."

 

Vedenie Dunajskej Stredy si iný koniec nezaslúžilo

 

Sledovali ste Dunajskú Stredu aj po vašom odchode z klubu?

"Áno. V Rakúsku som hral tiež s Michalom Hanekom a mali sme tam aj slovenské televízne programy. Navyše ma zaujímalo, ako to skončí s Dunajskou Stredou. Napokon to dopadlo tak, ako som očakával. Keď som v zime odchádzal, bol som presvedčený, že klub určite vypadne. Futbal sa oklamať nedá a to, čo sa tam dialo v posledných dvoch ročníkoch raz muselo vyplávať na povrch. Ten hore je spravodlivý, Dunajská Streda vypadla zaslúžene. Vedenie toho klubu si nezaslúžilo nič iné."

 

Strávili ste na Žitnom ostrove nejaký ten čas. Mrzí vás, že Dunajská Streda zostúpila do nižšej súťaže?

"Škrie ma to najmä kvôli fanúšikom. Jedine kvôli nim, pretože patria medzi najlepších divákov na Slovensku. Aj oni bojovali proti vedeniu a dnes sú možno aj radi, že sa vypadlo. Určite chcú mať v meste kvalitný klub, ktorý by hral najvyššiu súťaž. Toto už určite nebavilo ani ich."

 

Podlžnosti, ktoré mal klub voči vám, sú už vyrovnané?

"Nie. Snažil som sa s nimi komunikovať cez telefón. Dúfal som, že sa to vyrieši mimosúdnou cestou, ale vedenie klubu je jednoducho neschopné. Sú to obyčajní klamári. Teraz to už chcem riešiť cez rozhodcovský súd. Zaplatil som už aj poplatok. Povedal som si, že nebudem nikomu vyvolávať a tolerovať kadečo. Veľmi ma zaujíma, ako sa k celej situácii postaví rozhodcovský súd. Údajne celý futbalový zväz vie, ako to chodí v Dunajskej Strede. Zaujíma ma, prečo dostal klub licenciu a kvôli čomu sa im umožnilo hrať v Corgoň lige, keď majú podlžnosti voči nekonečnému množstvu hráčov."

(Marek Balický, www.profutbal.sk, 30.5.2012)