Central Europe Comedy (Glosa Tibora Poóra)

  

Futbalové kluby v srdci Európy sú chutným sústom pre stávkových podliakov zo Singapuru. Vie o tom prakticky celý civilizovaný svet - len slovenskí žurnalisti nie. V Maďarsku bolo obvinených už niekoľko desiatok hráčov a Česi urobili z futbalových podplácačiek (síce nie Made in Singapur) dokonca divadelné predstavenie. Prekvapení po výrokoch typu Křetinský (šéf Sparty Praha) budú teda asi iba nevedkovskí babráci zaoberajúci sa futbalom na Slovensku. Mlčanie o tom, čo naberalo a naberá neskutočné obrátky a parametre, však má svoj dátum spotreby. Na dátum spotreby upozornili diváci, ktorí ostali doma a na futbal nechodia. Reakcia? Divákov si kluby prihadzujú, aby o futbale povrchne sa informujúcemu človeku - väčšine, ani náhodou nedošlo, že o túto ligu už neštekne ani pes. Hľadajúc pomoc v expresívnych a nech aj vulgárnych výrazoch, konfrontujem výsledok hľadania s otázkou či moje expresívne resumé je najpriliehavejší odborný terminus technicus pre futbalové dianie na Slovensku. Konfrontujem a vyhlasujem, že označenie ligus scurvenus je najadekvátnejší prívlastok aj po odbornej stránke - nielen po subjektívnej a emocionálnej.

 

Hľadať pozitíva, pravda je niekde uprostred, všade sú problémy, kradne sa všade a podobné nezmysly, ktorými sa len tak hemžia články propagandistov a manipulátorov ako vystrihnutých z rokov päťdesiatych? Autori článkov si môžu ruky podať s tými, ktorí podvody a manipulácie pravdepodobne určili za základ fungovania ligových zápasov.

 

DAC. Slová o výkone rozhodcu v Liptovskom Mikuláši? Takisto žiadne nóvum, len obrátené garde. Slovenský futbal funguje pravdepodobne iba na jednom triviálnom hesle - Kto dáva, ten berie. Osoby sú rovnaké, iba sa v dabingovom štúdiu slovenskej futbalovej reality, rovnaký text, v inom čase a priestore, vkladá do úst vždy niekomu inému.

 

Nitra. Na vlastnej koži sme svojho času v Bratislave zistili, ako je možné medzi nefutbalové zbrane (provokačné ataky voči Kweukemu) použité počas zápasu zaradiť aj ťahy, za ktoré by sa v civilnom živote sedelo, alebo by sa poškodená osoba domáhala spravodlivosti na súde (aj keď na Slovensku možno neúspešne). Nemám na mysli fyzický kontakt. Prípad Nitra-Trnava je celkom jednoduchá záležitosť. Prípad pani Príčiny a pána Následka. Vyčíňanie nitrianskeho hráča je následok, ničím neospravedlniteľný. No dobre, a čo bude s príčinou, pretože to čo si dovoľuje „rozhodcovský cech“ na Slovensku, už presahuje všetky hranice akceptovateľnosti. Suma sumárum, ak si po nitrianskej udalosti zväz a najsilnejšie slovenské športové médium neposvietia na cech a na „nedisciplinovanú rozhodcovskú komisiu“, ale budú naďalej mlčky prihliadať (či zväz alebo médium) na demontáž futbalu na Slovensku (za bieleho dňa), výsledkom bude akýsi hodnotový suterén - v Európe jeden z najhorších. A bude znamenať, že zväz aj tolerantné médium budú pravdepodobne spoluzodpovedné za ďalšie škandály.

 

Repre SK. Ján Mucha sa dočasne vzdal reprezentácie, pretože v klube nechytá a odzrkadľuje sa to aj na jeho výkonoch. Napravil odborné zlyhanie viacerých slovenských futbalových činovníkov, ktorým takáto jednoznačná vec nedochádzala ani po jeho opakujúcich sa neistých výkonoch, za ktoré reprezentácia platila - výsledkovo. Priam šokom však bola rovina, ktorú nastolil vo svojom článku Miroslav Hašan - či nie je Mucha zbabelec... Nie je. Pretože ak niekto nechytá dva roky ligu - a chýba mu zápasová prax - a z tohto dôvodu nemá na to, aby chytal v repre - vtedy je odchod racionálnym riešením. Ak takúto triviálnu vec nedokáže stráviť a pochopiť žurnalista, ktorý by mal byť na Slovensku naj, tak potom s pánom Bohom. Reťazec odborných zlyhaní v slovenskom futbale je bohatší o jedno zlyhanie žurnalistické.

 

Repre HU. V zápase, ktorý ani zďaleka nemal kvalitu minuloročného zápasu (HU-NL 0:4) stačilo Holanďanom málo. O vskutku podpriemernom a nepochopiteľnom výkone domácich vypovedá asi najviac druhý gól. Štandardná situácia. Brankár domácich organizuje obranu, obrana však po odohratí lopty stojí, neobsadzuje ani hráča ani územie (stred obrany). To, že sa - na reprezentačnej úrovni - dostali do stredu obrany hráči, ktorí pri štandardnej situácii neobsadzujú ani územie, svedčí o celkom vážnom probléme. Zopakujem už raz povedané - Huszti má pravdu.

(Tibor Poór, 19.9.2012)