Týždenník referuj (Glosa Tibora Poóra)

  

Veľká kniha

 

Pre divákov atraktívna pasáž, ktorá veľa spoločného s moderným a takticky disciplinovaným futbalom nemala, priniesla jednu dych vyrážajúcu ukážku anarchie. Ako prebiehala „atraktívna pasáž“ (hore-dole s množstvom šancí hostí)? Sprvu, keď som zaregistroval, že hráči rozostavením vytvorili systém 4-2-4, nechcelo sa mi veriť, že Miki je schopný takto bezhlavo zariskovať. Prečíslení cez dvojčlennú zálohu DAC-u bolo neúrekom a iba neskúsenosti Šale môžu domáci vďačiť za to, že neinkasovali „z fleku“ dva-tri góly. Miki tvrdí, že za šokujúcim rozostavením bola hráčska nedisciplinovanosť. Hm..., táto alternatíva mi počas zápasu napadla takisto.

 

Ak to bolo trénerské rozhodnutie, je pravdepodobné, že sa vabank hrá vo fázach zápasov keď na to ešte nie je dôvod preto, lebo na klasické kombinácie a vyvezenie lopty je k dispozícii iba čiastočný kvalitatívny potenciál a herný systém je v tom čase už z rôznych dôvodov rozglejený.

 

Ak rozostavenie 4-2-4 priniesla nedisciplinovanosť Fodreka a Obžeru, je viac možností. V normálnom klube by takýchto hráčov čakal po zápase finančný postih, taký sir Alex Ferguson by vzdušnou poštou pravdepodobne zopár lietajúcich kopačiek smerom k dvojici určite vyslal... Tu sú síce najlepší, ale ani najlepší hráči nemôžu zobrať kompetencie hlavnému trénerovi. Ak „život pôjde ďalej“, môže to znamenať, že Radványi veľké slovo voči dvom hviezdičkám nemá. Ľutovať Mikiho netreba, (ľútosť akiste sám odmieta), vedel totiž kam a do čoho ide. Hm... Chlapci, zelená plocha a to čo sa na nej počas deväťdesiatich minút deje - to je jedna veľká kniha, z ktorej sa dá prečítať všetko.

 

P.S. Hore-dole futbal (jediná, divácky atraktívna pasáž), avšak zapríčinená buď super-vabankom, alebo super-nedisciplinovanosťou, to je na titul dobrý futbal veľmi málo. Neznižujme už aj tak nízku latku.

 

Nedisciplinovaní

 

Potešila reakcia šporťáka Petra Šurina na rozhodnutie disciplinárnej komisie. Iba by som jemne doplnil, že nielen Fajčík či Vnuk, ale je tu množstvo iných mien, trebárs taký pán Slyško a zápas Žilina-Slovan. Ak nechceme ísť pri genéze až k Adamovi a Eve, v poriadku, ale na tejto ceste minulosťou sú medzistanice, ktoré vynechať nesmieme, sú totiž piliermi rozhodcovskej a funkcionárskej apokalypsy. Kováčik sem - Laurinec tam. Denník Šport je celoslovenský, nielen bratislavský denník. Je načim písať k veci. A nad vecou písať nie tak, aby to zároveň znamenalo mimo veci. Peter, respect.

 

Šarmantnú demoláciu Nitry, s použitím sedláckych výrazov (nechcem týmto uraziť sedliakov) je ťažké komentovať. Ako dospela disciplinárka k záveru, že všetky vylúčenia boli v poriadku, ostane záhadou. O prvom len toľko, že ak by sa ligové zápasy rozoberali len z desatiny tak profesionálne (kamerové zábery) ako v zahraničí, čo sa týka postavenia obrancu - nie som si istý, že by kamery potvrdili tvrdenie disciplinárky a Trnavčanov. Skôr ale rozhorčuje verdikt pri rozhodujúcom druhom vylúčení, ktorý sa stal pravdepodobne najväčším zásahom rozhodcu do zápasu. Zo záznamu vidieť, že hráč Trnavy sa prezentuje - nazvem to „filmovaním“ faulu na jeho osobu. Ako sa dá po jasnom a očividnom zábere kamery dospieť k tomu, že druhá žltá karta bola v poriadku? Ak si disciplinárku robí dobrý deň z futbalistov a klubov, nech. Ale nech si ho nerobí z celej verejnosti.

 

Denník Šport by mal byť prvý v rade, ktorý sa znova opýta: Ako mohlo byť druhé vylúčenie v poriadku, keď záber jasne ukazuje, že žltú mal dostať Trnavčan za filmovanie? Pýtam sa aj ja: Ako dospela disciplinárka k verdiktu, že druhé vylúčenie bolo v poriadku?

 

Števko sem - Števko tam, Nitra sem - Nitra tam, povedal si možno jeden šarmantný pán pomysliac si na dekádou ťahajúce sa skvelé rozhodnutia „jeho“ družiny... Inu, niekde sú hrobári medzi ultras a niekde medzi...

(Tibor Poór, 24.9.2012)