Gašparík odmietol Senicu, mieri do DAC-u

 

V júli minulého roka sa vedenie Spartaka Trnava rozhodlo "vykúpiť" Michala Gašparíka z poľského klubu. Počas jesennej časti, hoci bola pre mužstvo ako zo zlého sna, bol najlepším strelcom a netajil sa tým, že si rád oblieka červeno-čierny dres. Jarnú časť ligy už však odohrá v inom tíme. Po odmietnutí ponúk z najvyššej ligy sa rozhodol odísť späť do DAC Dunajská Streda, kde pred tromi rokmi hosťoval. "Viem, je to divné rozhodnutie, ale má svoj dôvod," skonštatoval pre profutbal.sk stredopoliar Michal Gašparík.

 

Vráťme sa ešte k tomu, čo sa stalo len nedávno...

"Asi už o tom bolo dosť popísané. Ale poviem to v skratke. Zdalo sa mi priveľa ísť platovo dolu o tretinu. Jednoducho, nemohol som to akceptovať. Iba pred polrokom som podpísal zmluvu a po takej krátkej dobe by sa nemala len tak zrazu meniť. Ide však o moje rozhodnutie, za ktoré si nesiem následky."

 

Ďalším krokom vedenia bola výpoveď?

"Nie, sľubovaná výpoveď neprišla. Možno by to ale bolo pre mňa jednoduchšie. Na druhej strane však musím povedať, že sa ku mne majiteľ klubu zachoval veľmi korektne. Zmluvu mám naďalej platnú, bezo zmien."

 

Prečo vás nechali v mužstve a preradili do B-tímu?

"Nechcem tu rozvádzať dôvody. Mám na to síce vlastný názor, ale netreba to zbytočne ´rozpitvávať´. Rozhodnutie bolo v rukách vedenia klubu, ja som bol pripravený akceptovať situáciu, ktorá nastane."

 

Nepočítalo vedenie mužstva náhodou s tým, že svoje rozhodnutie zmeníte?

"Bol ešte jeden pokus, debatovali sme o tom. Myslím si však, že ma v klube dostatočne dobre poznajú a vedia, že svoje rozhodnutia nemením. A čo by sa stalo, keby k tomu predsa len došlo, ktovie... Nerozmýšľal som nad tým."

 

Ponuku zo Senice odmietol

 

Aká ja vaša momentálna futbalová situácia?

"Asi taká, že pokiaľ by som tu ostal, nemohol by som trénovať ani s B- tímom. Loptu by som teda asi veľmi nevidel a bol by som dokonale pripravený jedine tak na atletiku."

 

Mali ste dostatok ponúk zo strany domácich aj zahraničných klubov?

"Na začiatku som mal možnosť zostať v Corgoň lige, ale chcel som počkať na prípadnú ponuku zo zahraničia. Hoci som vedel, že je to všetko narýchlo, končí sa prestupové obdobie a ťažko sa predáva hráč z posledného mužstva najvyššej ligy. Ale toho som si bol vedomý už od začiatku, nie som predsa žiadny snílek."

 

Záujem o vaše služby prejavila aj FK Senica...

"Presne tak. Táto ponuka prišla na poslednú chvíľu a veľmi ma potešila. Ide totiž o klub, ktorý mi je sympatický. Asi jeden z mála, kde sa správajú korektne a plnia to, na čom sa s hráčom dohodnú. Majú veľmi dobrých hráčov a aj tie najvyššie ciele. Myslím si dokonca, že po sezóne si zahrajú európske poháre."

 

Prečo ste sa teda rozhodli odmietnuť?

"Pretože som sa rozhodol pre klub, ktorý je od Senice diametrálne odlišný. A nie práve v najpozitívnejšom. Bude to zaujímavé. Riskol som to, snáď nebudem ľutovať."

 

Uprednostnil DAC a možnú lepšiu budúcnosť

 

Odmietli ste Senicu a prikývli na ponuku zo strany DAC-u...

"Ja viem, pre väčšinu ľudí to bude divné a nepochopiteľné. Ale spravil som to preto, že chcem skúsiť odísť zasa do zahraničia. Práve cez majiteľov DAC by sa dalo dostať sa do arabských krajín. Po pravde, mám s nimi istú dohodu a viem, že je reálna šanca dostať sa tam."

 

Ste presvedčený o tom, že neoľutuje tento svoj futbalový krok?

"Pokiaľ všetko vyjde tak, ako si predstavujem, určite nie. Ale rovnako je možné, že ak sa to nepodarí, trochu ľutovať budem. To sa však ukáže časom. A do druhej ligy idem predsa len na pár mesiacov. Počas takej krátkej doby nebudem ani výrazne lepší, ani horší hráč."

 

S akými ambíciami prichádzate do nového klubu?

"Chcem mať radosť z futbalu a podávať čo najlepšie výkony. Chcem, aby som bol spokojný nielen ja, ale aj klub a fanúšikovia. Teším sa na trénera, s ktorým som v kontakte odvtedy, čo som odišiel z DAC. No a cieľ je jasne stanovený, postup do Corgoň ligy."

 

Láka vás, že sa počas jarnej časti bude bojovať o postup do najvyššej ligy?

"Určite áno. Myslím si, že DAC patrí do ligy. Už len z pohľadu toho, že ľudia v meste a okolí majú radi futbal a chodia na zápasy v hojnom počte, by to mohlo byť pre Corgoň ligu prínosné."

 

Vyššie šance nastupovať v základnej zostave máte práve v klube na Žitnom ostrove...

"To je jasné, tu nie je taká konkurencia ako v Senici. Ale aj tam by som išiel ako hráč základnej zostavy. Samozrejme, že vo futbale nikto nemá isté miesto v zostave. Nie je však potrebné zbytočne polemizovať o tom, čo by bolo keby..."

 

Netreba vyplakávať

 

S odstupom času, ako vnímate situáciu, ktorú ste zažili v Trnave?

"Beriem to ako realitu. Nevyplakávam nad tým. Ide o veci, ktoré sa vo futbale stávajú. Som rád, že som po dlhej dobe mohol opäť hrávať v Spartaku Trnava a spomínať na druhé miesto, ktoré sme získali predtým, keďže dovtedy klub nehral o titul. Vtedy sa darilo mužstvu aj mne, užili sme si fanúšikov a všetko, čo k tomu patrí."

 

Napriek tomu, neznechutilo vás to futbalovo? Alebo neodradilo od našej ligy?

"Možno trochu aj áno, ale to prejde rýchlo. Samozrejme, že by som v našej lige najradšej hrával za Spartak, tým sa netajím. Ale nie som ten typ, čo by vyhlasoval, že by som inde nechcel hrávať. Možno ešte bude príležitosť, aby som hral v inom mužstve najvyššej ligovej súťaže."

(Michaela Urban, www.profutbal.sk, 27.02.2013)