Dunajskostredský divák si zaslúžil postup

 

Futbalisti FK DAC 1904 Dunajská Streda si stredajším víťazstvom na pôde Dubnice nad Váhom vybojovali postup do najvyššej súťaže. Zverenci trénera Mikuláša Radványiho sa tak vracajú medzi slovenskú futbalovú elitu v najkratšom možnom čase, keďže do corgoňligového pelotónu pribudnú po ročnej pauze. "V Dunajskej Strede nechýbal tímový duch od prvého stretnutia sezóny a s tým prichádzali ruka v ruke aj výsledky," skonštatoval pre profutbal.sk defenzívny stredopoliar Stanislav Velický.

 

Dunajskostredský divák je vďačný a vie prísť na štadión

 

V stredu potvrdila Dunajská Streda definitívny návrat do Corgoň ligy. V kabíne ste zrejme všetci spokojní…

"Samozrejme. Inak to ani nemôže byť. Vyhrali sme druhú najvyššiu súťaž tri kolá pred koncom, takže v kabíne je právom veľká spokojnosť. Teší nás, že sme to dokázali takto predčasne."

 

Po posledných rokoch, kedy klub trápili viaceré problémy, ktoré napokon vyústili aj do minuloročného zostupu, je toto ten prvý pravý úspech, ktorý potreboval nielen klub, ale aj samotní fanúšikovia?

"Najmä naši fanúšikovia potrebovali, aby sa klub vrátil do Corgoň ligy. Som presvedčený, že návštevnosť domácich zápasov sa ešte zvýši a na slovenské pomery bude veľmi dobrá. Dunajskostredský divák je vďačný a vie prísť na štadión. Som pevne presvedčený, že v Corgoň lige budeme mať jednu z najlepších návštevnosti."

 

Postup síce vybojovali hráči na ihrisku, no nemalý podiel na triumfe v II. lige má určite aj tréner Mikuláš Radványi…

"Jednoznačne. On bol ten, kto poskladal mužstvo. Vytvoril jednoliaty kolektív, čo sa zákonite muselo niekde prejaviť. Som presvedčený, že práve kolektív bol základ všetkého. V Dunajskej Strede nechýbal tímový duch od prvého stretnutia sezóny a s tým prichádzali ruka v ruke aj výsledky. Len vďaka tomu sme to dotiahli tak ďaleko, že už tri kolá pred koncom ročníka môžeme oslavovať postup."

 

Dlhé týždne držala krok s Dunajskou Stredou aj Podbrezová, ktorá bola jesenný majster… Čo bolo napokon rozhodujúce na ceste za vysnívaným postupom?

"Jarné výsledky. Kým Podbrezová postrácala v posledných zápasoch dôležité body, my sme v druhej časti sezóny zakopli iba dvakrát, keď sme remizovali s Ružinou a práve s Podbrezovou. Ťaháme šnúru bez prehry, čo nám dalo do rúk lepšie karty. Domnievam sa, že na našej strane stála aj skúsenosť. Zabrali sme tam, kde sa to od nás očakávalo a to bolo asi to najdôležitejšie."

 

Nielenže DAC počas jari zmazal jednobodové manko na lídra tabuľky, ale vybudoval si na čele aj deväťbodový náskok. V druhej časti sezóny teda zatiaľ žiadna prehra, deväť víťazstiev a dve remízy. Celkom slušná bilancia…

"To áno, ale chceme ju ešte potiahnuť až do konca. Ostáva nám odohrať tri zápasy. Bolo by veľmi pekné, ak by sme odohrali celú jar bez jedinej prehry. Som si istý, že to dokážeme."

 

Takáto dominancia možno naznačuje, že mužstvo už teraz má na to, aby konkurovalo aj corgoňligistom?

"To je ťažká otázka. Corgoň liga má svoju kvalitu a je zrejmé, že aj náš káder bude potrebné vhodne doplniť. Na druhej strane som však presvedčený, že by sme sa v najvyššej súťaži nestratili ani s tým, čo máme momentálne. Je len na vedení a trénerovi, ako doplnia káder pred ďalším ročníkom. Verím, že v Corgoň lige nebudeme hrať len nejaké druhé husle."

 

O postupe sa vôbec nerozprávalo

 

Minulú sezónu ste strávili v Jihlave, s ktorou ste rovnako vybojovali postup do najvyššej súťaže. Kde to bolo náročnejšie? V Česku alebo v Dunajskej Strede?

"V oboch prípadoch to bolo špecifické. Či v Čechách alebo na Slovensku to bolo náročné. Teším sa z toho, že som dokázal dva roky za sebou vyhrať II. ligu, ale už si chcem zahrať aj najvyššiu súťaž. V Dunajskej Strede mal tento úspech svoje čaro. Našiel som tu výborný kolektív a stretol som bývalých spoluhráčov. Tréningy boli výborné, mal som radosť z futbalu. Vždy sme chodili na štadión s radosťou a to sa prirodzene prenieslo aj na hru celého tímu."

 

Po skúsenosti z Jihlavy, odkiaľ ste odišli päť minút pred dvanástou pred novou sezónou, ste možno ani nečakali, že sa tento ročník skončí takto dobre...

"Priznám sa, že som to vôbec nečakal. Keď som prichádzal do Dunajskej Stredy, tak sa tu o postupe vôbec nerozprávalo. S niečím takým som ja osobne nepočítal ani v najtajnejšom sne. Postupne sa ale veci vykryštalizovali tak, že pred jarnou polsezónou sme si v kabíne mohli povedať, že zabojujeme o návrat do Corgoň ligy. A napokon sa nám to vydarilo."

 

Čo bude s vami po skončení sezóny? Zahráte si Corgoň ligu v drese DAC-u alebo máte iné plány?

"Nemám žiadne ponuky. Chcel by som pokračovať v Dunajskej Strede, pretože vzhľadom na môj vek je to pre mňa asi posledná šanca, ako si zahrať Corgoň ligu. Nie som síce najmladší, ale na druhej strane povinnosti futbalistu zvládam ešte v pohode. Dúfam, že vedenie udrží hráčov, ktorí sú momentálne v klube a o rok to potiahneme v najvyššej súťaži ešte niekam vyššie."

(Marek Balický, www.profutbal.sk, 16.05.2013)