2116 plus pivo zadara (Glosa Tibora Poóra)

  

Oslava titulu. Bratislava. Vstupné na zápas je 1 Euro a k tomu akési poukážky v hodnote cca 20 Euro. Oficiálna cifra uvádza niečo nad 2100 divákov. Zábery kamier na tribúny, takisto sporadické, však dávajú tušiť - skôr niečo nad tisíc. Tradičné oslavné rituály sa konajú za asistencie hŕstky divákov.

 

Oslava postupu. Dunajská Streda. Pre deti a ženy je vstup voľný, a pivo je zadarmo. Napriek tomu sa oficiálny údaj o návšteve prehupne cez tisícku - len tak-tak. Fotografie, na ktorých sa oslavuje, majú feeling osláv víťazstva na menšom prípravnom medzinárodnom turnaji.

 

Divácke zázemie spomenutých osláv je asi tým najlepším vysvedčením pre obe najvyššie súťaže. A sú vysvedčením aj pre oba kluby.

 

Už oficiálne údaje o priemernej návštevnosti sú alarmujúce, šokom by bol pravdepodobne údaj - reálne návštevy. Proste, pri hŕstke divákov, ktoré sú na štadiónoch, nemusí byť človek génový inžinier, aby vyslovil domnienku, že čísla sú pravdepodobne „nafukované“. Len aby sme v hanbe neostali...

 

Iné. 2116 je oficiálna priemerná celosezónna návštevnosť Corgoň Ligy. Pri takýchto príležitostiach sa zvykne ukazovať prstom na spôsob: To oni, nie my za to môžeme! A pravdepodobne zväz, kluby, funkcionári, tréneri, hráči a média budú na seba ukazovať, len by z toho mali vynechať diváka, ktorý k tejto apokalypse ničím neprispel.

 

Jedným z problémov, nad ktorými zatvárajú zväz a aj médiá oči, sú singapurské manévre, ktoré nabrali na celom svete obludné rozmery a s najväčšou pravdepodobnosťou aktéri nepovažovali za rozumné vynechať územie tohto štátu. Nestačím sa čudovať, akým spôsobom trivializujú, aj novinári, túto tému. Názory, ktoré na čachre poukazujú, sú zaraďované do kategórie sprísahaneckých teórií a obludných konšpirácii. Hm... Novinári na Slovensku by mohli byť trochu rozhľadenejší... No, je takmer isté, že ak diváci nechodia na zápasy kvôli týmto podozreniam, dôvodom nebude to, že sa o tom diskutuje na každom kroku, ale skôr to, že videné na hracej ploche niekedy túto alternatívu vôbec nevylučuje.

 

DAC. Ešte k tomu voľnému vstupu a pivu. Predtým než sa stali oficiálnymi, ponuka, celkom sympaticky, prišla od viceprezidenta Érseka cez fórum našej stránky k fanúšikom. Odpoveďou fanúšikov bolo: Nechceme voľný vstup, nechceme pivo zadarmo, chceme, aby sa nám viceprezident klubu Antal ospravedlnil.

 

Niektorí si stáli za svojím Game Over, teda nestáli ani o ospravedlnenie.

 

Bohužiaľ, vlastne dalo sa to predpokladať, na výzvu o ospravedlnenie neprišla žiadna, ani vysvetľujúca odozva - prečo sa nemieni vedenie klubu ospravedlniť.

 

Čo sa z tohto dá vyselektovať? Vedenie pravdepodobne nevidí dôvod na podobný krok. A preto fanúšikovia nevidia dôvod, aby podporili klub, kým je vo vedení dvojica Mohseni-Antal. Čo ostáva klubu? Buď sa predsa len ospravedlnia a potom sa časť z fanúšikov vráti.

 

Alebo sa na klasické divácke zázemie vykašlú a jednoducho si kúpia, vychovajú vlastné obecenstvo. A budeme svedkami podobného jačania, ako na Olympiáde v Pekingu.

 

Alebo sa občianskym a diváckym zázemím veľmi málo akceptovaná dvojica Mohseni-Antal rozhodne ukončiť agóniu klubu, a opustí Športovú ulicu. A vrátia sa všetci.

 

P.S. Poopravil by som jeden hlas z klubu, ktorý tvrdí, že klub má v meste neprajníkov. To nie je pravda. Klub v tomto meste nikdy nemal neprajníkov. Situácia je taká, že vedenie klubu, spôsob akým kočírujú klub - nemá sympatizantov. A to je zásadný rozdiel. Bolo by tragédiou, keby ten hlas, pokračujúc v intenciách klubového naši verní - naši neverní, z ľudí s väčšími schopnosťami vnímať kauzalitu javov vyrábal dunajskostredských nepriateľov klubu. DAC v našom meste nikdy nemal neprajníkov. Možno dvoch.

(Tibor Poór, 31.5.2013)