OFC Russel Gabčíkovo-FC Neded 2:1

  

FOTO: Bíró Attila

Bol to sviatok, bodaj by nie, veď umelé osvetlenie v malých kluboch nie je každodenná záležitosť. Keďže kompetentnejším na posúdenie kvality osvetlenia je skôr brankár v akcii, ako brankár v hľadisku, toto hodnotenie vynechám...

 

Chýry o aktivitách spoločnosti Russel, o ich intenzívnej podpore športu v regióne, ako aj chýry o ich aktuálnych iniciatívach vo futbale, sa rozniesli veľmi rýchlo. Nečudo, rokovania s tradičným budapeštianskym klubom MTK (maďarskými médiami kvázi potvrdzované), ako aj rokovania s DAC-om (tými istými médiami naznačované), to už sú udalosti hodné minimálne povšimnutia si...

 

Dobrý pocit z návštevy (v rovnaký deň) už dávnejšie krásne zrenovovaného futbalového areálu v Kráľovičových Kračanoch, pohľad na gabčíkovský štadión iba umocnil. Naozaj pekné...

 

Ale späť k futbalu, z ktorého mám ešte lepší pocit. Paradoxne, väčšie zásluhy patria mužstvu plnom mladučkých hráčov - Nededu. Nechcem tým povedať, že by domáci zápas odflákali, to nie - za druhý polčas, minimálne za bojovnosť a väčšie nasadenie by si podobné slová nezaslúžili, lenže futbalovou parádou označujem výkon Nededu.

 

Druhý paradox, konečný výsledok. Za to si môžu hostia v prvom rade sami, pretože zahodili aj to čo sa zahodiť nedalo - z tlaku aký mali v prvom polčase, z takej hernej prevahy, mali vyťažiť viac - minimálne jednogólovú výhru.

 

Tu musím poznamenať, že víťazný gól domácich, akokoľvek krásny, padol po chybe rozhodcu Černáka. Priamo pred jeho očami, pod hlavnou tribúnou, v strede ihriska bol faulovaný hráč hostí, dosť nešetrne (možno aj na žltú), nepískalo sa, a z rýchleho protiútoku domáci Bartal krásnou strelou rozhodol zápas. Rozhodca okrem týchto situácií prehliadol aj dve „ruky“ v šestnástke, po jednej na obidvoch stranách, a jeden faul na hostí - čisté penalty. Škoda, zápas si zaslúžil lepšie rozhodovanie.

 

Gabčíkovo. Spočiatku, hlavne po úvodných zmätkoch v obrane hostí, by asi každý stavil na jednoznačné víťazstvo domácich. Po desiatich minútach však nastal radikálny obrat. Domáci zvyšok prvého polčasu doslova pretrpeli, hostia ich prehrávali v strede poľa, k čomu prispela aj menšia pohyblivosť zopár hráčov Gabčíkova. Slúži im však ku cti, že v druhom polčase zabojovali a hlavne zvýšili agresivitu - jedna z mála možností, ako dosiahnuť obrat, pretože herne nestačili na hostí. Dobre zahrávanými štandardnými situáciami, hlavne skvele krútenými rohovými kopmi, sa im podarilo dostať hostí do úzkych. V neposlednom rade sa zlepšila aj hra po krídlach. Treba však poznamenať, že v zápase sa k domácim priklonilo aj z pekla šťastie.

 

Neded. Za zostup môže pravdepodobne jesenné bodové manko, ultraslepé náboje pri zakončovaní a menšia kvalita v defenzíve - aj u zálohy. Je však jednoznačné, že produkcia zálohy hostí, ten báječne elegantný a rýchly prechod do protiútokov, je zriedka vídaná futbalová moderna, ktorú ak zaregistrujete v nižších súťažiach, treba jej zatlieskať - mohutne.

 

V prvom rade chválim zálohu ako celok, ale nedá mi, aby som osobitne nepochválil jedného z množstva mladých a postavou skôr útlych sršňov - Patrika Bratha, ktorý nielenže šikovne ťahal útoky a manévroval na ľavej strane, ale miestami rozohrával zo stredu poľa ako rodený špílmacher.

 

Skvelá trénerská práca, klobúk dole pán Benkovský. K úspešnosti chýba naozaj už asi iba jedno dôrazné „kladivo“ v útoku - tu padla kosa na kameň asi najviditeľnejšie - v predfinálnej a finálnej fáze. Ak bude Neded pokračovať v rovnakej tónine ako v Gabčíkove, vrele a bez rozpakov odporúčam ich zápasy - aj o súťaž nižšie.

 

Zápas bol naozaj pekným zážitkom, prekvapilo, v dobrom, kto na tom mal najväčšiu zásluhu...

(Tibor Poór, 20.6.2013)