Rovnica o sedemdesiatich neznámych (Glosa Tibor Poóra)

  

O DAC-e, ale koniec koncov aj o iných ligových kluboch, je ťažké napísať predsezónnu analýzu, nebodaj vážnu prognózu. Aby sa človek nepopálil, radno vyčkať na prvé ligové zápasy. Prípravné zápasy boli v prípade DAC-u totiž tak netransparentné, až sa pýtal protest Transparency International... No, už vážne.

 

Zápasy, ktoré sme v príprave odohrali, nedávajú tušiť zhola nič. Ak „pritlačíme na pílu“, na svetlo božie vyjdú, bohužiaľ, väčšinou veci nedobré...

 

Káder do dnešného dňa nebol posilnený štyrmi-piatimi hráčmi výraznej corgoňligovej úrovne, ako onehdy požadoval tréner Radványi, ktorý poslal svoju objednávku na kvalitnejší hráčsky „matroš“ aj cez médiá.

 

V príprave sme hrali poväčšine so slabšími mužstvami, aj z rakúskej Admiry sa nakoniec vykľula juniorka a nie A-mužstvo. Zopár zápasov odpadlo, je zbytočné riešiť z koho chyby, avšak nemalo by to byť pravidlom. Obzvlášť sa nepatrí na poslednú chvíľu zaspätkovať, ak sme pozvaní na oslavu deväťdesiatročnice futbalového klubu v regióne.

 

Všeobecný pesimizmus, ktorý neznížili ani články v denníkoch, ktoré akoby opisovali iný DAC, bol výrazne posilnený prípravným zápasom v Šamoríne, v ktorom domáci dvomi gólmi poľahky porazili slabučké mužstvo DAC-u.

 

Otázka brankára - v tomto zápase vyzeral lepšie mladý Fišan, ale gólman so slávnym menom Plánička nasadil latku asi na výšku 110 cm. Či bude mladý Fišan stačiť na ligu, to už je druhá vec. Výkon hráčov v poli sa ťažko hodnotí. Možno je tam kvalita, ale zistiť ju je veľmi ťažké, ak je skúšaná v nezohratom, nevytrénovanom mužstve.

 

A čo Fodrek, Velický a ...? Či viac trénujú ako trucujú kvôli peniazom, to sa uvidí na ihrisku, pretože vyrovnanie finančných restov im kondičku nenahradí.

 

Ak bude zopár hráčov DAC-u v momentálnej kondícii stačiť na ligu, najbližšie už nebudeme potrebovať žiadnu predligovú prípravu, bude stačiť fitko, či zatrénovať ako na štvrtú ligu. Či ešte menej?

 

Ak v lige obstojí mužstvo, ktoré cez prípravu prešlo spôsobom, ktorý vyvoláva ešte väčšie rozpaky, ako pred predchádzajúcimi sezónami, no... Ak bude tento DAC v zápase so Slovanom čo i len bodovať, o úrovni ligovej sezóny to veľa naznačí.

(Tibor Poór, 11.7.2013)