Rovnica o zopár známych a viacerých (stále) neznámych (Glosa Tibor Poóra)

  

Miki na tlačovke uviedol, že dva dni pred zápasom nevedel s kým môže rátať. Na otázku: Kedy sa mančaft „dobehne“ kondične? - bola odpoveď - Štvrté kolo. Každoročná klasika, tento rok možno drsnejšia.

 

Prečo by mali hráči či diváci cestou domov dumať nad tým ako bol bod získaný? Stačí ak dumá tréner - povie si niekto. Je nepochopiteľné, ak na majstra ligy stačí bojovnosť a deštruktívny futbal - povie si iný. Nepíšem kvalitnú defenzívu, pretože priehrštie obrovských šancí súpera asi nie je najlepšia vizitka pre obranu, ktorá masívne prehusťuje priestor pred šestnástkou, a napriek tomu sa za chrbát krajných obrancov dostáva súper jedna radosť. Na pravej strane obrancovi veľmi nepomohol Ujlaky, a na ľavej strane, hlavne v prvom polčase, nebol pozične na výške Sedlák. Jeho nominácia v zostave kola portálu sport7.sk je trochu... No a opäť sme u toho - ak je v zostave kola obranca, za ktorého chrbát sa dostane súper bez väčších problémov, je problém buď s novinárom, alebo s ligou...

 

Bod je zázrak nielen vzhľadom na prípravu, ale aj priebeh zápasu. Tu by som pripomenul, že Mikiho taktické pokyny boli po dlhom čase dôslednejšie rešpektované. Taktiku vybral najpragmatickejšiu - neotvoriť, kúskovať, a voliť najjednoduchšie riešenia. Viac či menej deštrukcia, s náznakmi ofenzívnej hry cez Fodreka, ktorého tieňové bránenie však nie celkom chápem. Jediný vysunutý, stačilo dôrazne zdvojiť a hotovo - nijak by tým domáci neublížili ofenzívnym chúťkam svojich obrancov. Chcelo to len viac pohybu a hlavne dynamického, ten bol u domácich všeobecne iba v niekoľkých, 5-6 minútových sekvenciách. Zaujímavé, keď sa už zdalo, že gól je na spadnutie, tlak ustal a prišli oddychové minúty domácich, namiesto dorazenia súpera. Množstvo šancí, ale hráči kriticky nedôrazní, vzhľadom na miestami drvivú prevahu v už spomínaných sekvenciách. Po vyrovnávajúcom góle domáci nezapli, v prechodovej fáze sa prezentovali poväčšine úsporným a šuchtavým pohybom. Je pravda, že DAC bol zalezený, a ďalej zhusťoval priestor pred šestnástkou, ale bez dynamického pohybu, a moderného dôrazného (nie „bytheway“) pressingu, stopercentne nikto svojho súpera neprelomí.

 

Čo sa týka taktiky, dovolím si tvrdiť, že hocičo iné by bola samovražda, pretože i tak bol súper takmer vo všetkých parametroch o triedy lepší, teda okrem bojovnosti a účelnosti. Samozrejme, ľahšie je byť účelný v deštrukcii. Na druhej strane, z hráčov ktorí boli na ihrisku, sa veľa variant vydolovať nedalo. Hodnotenie našich teda kolíše medzi známkami chválitebný a dostatočný (samozrejme, výborný pre brankára). Apropo, výborný Andrej Fišan. Okrem dvoch zaváhaní najkvalitnejší výkon, zvládol aj situácie, pri ktorých ho trochu limituje na brankára menšia postava, predviedol parádne reflexívne zákroky, a mal aj kopec šťastia, pretože boli situácie, keď už naozaj nie na ňom záležalo či sa lopta zatrepoce v sieti. Rutinované taktické zdržiavanie však nie je práve Fišanova šálka kávy. Bolo to príliš okaté, príliš skoro si koledoval o druhú žltú, byť to zápas o niečo, pravdepodobne by bol predčasne pod sprchou, a právom. Ale inak, štýlovo výborne - efektne aj efektívne. Som zvedavý, ako si poradí v domácom zápase, keď bude mať pred sebou mužstvo, ktoré otvorí hru... Alebo neotvorí? Najviac som zvedavý, ak sa hra otvorí, ako bude fungovať nielen ofenzíva zatiaľ nevýrazného stredu poľa, ale vlastne aj na to, ako sa zvládne defenzíva pri otvorenej hre a nezhusťovaní priestoru...

 

Takže. Radovať sa z bodu by som vedel, ak by mi po zápase zase niekto nevynadal, trikrát hádajte kto... Rodičov už nemám... Takisto radosť trénera z bodu by mala po zhliadnutí záznamu zápasu trochu ochabnúť. Jasné, bolo to bojovné a môžeme spomenúť viacero fighterských výrazov, ale logicky to bolo aj veľmi málo futbalové. Ale najviac si dávam otázku, či je normálne, že bod u majstra vie vydolovať aj mužstvo, v ktorom sa dva dni pred zápasom nevie, kto zaň bude hrať, a optimálnu kondičku ulapí asi vo štvrtom kole. Ale toto nie je len problém DAC-u, ale hlavne problém ligy. Znižuje sa latka, či čo?

(Tibor Poór, 16.7.2013)