Unavení (Glosa Tibora Poóra)

  

V stave aktuálnej fyzickej (in)dispozície DAC-u je prvý gól všemohúcim. Ak ho strelí DAC, nádej žije, ak ho však strelí súper, v podstate je rozhodnuté. Najväčšiu moc zmeniť chod dejín v prospech DAC-u má podarená štandardná situácia.

 

Miki dnes v podstate zakladá taktiku na teórii menšieho zla. S výdatnou pomocou výborného Fišana a kopy šťastia, vyťahuje nielen z hráčov, ale aj z mužstva maximum čo sa dnes dá.

 

Otázkou je, či po nazbieraní kondičky bude stačiť rutina a kvalita časti mužstva na dobehnutie zameškaného. Jedna vec je totiž kondícia, a druhá vec rýchlosť. Rýchlosť na lopte, na dvoch-troch metroch, čo bude dôležitejší moment, ako rutina pri držaní lopty pri spôsobe hry, ktorý produkujeme dnes, keď mužstvo neotvára hru. Trebárs Fodrek. Rutinne podržal loptu, urobil dobrú kľučku, ale po nej nenasledovalo to, čo je pri ofenzíve v modernom futbale obvyklé - nehľadal priamočiaru cestu smerom dopredu, voľného hráča do ofenzívy, ale išiel si po faul, pýtal si ho. Takto zabil jednou ranou dve muchy. Do defenzívy zatlačení spoluhráči sa stihli zapojiť do ofenzívy, a DAC sa dostal k svojej asi najnebezpečnejšej zbrani (zatiaľ snáď jedinej) - k štandardným situáciám.

 

Proste, ak nebude súper unavený, bude asi problém, pretože naši najrutinovanejší nie sú veľmi rýchli na krátke hutné šprinty (na dva-tri metre). V strede poľa je dnes rýchlostne najlepšie na tom, respektíve prijateľne - Ujlaky, ten však má veľké nedostatky v defenzíve.

 

Rýchlosť je spolu s dôrazom na dvoch-troch metroch, pre celkové vyznenie zápasu - superdôležitý moment. Viditeľným výsledkom nedostatku tohto typu je pocit, že sme pri lopte vždy o pol sekundy neskôr. No, uvidíme...

 

Obrovským nedostatkom okrem kondície a rýchlosti je hra - obzvlášť pozičná - krajných obrancov. To, čo vidím v podaní mladého Sedláka či Beňa, v čase keď mužstvo takmer neotvára hru a je stiahnuté, no to by som hodnotil ako, ehm... v prvých dvoch zápasoch iba zázrakom a Fišanovou zásluhou neskončila veľmi zlá hra krajných obrancov (aj záložníkov) spŕškou gólov.

 

Útok? Szarka nemal v podstate na koho sklepávať lopty, ak pri obrane na čele s Piačekom aj vyhral nejaký hlavičkový súboj. Do rýchleho brejku Szarka nie je vhodný typ. Čo nebolo najhoršie - podržanie lopty a pýtanie si faulu. Treba však dodať, že v jednom prípade „pýtanie“ si penalty (faul to na rozdiel od zákroku na Antunoviča nebol) a nekoordinovaný pád vyzerali hocijak, len nie futbalovo...

 

Žilina naháňala prvý a dôležitý gól, správne vyhodnotila výkon Sedláka proti Slovanu - na rozdiel od portálu sport7.sk, ktorý v minulom kole katapultoval Sedláka do zostavy kola. Drvivá väčšina útokov v prvom polčase išla cez Sedláka, a malo to svoj efekt. V poslednej desaťminútovke mala toho plné zuby už aj Žilina (uniká Corgoň lige Európa, a poriadne), zápas doklusali a „doťukesovali“. Návšteva, približne 2800 divákov, videla dve veľmi unavené mužstvá. Jedno bolo unavené zo zápasového rytmu na aký je zvyknutá takmer celá futbalová Európa, a druhé bolo unavené, pretože ich kondícia je na úrovni, ktorú by malo mať mužstvo už po týždni kvalitnej a profesionálnej prípravy...

(Tibor Poór, 23.7.2013)