Na sezónu (ne)pripravené mužstvo (Glosa Tibora Poóra)

Je pár minút po polnoci, zo Senice sme dorazili asi pred hodinou. Pred asi dvomi hodinami skončil zápas, v ktorom dorazili Seničania. Nie kam, ale koho. DAC.

Tlačovka. Súhlas s Mikiho vyjadrením na margo na ľavú stranu obrany presunutého Beňa. Namiesto Sedláka, ktorého po dvoch veľmi slabých výkonoch nechal sedieť na lavičke. I keď bol Beňo aktérom súboja z ktorého vzišiel pokutový kop, bol jednoznačne našim najlepším hráčom. V prvom polčase pekne uzavrel cestu súperovi cez našu ľavú stranu. Tak má vyzerať hra obrancu, a defenzíva na kraji obrany. V podstate po pár neúspešných pokusoch Seničania upustili od dobíjania sa cez Beňa, o to viac skúšali prechod cez menej istý stred a cez úplnú katastrofu - pravú stranu našej obrany. Netuším čo má niekdajší skvelý defenzívny hráč Boya natrénované, ale to čo predviedol v prvom polčase bola tragikomédia miešaná s hororom, z ktorého vstávali vlasy dupkom aj holohlavému... Musím podotknúť, že s defenzívne nenaladeným Ujlakym, vyzerala naša obrana na tejto strane ako verejná výzva pre súpera - poďte si streliť gól. Ak chceme hrať vyrovnanú partiu, s takouto defenzívnou nekvalitou na kraji to bude ťažké aj proti Zlatým Moravciam. Je otázka, k čomu pomôže narýchlo vystrojená výmena na týchto postoch. Problémy majú totiž širší záber.

Tlačovka. Nie celkom súhlasím s Mikim v tom, že by bol výkon proti Senici nečakaným výbuchom. Takýto záver mi totiž vychádza aj z jeho predchádzajúcich pozápasových hodnotení, ktoré boli v podstate pochvalné smerom k mužstvu. Myslím si, že sme hrali aj proti Slovanu a Žiline rovnako zle, dokonca by som povedal, že v prvom polčase so Senicou sme mali v porovnaní s predchádzajúcimi zápasmi aj futbalové fázy, a povedzme Beňov výkon znesie aj prísnejšie kritériá. Len sme dnes nenarazili na Slovan, ktorý podal už proti nám podpriemerný a nekvalitný výkon. A nenarazili sme na unavenú Žilinu, ktorá laxne zahadzovala jednu šancu za druhou. Podotknem, že zápas so Slovanom dostal štyri hviezdičky zo šiestich možných, čo je vskutku až na bolenie hlavy, veď Slovan si za výkon rovnakých parametrov proti bulharskému Razgradu vyslúžil priam mediálnu popravu. Jedno je asi ťažké sa naučiť: Zlý výkon ostane zlým výkonom aj keď ukazovateľ skóre ukazuje stav, ktorý tomu nenasvedčuje.

V Senici sme narazili na kompaktnejšieho súpera, ktorý drel, a snažil sa prelomiť našu deštruktívnu hru. Pravdepodobne si súper veľmi dobre zanalyzoval všetky naše nedostatky, kondičnú pripravenosť hráčov, a hodnotu prvého streleného gólu. Ak ho dostane DAC, je v danej situácii prakticky po zápase. Ak by nemal Fišan fazónu, a aj šťastie v predchádzajúcich zápasoch, šancí na náš debakel mali súperi až-až, o nič menej ako Senica. Dnes si však Fišan v podstate okrem centrov a dvoch striel poriadne nesiahol na loptu, len to tak lietalo okolo neho - často bol v úlohe štatistu.

Ak dostaneme prvý gól, otázkou ostáva už len výška skóre. Či sa to zmení v dohľadnej dobe? Miki je kvalitný tréner, a podľa mňa už to je zázrak, že máme bod a skóre iba 1:6. Môže poblázniť kabínu a môže sa stať, že zdoláme Moravce. Ale. Kondícia nie je jediný vypuklý problém. Niektorí naši hráči sú na tom veľmi zle aj rýchlostne, a to sa nenapraví tréningami za pochodu. Nemáme klasického útočníka. Obrana je zraniteľná na krajoch, respektíve tá strana kde nie je Beňo, a tá kde je záložník Ujlaky. Stred obrany pustil v osemdesiatej minúte za svoj chrbát vysokú loptu, ktorá letela zo súperovej polovice - to bol strašný pohľad - materská škôlka... Naše defenzívne štíty sú aj pri zavretej obrane prekonateľné, a pri našej otvorenej hre je to len taký malý štítok... Záloha. Máme ju vlastne? Čaká sa na ňu. A pri všetkej úcte k skvelému hráčovi Hodúrovi, jeho výkony sú zatiaľ veľmi zlé. Je možné, že sa dostane do kondície a hernej pohody, ale kedy? Priamy kop proti Moravciam všetko napraví? Je to jeden zo strategických postov, a hrať na tom poste s hráčom, ktorý má dnes niekoľko handikapov, nás môže stáť body a zápasy...

Podobná situácia bola na jeseň roku 2010. Paralela? Vtedy som mužstvu veril, kvalita tam bola, ale dnes? Ak zrátam množstvo prečíslení aj pri zavretej obrane, neveští to nič dobré. Vtedy sme nehrali tak zle. Je však pravda, že naši súperi dnes nehrajú tak dobre, ako vtedy...