Čo sálalo v Myjave? (Glosa Tibora Poóra)

   

Myjavčania si zaslúžia, aby som im venoval jednu glosu navyše, pretože báječná futbalová atmosféra v útulnom štadióne a dianie v ňom, si pochvalné vety priam pýtajú.

 

Vytvorenie kultúrneho futbalového prostredia znamená výstavbu „sterilného“ štadióna, ktorý je obklopený predajnými miestami a obchodíkmi, v ktorých bude rodina utrácať horibilné sumy za úplné zbytočnosti a fastfoodové produkty. To nie je môj názor či presvedčenie, ale trend a predstava či sen mnohých šikovných aj menej šikovných biznismenov.

 

Dá sa to však aj inak - ako v Myjave.

 

Myjavčanom sa podarilo vytvoriť krásne prostredie, moderný, kapacitne (momentálne) akurátny štadión, a zároveň vložiť doň kus seba. Vytvorili človečenské prostredie, do ktorého prísť ako hosť je vskutku mimoriadny zážitok. Bolo to také myjavské, až sa slivovica sama vypaľuje...

 

Organizátori profesionálne všetko zvládajúci, s úsmevom na tvári slúžili divákom a aj nám novinárom, proste, na Myjave veľmi dobre vedia, kto je pánom, a kto musí urobiť všetko preto, aby sa ľudia cítili na futbale tak báječne, ako sme sa cítili aj my. Bolo dobre, napriek tomu, že naše mužstvo akurát „vysvetľovalo“ na ihrisku význam vety: Robiť si hanbu.

 

Postaviť štadión nestačí, nevyhnutná je profesionálna práca ľudí fachu (futbalovému) rozumejúcich a vytvorenie ľudského prostredia. Myjava to pochopila.

 

Momentálne je náš štadión miestom, kam sa ľuďom nechce. Mnohí sa v ňom boja, a mnohým sa v ňom zviera žalúdok.

 

Pri rekonštrukcii či výstavbe štadióna v našom meste by mali byť unifikované iba tie dotované tribúny. Všetko zvyšne musí byť šité na mieru dunajskostredských divákov.

 

Zo štadióna musí sálať náš región.

 

A musia ho všetci cítiť tak, ako sme my cítili v piatok Myjavu.

 

K zmene musí prísť aj na našom štadióne.

(Tibor Poór, 26.8.2013)