Nitriansko-dunajskostredské „trapasy a prúsery“ (Komentár Tibora Poóra)

   

Jednou vetou: Sťaby barážové stretnutie - teda kvalita na rozhraní prvej a druhej ligy - malo zaslúženého víťaza, a ani trojgólová výhra domácich by nebola nespravodlivá.

 

Rozmýšľam, čo mám zo strany Nitranov vyhodnotiť ako väčší „trapas“, výkon mužstva či „frajerinu“ ich fanúšikov. Asi tú „frajerinu“...

 

Vletieť na štadión a dobíjať sa na tzv. „dôchodcovskú“ tribúnu, údajne s členmi známeho bojového športu, no, nechcel by som byť v komunite, v ktorej sa obdobné „ťahy“ rátajú medzi chlapské počiny... Mal som možnosť vidieť (na tréningu) bojovníkov MMA (nie týchto „frajerov“) na vlastné oči a hodne zblízka, takže mám zhruba predstavu o tom, akú šancu má „civilista“ v prípade útoku najzdatnejších z ich radov. Žiadnu... Mám taký dojem, že konkrétne nitrianski bojovníci v sobotu porušili písané aj nepísané pravidlá tohto športu... No, stačilo, lebo sa rysuje „jedna po pysku"...

 

Futbal. Výkon Nitry. Na základe ich sobotňajšieho výkonu sú bez diskusie najhorúcejším kandidátom na vypadnutie. Vychádzam z predpokladu, že Nitrania budú naďalej sabotovať futbal tak dokonale ako v Dunajskej Strede. V podstate celý druhý polčas hrala Nitra ako keby nemala trénera - druhý polčas preklusala v totálnej apatii. Ak zápas nesabotovali, tak je to veľmi zlá správa pre majiteľa klubu. Ak je dunajskostredský výkon Nitranov zároveň ich kvalitatívny strop, a v takomto „rytme“ chcú odohrať zvyšok sezóny, potom má DAC istotu predposledného miesta.

 

V sobotňajšom zápase sa Nitra ani za nepriaznivého stavu nepokúsila vytvoriť tlak, a najväčšiu šancu im „vyrobil“ brankár DAC-u Belic - podbehnutím centrovanej lopty. Ale, nech si toto zúfalstvo vydiskutujú a vyriešia Nitrania sami, nám úplne stačí to, čo máme na Športovej ulici...

 

Takže DAC. Výhra bola zaslúžená, mohla byť aj vyššia, ale... Načim je najprv chváliť, ale aj pri chvále si treba uvedomiť, že ani výkon mužstva, a ani individuálne výkony neboli preverené, pretože Nitra vonkoncom nebola súperom, ktorá by v akejkoľvek činnosti dosahovala aspoň priemerné hodnoty.

 

Pozitíva. Szarka Ákos - bojovnosť, slušná rýchlosť a zdravé strely ľavačkou - zatiaľ s veľkým rozptylom.

 

Hodúr - veľmi dobré krátke prihrávky v medzihre a perfektné časované lopty na krídelníkov. Pochopiteľne, naďalej ostáva problémom jeho defenzívna práca, napríklad dôraz v osobných súbojoch vidíme v jeho podaní iba miestami. Paradoxne, v čase keď hľadá DAC dynamických hráčov, v strede poľa ostal hráč, ktorý má s dynamikou zatiaľ najväčšie problémy. Hodúr je bezpochyby futbalista, ktorého futbalové schopnosti, ak je v top forme, sú pastvou pre oči. V top forme (hlavne fyzickej) však zatiaľ nie je, no a polovičný či trojštvrtinový hráč v strede poľa v najvyššej súťaži je rovnaké riziko, ako neplatiť hráčov.

 

Posledné pozitívum - na DAC neobvyklý počet striel z diaľky - našli sa aj strely s príliš veľkým rozptylom, ale streľbu, respektíve pokusy o strely z väčšej vzdialenosti je možné zaradiť medzi pozitíva.

 

A tu sme skončili. Zvyšní hráči, alebo rady nevynikli, alebo ostali absolútne nepreverení(é). Nezmysel ako nominovanie nášho obrancu Hudáka do zostavy kola za výkon v zápase proti súperovi, ktorý sa v druhom polčase poriadne nedostal na súperovu polovicu je v príliš veľkej disharmónii s realitou. Honory by sa mali rozdávať za výkony proti súperovi, ktorý na ihrisku podá kvalitný výkon. Za neutrálny výkon proti absolútne neškodnému súperovi však určite nie.

 

Čo ďalej? Prestávka určite padne vhod. Tréner si vyvetrá hlavu, hráči môžu zlikvidovať tréningové manko, a možno si vedenie a rovnako aj tréner nájdu čas na analýzu a možno si uvedomia, akú nekvalitnú a neodbornú prácu predviedli pred a pri vstupe do sezóny.

 

....a popritom všetkom sa odvíja príbeh, ktorý najviac charakterizujú veta: Velický a spol., a osud prvoligovej licencie.

 

Game over.

(Tibor Poór, 4.9.2013)