Zoltan, no surrender! (Glosa Tibor Poóra)

   

Káder nemal parametre na účinkovanie v najvyššej súťaži. To už dnes vie aj dunajskostredský Batman. A to už je čo povedať... Z dôvodov na ktoré sme poukazovali (výkonnostné), z dôvodov ktoré boli v meste verejným tajomstvom (údajné nevyplácanie mzdy či prémií), a z dôvodov ktoré sme tušili a hrozili sme sa ich (ovplyvňovanie našich zápasov singapurským syndikátom).

 

K ovplyvňovaniu zápasov sa Hodúr a spol. priznali, ale kauza nevyplácania je... ehm... je asi málo pravdepodobné, že hráč ktorý je platený, odíde z klubu zdôvodňujúc to opakom - je to nelogické a nepragmatické riešenie. Môžeme si z niektorých futbalistov uťahovať, z ich menšieho inteligenčného kvocientu, ale v téme vlastnej výplaty je futbalista racionálny a pragmatický až-až.

 

Problémom je, že ak nie je zmluva, požadovanie výplaty a odmien je akosi na vode. Ak nie je zmluvne podchytené koľko, naopak boli potvrdené iba nastavenou pravicou, či nejakou zvláštnou verziou „Gentlemens agreement“, šanca je minimálna. Nehovoriac o tom, že asi nie je žiaden problém „nasekať“ pokuty za výkony či za hocičo, ktoré sumu k výplate v podstate anulujú (viď Harsányi Zoltán). Je to o naivite hráčov, ale možno aj o tom, že zväzové pravidlá dovoľujú klubom takto kľučkovať, prepytujem, klub pritom nemusí porušiť nijaké nariadenie či pravidlá. Pravdepodobne jedinou, ale dlhou cestou je dovolať sa svojich nárokov v zahraničí - samozrejme v prípade ak existuje zmluva. Jedna zmluva...

 

Mimoriadne zaujímavá bude situácia, ak by Zoli Harsányi bol časom opäť v súdnom spore s klubom, a v tom čase by bol klub už vo vlastníctve iného subjektu - bez akéhokoľvek vplyvu tejto garnitúry - s tým, že by po ňom prebral všetky záväzky. Hm... Čo bude robiť nová garnitúra? Mimosúdne sa dohodne, alebo pôjde proti Harsányimu? Z ľudského hľadiska by to bola absolútne bizarná a nechutná situácia...

 

Z pohľadu podnikateľa je podľa viacerých ekonómov kúpa klubu rizikom, v podstate to potvrdil aj Világi, ale z pohľadu možných súdnych sporov medzi novým vlastníkom a hráčmi, ktorí tu vyrastali, je to naviac vskutku predstava hodiaca sa do filmu, ktorý desivým spôsobom poukazuje na to, aký bezbranný a ponižovaný môže byť hocikto z nás, ak niekto vytvorí šialený kolos, systém na čudných základoch.

 

To je však všetko hypotéza, faktom je, že aj keď Harsányi spor vyhral, súd jeho návrh zamietol a nevyhovel mu v plnej miere. Výrok súdu musíme rešpektovať, ale nemusíme sa s ním stotožniť - ak je Zoltán presvedčený, že nekorešponduje so skutočnosťou, sú inštancie u ktorých môže dosiahnuť hierarchický dôležitejší výrok - aj opačný.

 

V paklíku je samozrejme aj možnosť že neuspeje, ale v každom prípade by medializácia prípadu pomohla otvoriť hráčom oči, futbalový zväz by mohol skonštatovať, že je akútna potreba zmeniť v tomto smere legislatívu, vlastné pravidlá a nariadenia, pretože sú deravé. Je najvyšší čas vytvoriť aj legislatívne podmienky pre funkčnú hráčsku asociáciu, samozrejme nie spolok pre futbalistov, ktorých najväčším putom sú spoločne singapurské kontakty - iná možnosť ako iba dúfať, že existujú aj iní, nám už neostáva.

 

Možno bude v mojej poslednej vete viac ingrediencií z môjho pocitového sveta ako z raciolnálneho, ale považujem tú vetu za potrebnú. Ja osobne, napriek tomu, že Zoltán bol možno naivný a urobil chyby ktoré sa dali okamžite využiť, si myslím, že si minimálne našu morálnu podporu zaslúži - podľa môjho názoru totiž ujmu utrpel pravdepodobne on.

(Tibor Poór, 25.9.2013)