Takto sa má hrať, takto sa má pískať v najvyššej súťaži? (Glosa Tibora Poóra)

   

Tréner belasých bol dnes, v porovnaní so svojim predchodcom (v prvom kole ligy), kritický k výkonu svojich zverencov a veru kritika mala svoje opodstatnenie (mala by aj v prvom kole). Výkon Slovana znesie prísne kritéria iba miestami, a to cca desať minút v prvom a päť minút v druhom dejstve. Hrubé chyby, laxný prístup - kritiku si zaslúžia viacerí, spomeniem Halenára, ktorý v strede poľa loptu nielenže strácal, ale zopár razy ju doslova odovzdal. To by bola veru veľká dehonestácia ligového futbalu, aby sme aplaudovali mužstvu, lídrovi ligy, ak predvádza to čo vie, dokopy iba štvrťhodinu.

 

V čom sme prevýšili zle hrajúci Slovan? Prepytujem, prevýšili berme vo svetle toho, že sme prehrali, a to populárne „keby" môžu viac hlásať hostia, pretože dvakrát napálili loptu nepochopiteľne nad brvno, v situácii, v akej trafí bránu snáď aj slepý...

 

No, prevýšili sme ich v bojovnosti. Antunovič sa v priebehu pár sekúnd vložil do strely a do stretu tak, že to bolo počuť až na tribúnu, Mesanović šprintoval za loptou, ktorá nakoniec skončila mimo hracej plochy pekne na doraz, tak ako sa patrí... Lenže sme prehrali... prehrali sme hlavne preto, lebo iba bojovnosť je aj na úrovni Corgoň ligy - veľmi málo. Bohužiaľ, herná kvalita, kreativita kádra nie je podľa mňa na úrovni Corgoň ligy, leda ak sčasti. Je skvelé, že máme Antunoviča, či ešte jedného - dvoch, ktorí ak treba hlavou prerazia múr, ale najvyššia súťaž vyžaduje viac. Lepších defenzívnych hráčov, ale aj kreatívnych, tvorivých hráčoch ligovej kvality, pri ktorých by boli užitočnejšie aj prednosti napríklad Antunoviča, a to v každom zápase, nielen sporadicky. Poznáte ten vtip-poučenie o kopaní jamy? Ak dvaja pracujú s lopatou, je dôležité, aby sa nestalo, že jeden jamu vykope a druhý ju opätovne zahádže - efekt je totiž nulový a obaja sa nadrú ako kone. Futbalové zápasy iba málokedy rozhodujú chalani, ktorí sú vo „fighter - klietke“ schopní prehryznúť súperovi tepnu. Mimochodom, pripomeniem, že sme na bránu vystrelili až v 56. minúte...

 

Zacitujem Mikiho vety z tlačovky: „...Konečne som videl, že moji hráči sa snažia a chcú hrať futbal... Za dnešný zápas ich musím pochváliť, na tomto výkone sa dá budovať a v budúcnosti prídu aj body.“

 

Marazmus v akom sa klub nachádza nič lepšie necharakterizuje ako prvá veta. Chcú hrať futbal, takže v Prešove nechceli? A keď o pár dní chcú, tak im má niekto zatlieskať? Menej náročných tristo divákov možno áno, ale nie tisícky divákov.

 

A či sa dá na tomto výkone budovať? Neviem. Skôr sa pýtam, ktoré zo silných mužstiev bude schopné hrať tak zle, ako dnes Slovan. A otázkou je, či na zvyšné mužstvá bude stačiť tento káder, ktorému chýba veľa k tomu, aby sa zachránilo, v útoku je doteraz sterilné, veď posledné zásahy boli z penált. Zlyháva aj brankár, Belic určitou mieru prispel (spolu s bekmi) k obom gólom, jedno zúfalstvo však boli jeho výkopy a prihrávky.

 

Hm... Budovať... budovať sa má presne naopak, ako sa to stalo v tomto ročníku. Teraz je to už len lotéria. A nie som si teraz istý, či má dnes zmysel hovoriť vo svetle zopár udalostí o zápase, o výkonoch... Ak by totiž klub aj mal šťastie z pekla pekelného, a nevylejú ho z ligy, mínusové body asi pochovajú akékoľvek nádeje na záchranu.

 

P.S. Rozhodca. Neviem akú známku môže dostať rozhodca, ktorý vyprodukuje v neprospech domácich za kamión evidentných omylov (niektoré priamo pred jeho očami). Neviem ako hodnotiť rozhodcu, ktorý vyprodukuje aj proti hosťom za multikáru evidentných omylov. Neviem, ako sa bude môcť hodnotiť skutočnosť, že rozhodca za takéto predstavenie nedostane dištanc. Jasné, trebárs Mesanović, Antunovič a ďaľší, by sa mali venovať viac hre ako hodnoteniu takejto rozhodcovskej katastrofy či neustálemu chytaniu sa za hlavu - mužstvu tým nepomôžu, ale nič to nemení na skutočnosti, že komisia ktorá bude posudzovať výkon rozhodcu, by mala vyriecť rozhodcovi jednoznačné stop - ak nechce uraziť divákov.

(Tibor Poór, 29.9.2013)