Matúš: Nemáme na iné, ako na hru z protiútokov

 

 

Corgoňligový nováčik z Dunajskej Stredy si v aktuálnom ročníku vytrpel už viac, než dosť. Najprv opustila mužstvo štvorica hráčov Branislav Fodrek, Branislav Obžera, Stanislav Velický a Andrej Fišan, následne sa kvôli korupčnej afére porúčalo zo Žitného ostrova aj kvarteto Michal Dian, Ivan Hodúr, Tomáš Huber a Marek Božoň. Tesne pred reprezentačnou prestávkou si spravili zverenci Mikuláša Radványiho chuť remízou v Žiline a Martin Matúš verí, že získaný bod bude v ďalšom zápase dostatočnou motiváciou k ešte lepšiemu výkonu.

 

Na tréningoch bola zábava

 

Žilinský rodák je presvedčený, že reprezentačná prestávka prišla mužstvu z Dunajskej Stredy, ktorému patrí po trinástich kolách v tabuľke posledné miesto, vhod. "Predtým sme mali dvojtýždňový zápasový trip, počas ktorého sme odohrali päť stretnutí, tri z toho na pôde súpera. Myslím si, že najmä starším hráčom padla ligová prestávka dobre. Telo sa opotrebuje rýchlejšie, potrebuje si oddýchnuť," uviedol pre profutbal.sk Martin Matúš a následne dodal: "Navyše sme mali aj o niečo viac času, aby sme potrénovali naše defenzívne a ofenzívne činnosti."

 

"Asi po deviatom alebo desiatom kole sme začali hrať v úplne inej zostave, takže si myslím, že dvojtýždňová pauza nám prospela. Mali sme priestor ešte viac sa zomknúť. Som presvedčený, že bod zo Žiliny nám veľmi pomohol, no teraz to musíme potvrdiť aj v stretnutí so Senicou. Až tam sa ukáže, ako veľmi nás posledná remíza povzbudila," doplnil kmeňový hráč FK REaMOS Kysucký Lieskovec, ktorý je v Dunajskej Strede na hosťovaní.

 

Kouč Mikuláš Radványi nemá v tíme jednoduchú úlohu. Z jeho mužstva sa stal v prvej tretine ligovej súťaže fackovací panáčik, čo dokazuje aj skóre 7:30 z trinástich duelov. "Aktuálne najmä trénujeme. Kouč sa nám snaží dennodenne vštepiť do hlavy, že udalosti okolo klubu na nás nesmú zanechať stopy. Snažil sa, aby sme sa odreagovali rôznymi hernými činnosťami. Na tréningoch bola pomerne často zábava - to sme potrebovali najviac. Nepotrebujeme nejaké posedenie so psychológom, či spoločnú večeru. Jednoducho sa celý týždeň snažíme o to, aby bola na tréningu zábava. Domnievam sa, že to malo očakávané účinky," vyjadril sa Martin Matúš.

 

Hra v obrane nie je pre neho nezvyčajná

 

V posledných kolách bol na hre Dunajskej Stredy viditeľný najmä progres v obrannej formácii. "Žlto-modrí" už neinkasovali góly ako na objednávku a potrápili aj mužstvá Žiliny, Slovana či Ružomberka. "Sezónu sme začali s úplne iným kádrom. Postupne sa to všetko menilo, pomaly v každom zápase sme všetci hrali na iných pozíciách. Tréner sa snažil nájsť optimálnu zostavu, z ktorej každé dva týždne niekto odišiel. Najprv to boli Branislav Fodrek, Branislav Obžera, Stanislav Velický a Andrej Fišan, neskôr prišla korupcia, ktorá opäť zasiahla do zloženia kádra. Kolo čo kolo teda vznikala nová zostava," ponúkol svoj pohľad na celú situáciu tridsaťjedenročný skúsený futbalista: "V posledných dvoch - troch kolách nás viac-menej zaujímala iba defenzíva. Futbal je v prvom rade o tom, že sa spoliehate na dobrú obranu, z ktorej vyrážate do útoku. Bohužiaľ, my momentálne nemáme na nič iné, ako na hru z protiútokov. Ak by sme chceli hrať so súperom otvorenú partiu, dopadlo by to asi tak, ako v Košiciach (4:1) alebo doma s Trnavou (1:4). V Ružomberku, so Slovanom a so Žilinou sme najmä pozorne bránili a myslím, že sme odohrali slušné stretnutia."

 

V rámci zmien v zostave sa ocitol v zadných radoch aj samotný Martin Matúš, ktorý prichádzal do tímu nováčika Corgoň ligy ako posila do útoku. "Kedysi dávno som hrával v obrane. Ešte aj počas môjho pôsobenia v Poľsku som sem-tam nastúpil vzadu. Nie je to pre mňa nič neobvyklé. Som rád, že si môžem zahrať futbal. Nechcem tým povedať, že mi je jedno kde hrám, ale či som v obrane alebo útoku, stále sa snažím podať najlepší možný výkon. Som tam, kde ma potrebuje tréner," doplnil pre profutbal.sk dlhoročný pilier poľského celku Podbeskidzie Bielsko-Biała.

 

Elektrina a voda fungujú

 

DAC má aktuálne na konte šesť bodov, pričom v doterajšom priebehu sezóny si pripísal na konto len jedno víťazstvo a až deväť prehier. "Po reprezentačnej prestávke nás čakajú relatívne prijateľnejší súperi. Naposledy sme mali Trnavu, Ružomberok, Slovan alebo Žilinu. Odteraz by to mohlo byť o čosi jednoduchšie, pretože prídu mužstvá, s ktorými by sme mohli uhrať nejaké body. Deväťbodový náskok Košíc pravdepodobne počas jesene nestiahneme na nulu, ale je tu šanca, že sa dostaneme na dostrel troch, možno štyroch bodov," vyslovil svoje prianie Martin Matúš.

 

"V takom prípade by sme sa dostali aj do väčšej psychickej pohody. Nemyslím si, že naša aktuálna pozícia a situácia nás predurčuje na zostup. Je pred nami veľmi veľká časť sezóny. Liga má predsa 33 kôl a sme iba v druhej tretine. V súčasnosti je všetko ešte otvorené - ako otázka titulu, tak aj zostupujúceho," doplnil obranca či útočník.

 

Dunajská Streda sa v posledných mesiacoch tlačí do povedomia futbalovej verejnosti najmä vytvorenými podmienkami, ktoré sú dlhodobo zlé. Po zápase v Žiline dokonca kapitán mužstva Michal Gašparík priznal, že v šatni je tma a zima, pretože elektrárne prerušili dodávku elektriny na štadión. "V tomto smere sa to zlepšilo. Je to viac-menej otázka na vedenie klubu, no ja môžem potvrdiť, že elektrina a voda fungujú. Bývam na štadióne, takže viem, že je to určite funkčné," uzavrel pre profutbal.sk Martin Matúš.

(Marek Balický, www.profutbal.sk, 14.10.2013)