Minela, ktorá neprekvapuje (Glosa Tibor Poóra)

   

Zdá sa, že ligové mužstvá nezvládajú tzv. anglické týždne už ani v prípade, ak je medzi ligové zápasy vklinený domáci pohárový zápas. Príčina je jasná, trénovanosť ligových mužstiev je nielen na míle vzdialená od medzinárodného priemeru, ale je žalostná už aj vzhľadom na parametre Corgoň ligy.

 

Zlaté Moravce mali medzi dva ligové zápasy vklinený jeden pohárový so Senicou, čoho výsledkom bol podpriemerný výkon proti DAC-u. Takmer okamžite sa po zápase objavila klasická výhovorka na spôsob: Pre nás boli podstatné tri body v priebehu náročného týždňa...

 

Toto je dobrá odpoveď iba v prípade, ak je prioritou vyhnať ľudí z hľadiska... Skôr sa totiž javilo, že po jedinom góle zápasu Zlaté Moravce jednoducho rezignovali na futbal. Stratil sa pohyb, dynamika a dôsledné obsadzovanie súpera. Z pohybu, akým sa po góle domáci prezentovali, bolo jasné, že nemajú záujem nielen o ďalšie dobýjanie brány, ale ani o ofenzívne ladený výkon.

 

Pravdepodobne sa domáci spoliehali na neschopnosť DAC-u streliť gól, svedčí o tom bohorovnosť (takmer žiaden dôsledný atak súpera), akou púšťali hostí až do vlastnej šestnástky. Neveril som vlastným očiam, ako domáci „precízne“ obsadili Szarku (situácia skončila Ákosovou „malou domov“) pri štandardke Gašparíka. Nedoplatiť na takúto laxnosť je možné asi iba pri súperoch rangu Nitra a DAC...

 

Miki mal v podstate pravdu. Hráčom nie je čo vyčítať, pretože podali výkon na hranici svojich (druholigových) schopností. Zlepšenie by bolo prisilné slovo, pretože počas zápasu DAC nenanútil domácim svoju hru, skôr súper jednoducho prestal hrať.

 

Pozitívnou zmenou bol výkon Gašparíka, nie výborný, ale radikálne odlišný od bezduchých výkonov, ktorými sa prezentoval v predchádzajúcich zápasoch. Stále je to však málo (mám na mysli celý tím) nielen na body, ale aj na gól z hry.

 

Šanca na konci zápasu. Samozrejme, že sme sa mohli dočítať čo to o smole a o psychike. Áno, psychika veľa zaváži, ale podľa mňa v tejto situácii rozhodli aj iné faktory. Aj onakvejší hráči či jagavé hviezdy vynechávajú podobné megašance, ale v ich prípade je individuálne technické zlyhanie podobného rangu skôr výnimka z pravidla. V Matúšovom prípade je to však aj obraz technickej zdatnosti našich hráčov. Podobné spracovania lopty, či čo to bolo, vidíme u našich hráčov počas zápasu celú kopu, preto minela v superšanci neprekvapuje.

 

Hm... Asi takto vyzerá DAC na sklonku roku 2013, potom čo vedenie klubu dovolilo Mikimu (sú to jeho vlastné slová) budovať tím. Výsledkom je odchod (podľa slov hráčov) nevyplatených hviezd s kondíciou starej mamy, dehonestácia mena klubu singapurskými spojkami, ktoré sabotovali futbal spôsobom, že to musel vidieť po piatich minútach aj slepý. Aktuálne sme zasa svedkami trápenia sa tímu druholigových parametrov, ktorý už šesť zápasov nie je schopný streliť gól z hry.

 

Ako by vyzeralo mužstvo, ak by vedenie nedovolilo Mikimu budovať mužstvo?

 

Kacírska otázka: Takto?

 

Jedno šťastie pre DAC, ale zároveň obrovská hanba pre Corgoň ligu je, že i tak - pri dobrej konštelácii hviezd, a ak sa nájde hráč schopný pred bránou kopnúť „jednu rovnú“ - nie sú body fantazmagóriou. Možno sú fantazmagóriou. Uvidíme, bude ako bude...

 

Asi takto vyzerá budovanie mužstva. Asi takto vyzerá najvyššia súťaž na Slovensku.

(Tibor Poór, 28.10.2013)