Nitriansko-dunajskostredské „trapasy a prúsery“ - No. 2 (Glosa Tibora Poóra)

   

Návštevnosť na slovenských štadiónoch stúpa, a potešiteľným trendom je aj nárast počtu gólov. Táto radostná zvesť pravdepodobne neunikla žiadnemu pravidelnému konzumentovi futbalových správ. Otázka je, či sa do konca tejto sezóny nájde osoba, ktorej sa podarí pustiť na verejnosť väčší nezmysel... Pokúsim sa zapojiť: Manipulovanie slovenských ligových zápasov hráčmi DAC-u je výnimka potvrdzujúca pravidlo, ktoré znie: V Corgoň Lige sa zápasy nemanipulujú.

 

DAC. Určite si spomínate, ako Miki - vedno so svojimi zverencami - vysvetľoval výkon v Žiline. Nemôžu si dovoliť s týmto kádrom otvorenú hru, lebo... V ďalšom zápase vonku (Zlaté Moravce) sme mali možnosť sledovať náznak futbalu, ale súdny pozorovatelia si všimli - domáci po góle jednoducho „vysadili“ motory. Nasledoval duel s Trenčínom, o ktorom možno za pár rokov ešte budeme počuť... no a po tomto zápase sa na Športovej ulici stratil aj zvyšok zmyslu pre realitu.

 

Nie je problém ak si divák vyhodnotí totálny výbuch jedného z najkomplexnejších mužstiev v lige ako rapídny nárast kvality nášho mužstva (s druholigovým potenciálom), ale ak tomuto sebaklamu podľahne tréner či hráči, je zle, pretože ak príde mužstvo, ktoré je objektívne lepšie a kvalitu prenesie na ihrisko, padne kosa na kameň... Ak favorit proti (schopnosťami) druholigovému DAC-u nevybuchne ako napríklad Slovan, Senica či Trenčín, je otvorená hra žlto-modrých rituálnou samovraždou. Viem, na Mikiho miesto by bol dnes schopný sadnúť si iba jeden človek - Radványi Miki, ale aj tak si myslím, že zápasy proti Banskej Bystrici a Myjave takticky nezvládol najlepšie. V podstate, akoby zabudol na vlastné výroky, sám predsa definoval (úplne správne) na čo má a na čo nemá jeho mančaft. Určité zlepšenie nastalo, ale nie také aby sa zmenila východisková pozícia: Mužstvo na otvorenú hru proti disponovanému favoritovi nemá, na bodový zásah je potrebná správna konštelácia „miliónov“ hviezd a „zatvorená“ hra. Miki uveril sebaklamu, čoho výsledkom je nula bodov a osem inkasovaných gólov v dvoch zápasoch. Na týchto zápasoch niet čo analyzovať (šance, karty, rozhodca a.p.), pochybilo sa totiž už pri taktike. Samozrejme, a to je fakt, analyzovať je čo o situácii v kabíne, a o agónii v ktorej sa nachádza klub. Mužstvo netrénovalo päť dní... Vysvetliť to prevenciou proti influenze sa samozrejme dá, ale ak by sa dalo pri tipovaní vyberať, pravdepodobne by som stavil na... na... na uveriteľnejšie vysvetlenie. Predtým než prejdem na posledný zápas jesennej časti, rád by som spomenul jedno príjemné prekvapenie. Výkon mladíka Christiána Steinhübela. Samozrejme, treba pracovať na sebe do úmoru, ale futbalový talent tam je.

 

Nitra a DAC. Dva (zatiaľ) najhoršie tímy ligy. Na základe prvého zápasu je na tom lepšie DAC, pretože tak slabo ako Nitra pri prehre v Dunajskej Strede, žiaden súper DAC-u nezahral. V piatkovom zápase sa však na tomto momente nedá stavať, pretože pôjde do tuhého. Vlastne... Obidva kluby ovial vánok singapurských vetrov... Hm...

 

Sám som zvedavý čoho budeme svedkami v piatok. Asi najcynickejšia verzia by bola, ak by sme sa o tomto zápase museli baviť aj o pár rokov neskôr...

(Tibor Poór, 26.11.2013)