Brankár DAC-u Pernecký: Problémy klubu sa nás dotkli

 

Počas zimnej prestávky sme vyspovedali brankára DAC-u Andreja Perneckého. Je to jeden z mála hráčov, ktorí v tomto klube zostane hrať aj na jar. Pokúsil sa nám aspoň trochu objasniť hmlistú situáciu okolo mužstva z posledného miesta Corgoň ligy.

 

Andrej Pernecký prišiel do Dunajskej Stredy na začiatku aktuálnej sezóny 2013/2014. Počas dvadsiatich kôl Corgoň ligy nastúpil len do troch a v nich inkasoval 2 góly. 22 ročný brankár má však vzhľadom na jeho vek dosť pestrú futbalovú minulosť. Ako mladík vyrastal v Interi Bratislava a neskôr v anglickom Southamptone. Odtiaľ prešiel aj do gréckeho AEL Limassol, kde ho však pribrzdilo zranenie. Vrátil sa na Slovensko do Serede a tam vydržal jednu sezónu. Potom vyskúšal aj českú druhú ligu, kde hral za Viktóriu Žižkov. Z nej prestúpil do DAC-u a dúfa, že sa mu podarí presadiť.

 

Po jesennej časti Corgoň ligy ste skončili s DAC-om na úplnom dne tabuľky, keď ste získali len 10 bodov. O spokojnosti v tíme reč určite nebola. Aké sú vaše dojmy z tejto časti sezóny?

Pred začiatkom ročníka sme mali úplne iné ciele, ako sme dosiahli. Posledná priečka je pre nás sklamaním, no jedných dychom musím dodať, že situácia v klube nebola ľahká a v konečnom dôsledku sme vďační za každý bod a vstrelený gól. Na druhej strane sme mali v podstate v každom zápase inú zostavu a preto môžeme byť aj s časti spokojní s výsledkami.

 

Žlto-modrí inkasovali po devätnástich odohraných zápasoch 41 gólov. Viac inkasovala len Nitra a to 47. Je to aj vaša parketa a preto sa pýtam, že čo si o tom myslíte vy? Prečo Dunajská Streda dostáva toľko gólov?

To je pravda. Gólov sme dostávali počas jesennej časti priveľa a hlavne tomu bolo tak v úvode sezóny, keď sme zaznamenali dve prehry 4:0 a potom dokonca aj 6:0, čo nám na psychike rozhodne nepridalo. Hlavnú príčinu toľkých gólov však vidím v tom, že sme si neplnili taktické pokyny smerom dozadu a opäť pripisujem vinu aj tomu, že zloženie tímu bolo stále iné a samozrejme aj korupčná aféra nám v tomto ohľade nepridala nič pozitívneho.

 

V tomto ročníku ste nastúpili na necelé 3 zápasy. V nich ste počas 214 odohraných minútach inkasovali len 2 góly, no v zápase s Banskou Bystricou ste inkasovali červenú kartu. Tréner Radványi sa na pozápasovej tlačovej konferencii vyjadril tak, že si nie je istý týmto vylúčením. Aj napriek tomu ste sa už na ihrisku neobjavili. Stratil vo vás dôveru?

Dúfal som, že budem nastupovať častejšie a nebudem vám klamať. Bol som počas jesene veľmi sklamaný a často som hľadal motiváciu. Cítil som totiž, že mám na to, aby som odohral viac zápasov. Na to je tu však tréner, aby určoval, že kto pôjde do brány, do koho vkladá dôveru. Myslím si, že keď som už do tej brány nastúpil, tak som si zastal svoje miesto. Teší ma, že sám sebe som si dokázal, že na to mám. Viem však, že sa mám stále kde zlepšovať. Konkrétne zápas v Banskej Bystrici sa mi aj dnes hodnotí veľmi ťažko. Stále mám v sebe menšiu zlosť na hlavného rozhodcu. Stále môžem s čistým svedomím tvrdiť, že ku kontaktu medzi mnou a hráčom došlo, ale až po dotyku s loptou, ktorá potom šla za postrannú čiaru. Som však rád, že aj tréner sa ma zastal a dôveroval mi. Dostal som stop na jeden zápas a do brány sa vrátil Tomáš Belic a stal sa opäť brankárskou jednotkou v tíme a ja som to musel akceptovať. Trest mi vypršal až pred posledným kolom, ktorý sme hrali proti Nitre. Tam už bolo podľa mňa riskantné miešať so zostavou a v tom vidím dôvod, že prečo som nenastúpil.

 

Po jesennej časti DAC opustila brankárska jednotka Tomáš Belic. Vyzerá to tak, že ho nahradí Pavol Penksa z Ružomberka. Máte počas prípravy možnosť pobiť sa o post jednotky v bráne alebo už teraz je isté, že budete náhradníkom?

Ako hovoríte. Tomáš odišiel do Myjavy a prišiel Pali Penksa s ktorým mám super vzťah. Podľa mňa sme podobné typy brankárov a myslím si, že je to kvalitná posila. Samozrejme však verím, že o poste jednotky ešte nie je rozhodnuté. Vyšiel mi vstup do prípravy, no potom ma pribrzdilo zranenie. Teraz som už našťastie opäť fit na 100%. Pred nami je ešte dlhá cesta do jarnej časti sezóny a obaja chceme chytať. Bude to ešte veľký boj o miesto v základnej jedenástke. Do brány sa dostane pravdepodobne ten, koho zastihne dobrá forma pred prvým jarným kolom.

 

Okrem Penksu a vás je tu ešte jeden mladší brankár Olejník. Pomáhate si navzájom alebo vy ako skúsenejší brankár radíte jemu?

Dodo Olejník je veľmi mladý brankár, ktorý má podľa môjho názoru talent. Treba s ním však ešte veľa, veľa pracovať. Ja a aj Pali sa mu snažíme pomáhať a je len na ňom, že ako využije naše rady a skúsenosti.

 

Už počas prvej časti Corgoň ligy DAC opustilo veľké množstvo hráčov a ako je zvykom, tak riadny prievan nastal a vlastne ešte aj nastáva aj po jej skončení. Čo presvedčilo vás, že ste tu zostali?

Je to tak. Veľa hráčov DAC opustilo, ale na druhej strane sem pochopiteľne prišli aj nováčikovia. Väčšinou nás posilnili šikovní mladí chalani, ktorí cítia šancu hrať ligu, čo je podľa mňa super. Ešte nám však chýba zopár skúsenejších futbalistov, ktorí by doplnili mládežnícku dravosť. Čo sa týka mňa, tak som ostal z jedného dôvodu. Myslím si, že nie je správne meniť pôsobisko každý pólrok. Nikomu to totiž nerobí dobré meno. Treba zabojovať aj v horších podmienkach. O to viac si potom budete vážiť tie lepšie. Ostal som aj preto, lebo verím, že sa ukážem vo viacerých zápasoch Corgoň ligy. To by mi v kariére určite mohlo len pomôcť.

 

Opäť sa tu riešilo a aj rieši viacero kauz. Klubom otriasla napríklad vojna s mestom, korupčný škandál, bojkotujúci fanúšikovia. Do akej miery sa dotkli tieto problémy vašej kabíny?

Stačí si pozrieť postavenie v tabuľke a hneď je vidieť, že do akej miery sa nás to dotklo. Najviac nás však mrzia určite bojkotujúci fanúšikovia. Keď som sem prichádzal, tak som vedel, že DAC má skvelých fanúšikov a povedal by som, že sú medzi najlepšími na Slovensku. Vôbec sa im však teraz nečudujem. Keď niekto nechce dobre pre klub, ktorí majú radi, tak sa samozrejme nemôžu tváriť, že sa nič nedeje. A ani hra nie je na takej úrovni, aby ich prilákala.

 

Najhorúcejšou správou je však odchod prezidenta Mohseniho. Započuli ste o tom niečo?

Áno o odchode pána Mohseniho z klubu som niečo počul, ale zatiaľ sú to len také rozprávačky v šatni. Uvidíme, že čo prinesú najbližšie dni. Všetko by sa malo vyjasniť.

 

Už teraz je jasné, že v jarnej časti sezóny vás čaká boj o záchranu s Nitrou, ktorá je momentálne pred vami len vďaka lepšiemu skóre. Veríte v záchranu?

Máte pravdu. Rozdáme si to s Nitrou, ale som presvedčený, že máme kvalitnejší káder ako mužstvo spod Zobora a záchranu dotiahneme do úspešného konca. Veríme tomu všetci v klube a sme pripravení to aj dokázať na ihrisku.

(Milan Vrábeľ, www.sport7.sk, 10.02.2014)