DAC má na to, aby sa v pohode zachránil, mieni posila Turňa

 

Obranca Matúš Turňa odišiel po skončení jesene z Banskej Bystrice s víziou lepšej budúcnosti. Ako mnohí ďalší, aj on sa chcel dostať do zahraničia. Spočiatku všetko vyzeralo nádejne a Matúš Turňa sa pripravoval, že podpíše kontrakt s poľským klubom Zaglebie Lubin. Napokon dvadsaťsedemročný rodák z Brezna u našich severných susedov nepochodil a neuspel ani v Ružomberku. Týždeň pred štartom jarnej časti trénuje v Dunajskej Strede a vyzerá to tak, že tam aj ostane.

 

Dunajská Streda chce v prvom rade zachrániť ligu

 

Po jesennej časti sezóny ste odišli z Banskej Bystrice a hľadali ste si klub. Podľa informácií profutbal.sk trénujete s Dunajskou Stredou. Ostane na Žitnom ostrove aj na jar?

"Všetko by sa malo doriešiť tento týždeň. Ale je veľmi pravdepodobné, že jarnú časť aktuálneho ročníka strávim v Dunajskej Strede."

 

Ak v Dunajskej Strede skutočne ostanete, bude to len na jarnú časť alebo na dlhšie obdobie?

"Na tomto sme sa ešte nedohodli. Dnes skutočne neviem povedať, na akú dlhú dobu ostanem. Počas aktuálneho týždňa sa všetko definitívne dorieši, potom budeme múdrejší."

 

Dunajskú Stredu čakajú jarné boje o záchranu, klub navyše príde po skončení súťaže o šesť bodov. Preniesla sa táto nová situácia aj do kabíny na futbalistov?

"Nálada v kabíne je príjemná. Prišlo zopár nových hráčov. Dunajská Streda chce v prvom rade zachrániť ligu. Všetci chcú aj naďalej robiť všetko pre futbal. Myslím si, že situácia v klube sa zlepší. Uvidíme, či to tak aj bude. Je jasné, že tých šesť bodov je škoda, ale som presvedčený, že DAC bude mať na to, aby sa v pohode zachránil."

 

Slovenská futbalová verejnosť vníma Dunajskú Stredu tak trochu negatívne. Teraz, keď ste priamo v centre, ako hodnotíte klub vy?

"Som tu zatiaľ veľmi krátko. Zoznámil som sa s chlapcami a začal som trénovať. Neberiem to tak, že som prišiel do klubu, ktorý má zlú povesť. Nebol som zainteresovaný do situácií, ktoré sa tu stali predtým. Doteraz som sa s Dunajskou Stredou stretával ako so súperom. Dnes som tu a je to pre mňa možnosť hrať futbal a robiť to, čo ma baví. Neberiem to tragicky."

 

Ste teda pripravený aj na takú alternatívu, že výplata príde neskôr ako by mala?

"Finančná situácia nie je jednoduchá v takmer žiadnom slovenskom klube, takže takéto okolnosti by pokojne mohli nastať aj inde. Uvidíme, ako to bude fungovať. Prišiel som do Dunajskej Stredy v prvom rade hrať futbal a momentálne tieto veci neriešim. Najprv sa musíme dohodnúť na zmluve."

 

V Lubine to vyzeralo nádejne

 

Začiatkom januára ste boli na skúške v poľskom klube Zaglebie Lubin. Tam vám to nevyšlo?

"Vlastne ani neviem prečo som v Lubine neuspel. Strávil som tam niekoľko dní, všetko nasvedčovalo tomu, že tam aj ostanem. Na moje prekvapenie sa situácia zmenila a povedali mi, že ma neagažujú. Bola to smola..."

 

Nemohlo takéto rozhodnutie súvisieť s incidentom, ktorý mal Róbert Jež s fanúšikmi?

"Nemyslím si, že by toto bol dôvod. Vyzeralo to nádejne, absolvoval som aj zdravotné testy. Všetko bolo v poriadku. Ešte v piatok sme sa dohadovali na podmienkach zmluvy a v sobotu mi oznámili, že prestup sa neuskutoční."

 

Hovorilo sa aj o vašom príchode do Ružomberka. Bolo to reálne?

"Áno, bol som v kontakte aj s Ružomberkom. Sú to však veci, do ktorých ja veľmi nevidím. Všetko riešil môj manažér, takže mne sa o tom ťažko rozpráva."

 

Absolvovali ste skúšku aj v nejakom inom klube?

"Nie, nie… Vyčkávali sme do poslednej chvíle. Už ma trošku tlačil aj dátum, takže som sa musel rozhodnúť a aj preto som sa rozhodol ísť do Dunajskej Stredy."

 

Necítite frustráciu z toho, že vám z toľkých ponúk všetky padli?

"Je jasné, že som trochu smutný a sklamaný, že mi nevyšlo zahraničie, ale chcel som sa už konečne pripravovať s nejakým mužstvom. Dunajská Streda má ambície, káder sa značne obmenil. Uvidíme, čo nám prinesie jar."

(Marek Balický, www.profutbal.sk, 24. február 2014)