Hor sa do práce! (Komentár Tibora Poóra k zápasu DAC-Košice 0:0)

   

Veru, tento zápas nemal pre nás nádych trojbodového zásahu - pocit, ktorý silnel už po vylúčení košického hráča Djordjeviča. Nás tento moment nenakopol, naopak hostia dobrú štvrťhodinu aktívnou hrou tlmili všetky naše pokusy, a v podstate nám na čas nanútili svoju hru aj v oslabení.

 

Je jedno či bola opatrná hra v prvej cca polhodinke taktický zámer, alebo či si hráči sami netrúfali. Chvalabohu, že tomu bolo tak. Mali sme totiž v úvode, napriek na pohľad vyrovnanej hre, značné problémy s pozičnou hrou smerom dozadu. Hľadali sme sa, prehrávali sme súboje v strede ihriska, čo by v prípade ak by sa po strate lopty záložníci až príliš pozabudli, znamenalo košické prečíslenia, ktoré by sme sotva prežili bez inkasovaného gólu. A bolo by po zápase...

 

Smerom dopredu sme mali iba náznaky. Úniky po krídle s následným centrom boli ešte kostrbaté, ľahko čitateľné, ľahko sa blokovali, centrujúci hráč bol väčšinou vytlačený z dobrej pozície. Ak niečo prešlo, buď si poradila košická obrana, alebo si s centrom neporadil Szarka, respektíve nikto z našich. Platí to aj pre štandardné situácie, jednou z mála výnimiek bola Majerníková hlavička.

 

Z ľavej strany sme mali k dispozícii kopu centrov zásluhou Ottiho (Szabó), hlavne zo štandardiek. Otti má dobrú ľavačku, v sobotu si však podľa mňa vybral menej efektívny typ centrov - padajúce listy či jemné centre, ktoré obrana hostí pravidelne odvracala. Miki by mohol vytiahnuť z archívu staré DVD a ukázať „vietor“, ktorý dokáže vyprodukovať prudký center na spôsob Miša Gašparíka.

 

Asi by bolo nespravodlivé bárskoho vyzdvihovať, pretože niet hráča, ktorý by popri náznakoch dobrých momentov išiel výkonom nad čiaru priemeru. Nie je to však nič prekvapivé, berúc do úvahy (tradičnú) rozglejenú prípravu - vzhľadom na turbulentné zmeny pochopiteľnú. Zákonite to neklapalo ani po šírke a ani po dĺžke, (ne)kompaktnosť mužstva je teda zbytočné analyzovať . Ale! Mali sme jeden vypuklý nedostatok - útok... (Viac o tejto téme v glose „Hasiť...“)

 

Záver zápasu priniesol moment, pri ktorom stuhla krv v žilách. V nastavenom čase, po viacnásobnej chybe našej obrany ani trojica obrancov nevedela zastaviť prenikajúceho útočníka hostí... Vlastne, jeden z nich ho zastavil. Nedovolene. No, mala sa pískať penalta... Takže, vďaka Bože aj za bod. Košice síce nepredviedli výkon vymykajúci sa ligovému priemeru, ale bod si určite zaslúžili.

 

V DAC-e je práce ako na kostole, na všetkých frontoch, ale potešiteľné je, že na prvý pohľad drieme v mužstve ligová kvalita. Dá sa s tým pracovať, je to proste futbalová výzva. Zohratosť, doplnenie kádra, trochu šťavy a trochu života do toho. Takže, hor sa do roboty.

(Tibor Poór, 3.3.2014)