Výsledok inventúry: Bez manka! (Komentár Tibora Poóra k zápasu DAC-Ružomberok 2:0)

Zmazanie šesťbodového manka, takmer v najkratšom možnom čase, musí mať na nášho najväčšieho konkurenta, Nitru, účinok porovnateľný s momentom, keď našinca zasiahnu prvé kvapky švédskej sprchy.

Predtým než si posvietime na zápas s Ružomberkom, poukázal by som na dôležitosť zvládnutia prvej trojice zápasov - po taktickej stránke. Zatiaľ nedocenený je z tohto pohľadu zápas s Košicami, v ktorom nám v prvej takmer polhodinke ostrie katovej sekery škrabkalo krk. Zvládnutým prvým zápasom sa vytvoril základ pre herný progres, a základ na dva trojbodové zásahy. Zápas s Ružomberkom bol totiž z hľadiska plnenia taktických úloh na úrovni, ktorá je už mimo kategórie „Sľubné“, - je dobrá už teraz.

Ružomberok bol možno prekvapený z toho, s čím sme vyrukovali na úvodných dvadsaťpäť minút.

Iniciatíva v úvode zápasu bola síce na ich strane, ale narazili na našu koncentrovanú a dôraznú defenzívu. Čo sa pretavilo do prihrávok či striel hostí, to defenzíva DAC-u úspešne blokovala. Hostí sme počas zápasu, okrem nebezpečných striel z diaľky, do ničoho vážnejšieho nepustili.

Prím v obrane hral výborný Majerník, ako najlepší príklad uvediem situáciu, keď po malom zaváhaní naprával svoju vlastnú chybičku ukážkovým blokovaním v sklze. Inak, Majerník a Ujlaky boli onoho času dobrým príkladom toho, ako sa v mužstve ktoré je zriedené nízkou kvalitou v neprimeranom množstve, dá skĺznuť do bezútešnej šede. Dnes, keď majú vedľa seba kvalitu, výsledkom je ich vlastná kvalita, ktorá sa nedá prehliadnuť. Raz darmo, futbal je kolektívny šport. Samozrejme, že tu hrá obrovskú úlohu aj zmena, a nielen sľúbené, ale aj vyplatené peniaze, no v poslednej dobe tu hralo zopár chlapcov, ktorým by ste mohli ponúknuť aj 20 000 Euro, no nič by sa tým nezmenilo...

Miki mal pravdu, keď obhajoval hru na jedného útočníka: „Dôležitý nie je počet útočníkov, ale celkový počet hráčov, ktorí sa zapoja do útoku“. Útočné výpady našej zálohy, v druhom polčase, mu dali za pravdu. Mimochodom, v druhom polčase, náš stred pola (po predchádzajúcich náznakoch) po prvý krát úplne prebral v súboji záloh dirigentskú taktovku a nanútil súperovi svoju hru.

Nechcem to zakríknuť, ale naša záloha nie je na Corgoň ligové pomery zlá. Už teraz hrá veľmi dobre ťahúň mužstva Gergel, Ujlaky má fazónu, Straka (v sobotu, aj napriek dvom-trom zaváhaniam jeden z najlepších) súka čoraz viac lôpt, ktoré majú oči, ale tých skrytých rezerv máme viac, hlavne tie, ktoré skrýva potenciál dvoch hráčov - Krišta (špeciálna pochvala za vybojovanie lopty popri chybujúcich obrancoch hostí pred prvým gólom) a Brašeňa.

Ákos. Nemal pri osobných súbojoch (ani hlavičkových) takú úspešnosť ako v Trnave, a v prvom polčase veru tribúny vzdychali, ale opäť mal prsty v našom góle, vysunul do stopercentnej šance Gergela, pracuje pre mužstvo... Je jasné, že sa mu hrá lepšie a pokojnejšie vonku ako doma, ale má dôveru trénera, a keď mentálne zvládne nielen určité pasáže zápasu, môže sám veľa zmeniť, respektíve vyťažiť zo seba maximum čo sa dá.

Čo dodať na záver komentára? Snáď toto: Ešte stále je našim súperom číslo jedna Nitra a len s pokorou sa dá dosiahnuť, aby ním bola Žilina.

Celkové hodnotenie zápasu: tri a pol hviezdičky.