Futbalová katarzia z fanúšikov DAC-u (Glosa Tibor Poóra)

   

FOTO: Lelkes Ernő

Z hráčov potenciálni výčapníci a estrádny spevák s pesničkou v štýle gýčového kom-popu, pre vekovú kategóriu šesťdesiat a viac. No neviem... Mám taký dojem, že tento zápas bol - viac ako o výsledku - o tom, kam kráčajú oba kluby v boji o fanúšika.

 

Prehovárať v Bratislave na VIP-ku nikoho netreba, o to sofistikovanejšiu prácu je nutné vynaložiť pre získanie divákov, ktorí si ako konzumenti zábavy vyberajú v Bratislave z obrovskej ponuky.

 

Z futbalového hľadiska - ak bude Slovan (ako líder) ponúkať počas zápasov zaujímavé predstavenie iba miestami, a ak budú k videniu také nudné pasáže ako v sobotu (počas ktorých by diváci možno zachrápali od nudy, ak by nebolo fans), spohodlnených ľudí skôr odradia ako prilákajú.

 

Ak by Slovan hral v sobotu naplno po celý zápas, a nasúkal nám (reálnych) štyri-päť gólov, a aj v osemdesiatej minúte by sa ich hráči „šmýkali po zadkoch“, asi by ich vyprevádzal po zápase aplauz a my by sme boli ticho. Realitou po záverečnom hvizde však bola nemastná-neslaná bratislavská reakcia (samozrejme okrem kotla) na síce zaslúženú výhru, ale nudný futbal.

 

Kto však ostal na štadióne aj pár minút po zápase, neoľutoval.

 

Sprvoti, hráči DAC-u nechápali. Pravdepodobne sa sami seba pýtali počas pozápasovej ďakovačky: Nehrali sme dobre, prehrali sme, a napriek tomu takýto ošiaľ?

 

Proste, bolo vidno, že sú zarazení a váhajú. Fanúšikovia však pridali ešte viac na intenzite vysielania signálov, a vtedy to už muselo byť každému jasné.

 

Fanúšikovia DAC-u (i keď sú k sebe aj po sobote kritickí) prekonávajú nielen sami seba, ale aj tie najoptimistickejšie očakávania. Toto je neuveriteľná devíza, hráči DAC-u totiž obdržali na Slovane benefit, ktorý jednoducho nevymyslíš, nevyrobíš, nekúpiš, neskopíruješ a neukradneš.

 

Sú veci medzi nebom a zemou. Katarzia, ktorú (aj sebe) spôsobili fanúšikovia, vzniká niekde v tomto priestore. Niekde tam, alebo možno o kúsok ďalej... Neuchopiteľné, neopísateľné, ale ak vás tá katarzia zasiahne... Jasné, pri hľadaní zmyslu existencie futbalu nachádzame „z fleku" hneď niekoľko zmyslov (dokážeme nájsť aj množstvo odôvodnení, zištných aj nezištných), ale pre čisté futbalové divácke duše je tento na čelných pozíciách.

 

No, niečo s tým staršie ročníky, náchylné na jemnocitnosť, budú musieť urobiť, pretože tie ďakovačky začínajú byť nebezpečné. Možno začnem nosiť (pre istotu) na zápasy tmavé okuliare...

(Tibor Poór, 24.3.2014)