Rám budúcich obrazov* (Komentár Tibor Poóra k zápasu Slovan-DAC 2:1)

   

FOTO: Lelkes Ernő

Veru, duel so Slovanom nemal silu dvíhať divákov zo sedačiek. Dianie na ihrisku bolo totiž jednoznačné, prehrali sme (bez debát) zaslúžene a žiaden (extra) náboj z hracej plochy nevytvoril iskru, ktorá by preskočila do hľadiska. Nebolo treba. Diváci si iskru vytvorili sami.

 

Stalo sa to tesne pred koncom zápasu, prepytujem, ešte pred našim gólom. Na prvý pohľad by to mohla byť pominuteľná momentka, ktorá väčšinou upadne do zabudnutia. Táto nie... (Viac v glose Futbalová katarzia z fanúšikov DAC-u)

 

Líder a tím bojujúci o záchranu.

 

Slovan je, čo sa týka hráčskej kvality, najlepším tímom ligy, ale na lídra má podľa môjho názoru málo dynamicky herný prejav a prekombinovanú, komplikovanú finálnu fázu útokov. Od prvej minúty zápasu však bol jasný momentálny kvalitatívny rozdiel, ktorý sa neprejavil - našťastie pre nás - v zápasovom skóre. Za vcelku prijateľnú prehru vďačíme výbornému Penksovi, ale aj vo finálnej fáze nedôraznému súperovi. Dobrým príkladom bola situácia, keď sa Vittek po úniku po pravej strane, zoči-voči Penksovi, tak zamotal, že svoju šancu v podstate zrušil. Množstvo situácií pred našou bránou si pýtalo dôraznú strelu, veď nie raz stáli voľní hráči Slovana iba pár metrov od brány Penksu. Namiesto nekompromisnej strely však prišla zbytočná nahrávka, alebo ďalšia kľučka. Ďakujeme...

 

A čo my? Začali sme ustráchane, boli sme vo všetkých činnostiach horší ako Slovan, a veru horší ako my sami v predchádzajúcich zápasoch. Len záblesky - Krišto, určité úseky druhého polčasu, dve-tri zdravé strely, ale hlavne výborný Penksa, ktorého spoluhráči nechali často osamoteného. Nedostupovali sme, nezastupovali sme sa, nehrali sme dobre ani pozične, boli sme málo agresívni, proste tých nedostatkov bolo veľmi veľa, ale je celkom možné, že Slovan by bol nad naše sily aj v prípade, ak by sme boli vo svojej koži. V zostave sme mali jednu zmenu, Nurković bol však v porovnaní so Szarkom málo agresívny, mimochodom, celkovo sa hral až príliš jemný, miestami bezkontaktný futbal.

 

Vzhľadom na výkon môžeme byť radi, že sme uhrali prijateľný výsledok. Takéto zápasy vás trochu uzemnia a zaradia tam, kde momentálnou výkonnosťou a schopnosťami naozaj patríte. Vďaka za takéto zápasy.

 

Aj keď pri pohľade na dizajn nášho mužstva sú dnes viditeľné iba rám a kontúry, a na plné farby a tvary si ešte musíme počkať, báječné puto medzi mužstvom (klubom) a fanúšikmi sa už vytvára závratnou rýchlosťou. Dunajskostredské futbalové šialenstvo naberá veľké obrátky, miestami človeka až mrazí...

 

O týždeň nás čaká Žilina. Pre istotu si zopakujme: Zatiaľ je Nitra náš aktuálny konkurent v boji o záchranu, a Žilina je súper s ktorým hráme jeden z ligový zápasov a nie opačne.

 

* Názov článku je preklad názvu pesničky skupiny Flamingo - „Rám příštích obrazů“.

 

Celkové hodnotenie zápasu: tri hviezdičky.

 

1* urážka futbalu

2* podpriemerný zápas

3* priemerný zápas

4* zápas s prevahou prvoligových parametrov

5* zápas prvoligových parametrov po všetkých stránkach

6* výnimočná prvoligová kvalita

7* to najlepšie zo stredoeurópskeho futbalu

8* otvorené dvere do vyspelej futbalovej Európy

(Tibor Poór, 24.3.2014)