Takticky zvládnuté na jednotku (Komentár Tibor Poóra k zápasu DAC-Žilina 2:1)

   

FOTO: Vojtik Szimona

Na jednej strane klub, ktorý presadzuje dlhodobejšiu stratégiu pri budovaní tímu, ale nemá výsledky. Na druhej strane klub, ktorého imperatívom č. 1 je záchrana. Stret takýchto súperov preto zákonite vyznieva aj ako taktická šermovačka. Nervy napnuté na hranicu prasknutia, stačí totiž chvíľka nepozornosti a všetky predzápasové predstavy sa zosypú ako domček z karát...

 

Mužstvo DAC-u, mentálne čoraz silnejšie, podporované skvelým obecenstvom, však zvládlo zápas na výbornú, hlavne vďaka skvele napísanej taktickej partitúre. Samozrejme, nie vždy sa naši hráči vyvarovali netaktických individuálnych počinov, ale trénerom nalinkovaná zápasová taktika mužstva ako celku bola vyšpekulovaná a prevedená veľmi dobre.

 

Úvod zápasu mal podobný scenár ako proti Ružomberku, teda približne do dvadsiatej minúty sme boli v „zákopoch“. Pomohlo nám, že rozhodca pripustil našu tvrdú hru, veru niekedy to bolo na hrane (aj na žlté karty), a to na Žilinu platilo. Oproti jesennému zápasu je dnes vidno v hre Žiliny progres, pretože vtedy bolo medzi jednotlivými radami minimum chémie. V sobotu bola ich prechodová fáza veľmi dobrá, ale finálna fáza...

 

Žilina aj Slovan sa boria s rovnakým problémom, majú celkom dobrý herný prejav, ale pred bránou otáľajú ako tínedžer pri pokladni v drogérii pri kúpe prezervatívu. Žilinčanom odporúčam DVD z tohto zápasu, vyhľadať na ňom Brašeňov gól a púšťať ho hráčom do nemoty... Mimochodom, dúfam, že ten gól Jakuba konečne nakopne, lebo je zrejmé, že ma v sebe (podľa mňa zaujímavý) nevyťažený potenciál...

 

Bolo to síce víťazstvo, ktoré zvládlo mužstvo v prvom rade ako súdržný tím, ale určite nespôsobím rozbroj v hráčskej kabíne, ak vyzdvihnem jednotlivcov. Napríklad nášho najužitočnejšieho hráča v poli - Szarku. Prečo? Hlavičková štatistika Ákosa: z devätnástich hlavičkových súbojov prehral iba štyri! Nabehal množstvo kilometrov, podotýkam nie zbytočných, vyhľadával a vyhrával bitky o loptu aj vtedy, keď sa už zdalo, že nemá na ňu nárok. Bol pri oboch góloch, raz ako asistent, a raz medzi nohami šikovne púšťal loptu Ujlakymu. Počas celého zápasu svojou aktivitou podporoval zálohu, paradoxne menej podpory sa ušlo jemu, pretože sklepané lopty nie vždy našli adresáta, ale malo to svoju logiku - radšej si jeho spoluhráči plnili defenzívne taktické úlohy.

 

To, čo by som vytkol, boli výkopy smerom na Ákosa, ku koncu prvého polčasu, v momentoch keď bol viditeľne vyšťavený. Jasné, dlhé výkopy na Szarku mali svoju logiku, lebo cez pripravenú žilinskú zálohu nemalo zmysel búšiť, ale v tom čase všetky naše výkopy získal súper. To je detail (pozornejšie čítať hru pri výkopoch), ktorý by mohol inak opäť skvelý Penksa doladiť. Vyzdvihnem dva Penksove zákroky, obidva v druhom polčase: Prvá - vo veľmi ťažkej pozícii, dokonale vykryl priestor a vytlačil útočníka Žiliny zo streleckého uhla - bola to tisícpercentná šanca. Druhá - pri ktorej preukázal rýchle nohy - po prudkej strele síce vyrazil loptu pred seba, ale veľmi rýchlo zareagoval a po krátkom šprinte ju schmatol pred útočníkom. Už po zápase s Trnavou som ho chválil za to, že nevyráža loptu pred seba, a ak aj áno, tak vyrazené lopty zatiaľ dobre kontroluje. Čo dodať? Nech Penksovi vydrží forma do konca sezóny!

 

Zhodnotenie zápasu dvomi vetami: Taktický výborný Radványi a na taktické pokyny vnímaví hráči, ktorí porazili silnejšieho súpera naštartovaného na trojbodový zásah. Tri body, ktoré majú pre nás cenu diamantu.

 

Aha, ešte niečo. Fanúšikovia. Ich sobotňajšie predstavenie už nebolo len o srdci, o fanatizme a o oddanosti. Takáto podpora, to už je aj poctivo odvedená robota! Proste, máme v porovnaní s Nitrou jedno obrovské plus - k vytúženému cieľu, čiže k záchrane, ťahá klub aj hľadisko, nehovoriac o tom, že fans aktuálne „fachčia“ ako švajčiarske hodinky a drú ako ťažné kone. Dá sa ukončiť komentár niečím iným ako pochvalou pre fanúšikov? Veru nie!

 

Celkové hodnotenie zápasu: štyri hviezdičky (k zatiaľ najvyššiemu hodnoteniu prispela Žilina kvalitným herným prejavom a DAC kvalitným taktickým výkonom)

 

1* urážka futbalu

2* podpriemerný zápas

3* priemerný zápas

4* zápas s prevahou prvoligových parametrov

5* zápas prvoligových parametrov po všetkých stránkach

6* výnimočná prvoligová kvalita

7* to najlepšie zo stredoeurópskeho futbalu

8* otvorené dvere do vyspelej futbalovej Európy

(Tibor Poór, 31.3.2014)