Chlieb záchrany (Komentár Tibor Poóra k zápasu DAC-Zlaté Moravce 1:0)

   

FOTO: Lelkes Ernő

Jasné, našu taktiku a hru výrazne ovplyvnila absencia Ákosa, ale vplyv na ňu mala aj hra našej defenzívy proti Senici. Úvod ostatného zápasu nám napovedal, že tento moment nemohol uniknúť ani ViOn-u...

 

Keďže si hostia poriadne preštudovali senický výkon našej ľavej strany, zápas nemohol začať inak, ako útokmi cez Brašeňa a Szabó Ottiho. Trvalo približne desať minút, kým hosťom trklo, že dvojica Otto and Jakub sa „apdejtovala“.

 

Otto, vedomý si návykov z maďarskej ligy, tentokrát upustil od riskantných kľučiek v šestnástke a jej okolí, dal si pozor aj na to, aby rozohrával loptu včas a tým nelákal na seba atakujúcich hráčov. No a čo sa podpory ofenzívy týka, Otto bol v sobotu, ležérne a zároveň noblesne, veľmi dobrý.

 

Čo hrozilo obrane, a to aj napriek tomu, že sme hru neotvorili? Krajní obrancovia stoja príliš blízko k stredovým. Hostia sa síce pokúšali poslať krížne lopty - z jednej aj druhej strany - za chrbát našej obrany, ale z týchto situácii našťastie nevyťažili nič. Vadilo aj príliš veľa pokazených prihrávok, najmä Turňu.

 

Záloha. Veľmi dobre a múdro hral rozum nášho mužstva Straka Gábor. Vyprofiloval sa na hráča držiaceho celý ten náš zraniteľný projekt pokope. Skúsenosti a futbalový rozum, Gábor nimi často preklápa nejednoznačné situácie na našu stranu.

 

Brašeň patril medzi našich najužitočnejších hráčov. Konečne hral dynamicky a výbušne, tak ako sa to od neho očakáva. Malé šidlo, ale je to presne ten typ hráča, ktorý môže v každom zápase, pri takomto (svojom) hernom prejave, kandidovať na honor najužitočnejšieho hráča.

 

Miki mal na tlačovke pravdu, viacerí hráči zo zálohy neboli v sobotu vo svojej koži, Gergel, Krišto (inak výborný v Senici) a ani Ujlaky. V Gergelovom prípade však aj slabší výkon znamená výkon, pri ktorom má človek pocit, že Roman je všadebol.

 

Gólman. Výborný výkon, a ani obrana ho v sobotu nenechala v neriešiteľnej situácii. Istý pri centroch, tu pochválim pozitívnu zmenu, že sa už neplaší a nevykopáva loptu spôsobom, pri ktorom na úseku „päťka-šestnástka“ atakuje svetový rekord v behu na 11 metrov... Apropo, rýchlosť... Všimnite si tie Penksové rýchle nohy! Ako príklad uvediem zákrok pri Fernandovej strele, pri ktorej si Penksa perfektne „vybehal“ pozíciu na zákrok, a po rýchlej reakcii zachytil vyrazenú loptu, zabrániac tým rohovému kopu. Sčasti je taká rýchlosť Bohom daná, ale tento navonok jednoducho vyzerajúci zákrok vypovedá o rokoch brankárskeho tréningu, ktorý kvalitou vybočuje zo slovenského priemeru.

 

Penalta. Špeciálne by som sa chcel poďakovať Pavlendovi, ktorý túto situáciu riešil ako mladší žiak. Ak sa hostia hnevajú na rozhodcu, nech si pozrú, kde sa nachádzala lopta v čase, keď si Pavlenda zaspomínal na futbalové detstvo...

 

Naše šance a brejky. Herne zápas nevyznel v náš prospech, ale čo sa týka gólových šancí, bez slov sme mohli fúknuť aj štyri góly, a hocijak absurdne by znel výsledok 4:0, vzhľadom na šance bol reálny.

 

Tréner Radványi zvládol zápas na jednotku a tým je povedané všetko. Hm... Hrať otvorenú partiu v nasledujúcich zápasoch, toho sa pravdepodobne nedočkáme, a ani by to nebolo rozumné, pokiaľ nebudeme mať ligovú definitívu. Smerom dopredu sme totiž veľmi dobrí, ale smerom dozadu sme... Miki píše presne také noty, aké sme schopní zahrať. Smerom dopredu je to celkom progresívny part, ale smerom dozadu, hlavne v kvartete obranárov, hrajme radšej ešte na tri akordy.

 

Návrat hlásateľskej legendy Bíró Tomiho bol podarený, diváci boli fantastickí, paradoxne, práve tí naj, fans, sú na svoje výkony najkritickejší. Pýtam sa, čoho budeme na štadióne svedkami, keď podajú výkon, s ktorým budú sami spokojní??? Explodujeme vedno so štadiónom???

 

Trenčín. Dynamika, výbušnosť a schopnosť prečísliť súpera, to je Trenčín, ak práve nenahráva Show Bennyho Hilla, podobne ako u nás na jeseň. Trenčín vo forme je veľmi ťažký súper. Dokonala taktická dôslednosť, v zálohe žiaden priemerný výkon, neriskujúca obrana a stopercentný Penksa.

A pán Boh pri nás! Tento týždeň sa totiž začína lámať chlieb záchrany!

Aj na ihrisku, nielen v zákulisí.

 

Celkové hodnotenie zápasu: tri a trištvrte hviezdičky

 

1* urážka futbalu

2* podpriemerný zápas

3* priemerný zápas

4* zápas s prevahou prvoligových parametrov

5* zápas prvoligových parametrov po všetkých stránkach

6* výnimočná prvoligová kvalita

7* to najlepšie zo stredoeurópskeho futbalu

8* otvorené dvere do vyspelej futbalovej Európy

(Tibor Poór, 15.4.2014)