Kapko hooligan hop, hop, hop!!! (Horváth József, 1971-2014)

   

FOTO: Bíró Attila

Brutálna vražda vyrazí dych vždy. Brutálna vražda známeho spôsobí, že zrazu neviete čo je patričné povedať, cítiť či myslieť si. Máte zmiešané pocity, keď vysvetľujete po telefóne, že obeťou nie je futbalista Jano Kapko, ale ten, kto túto legendu DAC-u zbožňoval a obdivoval.

 

Dunajská Streda je malé mesto, v ktorom je možné spoznať prostredníctvom futbalu kvantum jeho obyvateľov. Ak ste žili a žijete futbalom, fanúšika menom „Malý Kapko“ či jednoducho „Kapko“ ste nemohli nepoznať. Ako správne píšu v oficiálnych správach, „Kapko“ bol jedným z najznámejších fanúšikov DAC-u, a to už od „zlatých osemdesiatych“.

 

Ak sa dnes niekto opýta, kto to bol Horváth József alias „Kapko“ a čo robil, odpoveďou môžu byť aj tieto dve vety: No, on bol povolaním a poslaním fanúšik DAC-u! A so všetkým, čo k tomu patrí...

 

Odhadujem, že prezývka „Kapko“ mu prischla počas našej prvej ligovej sezóny (1985-86). Mimochodom, približne v rovnakom období si jeden chalan z partie s ktorou hrával futbal, vybral (áno, vybral) prezývku „Medgyes“. Urobil tak ihneď po domácom zápase so Spartou (3:3), v ktorom Medgyes J. strelil dva góly... Chcem byť Kapko! A ja Medgyes!

 

Fanúšik, so všetkým čo k tomu patrí... aj so staničnou bitkou s trnavskými fans, nad ktorou možno „mäkkýši“ zmraštia čelo a dvihnú obočie... Hovoríte, že takéto spomienky nepatria do tohto článku? A čo Vám šiši?

 

Posledné roky bol „Kapko“ na domácich zápasoch DAC-u k videniu ako usporiadateľ. Fanúšikovia si viackrát počas zápasov zaskandovali na jeho adresu „Kapko hooligans hop, hop, hop!!!“ a on v oranžovej veste... a on v oranžovej veste reagoval asi tak, ako reaguje na fotografii číslo 1...

 

Ak je poriadok aspoň „tam hore“, a tí pri bráne majú viac charakteru ako tí čo tu dole riadia naše životy, „Malého Kapka“ musí vítať pri bráne pokrik „Kapko hooligan hop, hop, hop!!!“, vedno s pozvánkou na pivo do nejakého nebeského pubu (nemusí byť anjelsky slušný), v ktorom v telke „beží“ futbal a skandovanie „Hajrá DAC!“ je tam podmienkou.

 

Možno aj tam hore bude musieť hájiť klubové farby, veď kurva ako môže byť nebo nebom, ak tam nie je futbal a nedá sa fandiť? To by bolo hotové peklo!

 

Kapko, odpočívaj v pokoji a neboj sa, my tu dole už dáme pozor na DAC!

 

P.S. Posledná rozlúčka s Józsefom Horváthom sa uskutoční v piatok 25. apríla 2014 o 14.00 na mestskom cintoríne v Dunajskej Strede.

(Tibor Poór, 22.4.2014)