Pasca na... (Glosa Tibora Poóra)

   

Ach jaj, ako ťažko sa hľadá čas na riešenie prípadu korupcie v zápasoch Nitry! Situáciu nám komplikujú aj rôzne prekážky v podobe štátnych sviatkov či voľných dní, ktoré pribúdajú ako huby po daždi... Ach jaj!

 

Skutočnosť, že SFZ má problém pochopiť, že z etického a morálneho hľadiska sa nedá odlišovať či je korupcia v priateľskom, alebo súťažnom zápase (horší signál pre mládež sa takýmto postojom dať ani nedá) je jedna vec, ale keď má SFZ rovnaký meter na obidva typy korupcie zapísaný pravdepodobne priamo v stanovách, to už problém asi je...

 

Kauza doterajšieho nepotrestania Nitry je podľa môjho názoru viac o SFZ ako o DAC-e či o Nitre. Je totiž viac ako pravdepodobné, že sa takéto prípady budú opakovať, pretože mašinéria zvaná „Singapur“ sa elimináciou nepodstatných ľudí (nepodstatných v celosvetovom rozmere) nezastavila.

 

Skúsme si teda čisto hypoteticky predstaviť, ako by sa riešila podobná kauza, ak by bola niektorá z ikon slovenského klubového futbalu namočená do „pajchlovania“ súťažného zápasu, a v tom istom čase by sa riešila aj kauza „neikony“, ktorá by bola namočená do „pajchlovania“ priateľského zápasu... A rozhodovalo by sa trebárs o titule...

 

Nič v zlom, ale príslušný orgán vyrába takmer dokonalú pascu. Na seba. Problém svetových rozmerov totiž rieši provinčným spôsobom.

 

P.S. Pripomeniem, že v sofistikovanej činnosti singapurskej stávkovej mafie sú priateľské zápasy zaradené do kategórie skutočných lahôdok, veď celosvetovo je odhalených nemálo prípadov, keď sa priateľské zápasy zorganizovali iba z jediného dôvodu - zrealizovať stávkový podvod.

(Tibor Poór, 29.4.2014)