Dunajskostredská fiesta pre prizerajúcich sa hostí (Komentár Tibora Poóra k zápasu DAC-Banská Bystrica 4:0)

Skôr narodený divák mohol mať po piatich minútach zápasu pocit, že sleduje „remake“ zápasu z roku 1985, v ktorom nám Bohemians Praha v úvode duelu poriadne naložil. Vtedy tréner Pecze, vracajúc sa do kabíny pre svoje náramkové hodinky, zmeškal prvé dva góly v sieti svojho tímu. Mimochodom, padli v tretej a šiestej minúte... V sobotu sme videli takmer identické rozuzlenie zápasu.

Veru, aj fotografi zaujali svoje pozície pružnejšie a kvalitnejšie, ako ich zaujala defenzíva hostí... Gólu predchádzala jednoduchá, kvalitne prevedená akcia, v podstate to vyzeralo ako modelovaná situácia na tréningu, medzi kuželkami. O štyri minúty neskôr nasledoval nechytateľný „vlastenec“ a ten už vyriešil všetko. Ta tam bola zrazu naša nervozita zo zápasu, začali sme si užívať deväťdesiat minút, ktoré akoby nepatrili do zoznamu doterajších, nervy drásajúcich zápasov v sekanici zvanej „Boj o záchranu“.

Pre divákov, beztak nažhavených, bol zápas klasickým happeningom, a podľa mňa si kúsok z tejto spoločenskej eufórie ukradli aj delegáti, VIP-kári či iní oblekoví, respektíve milí hostia.

O tom, ako bol vzduch na štadióne nasiaknutý priam zhmotnenou katarziou divákov z báječnej atmosféry, svedčí aj táto miniatúra: Pán v rokoch, a v obleku konzervatívneho strihu, v čase keď už bolo hľadisko dávno ľudoprázdne, ale lúče umelého osvetlenia stále hladili dunajskostredský „green“, vykročil z útrob štadióna blízko k hracej ploche a decentne vdychoval do pľúc hutný luft nasiaknutý euforickým smradom, ktorý po sebe zanechali rozbláznení diváci. Taká futbalová marihuana - nech sa páči, máme jej zatiaľ na rozdávanie! Či to bol pán zo SFZ a či nie, bol to fascinujúci okamih...

Vráťme sa však k zápasu. Výkon hostí neposkytuje priestor na nejakú siahodlhú analýzu, jednoducho hrali pod svoje možnosti - z našich jarných súperov podali jednoznačne najslabší výkon. Hm... Predsa len niečo. Zaujal moment, keď tréner Hrnčár dohováral hráčovi menom Považanec. Nemyslím si, že sa v tejto lige nachádza hráč, ktorý je futbalovo taký ťažký frajer, aby mohol takto reagovať na trénera. Mimochodom, Beckham dostal od Fergusona kopačkou do hlavy... Hrnčár síce nie je Ferguson, ale trénerom je!

A čo my? Po kritike výkonu hostí je namieste pochváliť množstvo futbalových momentov, ktoré by platili aj na súpera s kvalitnejším výkonom. Mám na mysli hlavne excelentný výkon Straku, ktorému výborne sekundoval Krišto. Práve individuálne súboje, ktoré sa týkali týchto dvoch hráčov, boli najzaujímavejšie, pretože hostia hrali v obrane a v útoku zle, o plynulej prechodovej fáze do útoku sa hovoriť nedá, preto naše zvyšné posty príliš nepreverili.

Na záver vyberiem pár momentiek, pri ktorých určite mnohí vyskočili zo sedadiel: Bojovnosť mužstva, Matúšove hviezdne chvíle, Gergelova geniálna kľučka, ktorou pred tretím gólom posadil na zadok brankára Boroša, Majerníkov prehľad, Szabó Otti v ofenzíve, Ujlakyho spracovanie lopty po dlhom a vysokom pase, pekné akcie po krídlach, ktoré hostia stačili iba registrovať, a na záver opäť spomeniem vynikajúceho Straku s jeho technickými finesami, prehľadom a skvelou mravčou prácou.

Neberúc do úvahy výkon súpera, asi by som dal zápasu päť hviezdičiek (hlavne pod vplyvom fantastickej atmosféry), ale fatálne zlyhanie hostí v úvode zápasu a ich výkon typu „zbitý pes“, počet hviezdičiek trochu znižuje. Fiesta, či bezbrehá zábava na štadióne si však žila vlastným životom, z tohto pohľadu dostal zápas do kolien takmer každého.

V sobotu hráme v Myjave, v mnohom bude tento duel diametrálne odlišný od zápasu s Banskou Bystricou, pravdepodobne nebudeme mať toľko priestoru na exhibičný výkon ako v sobotu, ale pri dobrej defenzívnej práci obrancov, ktorí si mohli v sobotu oddýchnuť od lavínovitých útokov iných súperov, nemusíme cestovať domov bez bodu.

Celkové hodnotenie zápasu: štyri hviezdičky