Anthem officialis a hymna od srdca (Glosa Tibora Poóra)

   

FOTO: Vojtik Szimona

Útulný štadión v Myjave si v sobotu, obrazne povedané, vydýchol. Prečo? Po štvrtkovom besnení „frajerov“, ktorí si objednali náhradné súčiastky do mozgu cez FedEx (obchodný zástupca Tom Hanks) a doteraz im zásielka nedorazila, mali Myjavčania pár dní v ústach futbalovú pachuť. Snáď im ju náš fanúšikovský kotol svojim predstavením napravil, veď ich výkon zohrieval v treskúcej zime viac ako samotný futbal...

 

Hm... Slovenskí fanúšikovia, ktorí chcú (oprávnene) prediskutovať aplikáciu zákona o fanúšikoch v praxi, sa dostali po myjavskom finále SP do časového debetu cca šiestich mesiacov. Približne vtedy bude brať verejnosť iniciatívu fanúšikov aspoň štipku vážne. Po zhliadnutí záberov z finále sa takejto reakcii verejnosti čudovať ani veľmi nedá.

 

Inak, aj ja si myslím, že s aplikáciou zákona sú... no, sú s ňou (a môžu byť) „mierne problémy“. Trebárs zobrať dievčine z ucha náušnicu, lebo červená-biela-zelená, to by už podľa mňa hraničilo s komunistickými praktikami. To by už bola absurdita Made in ČSSR, keď bola šikanovaná rebelujúca mládež, lebo mala vlasy kolorované vo farbách imperialistických krajín. Fajn, že sa tak dnes nedeje... Ozaj, čo by sa stalo, ak by som išiel na zápas s „maďarsky“ prefarbenými vlasmi ? Ostrihali by ma, alebo oskalpovali?

 

Jedna zaujímavosť: V sobotu sa spievali dve hymny. Jedna oficiálne, a jedna od srdca. Dočítal som sa, že na ligových zápasoch hymny nemajú čo hľadať, vraj sa nespievajú nikde na svete. Keďže svet ako taký nekončí v Kútoch či v Čiernej nad Tisou, ale svet (sviňa jedna) pokračuje ďalej, hymna sa spieva „tam ďalej“ aj v ligových zápasoch. Stačí si zapnúť športové stanice v ponuke káblových operátorov. Spievajú sa aj oficiálne, a spievajú sa aj od srdca.

 

Od srdca sa spievajú hlavne vtedy, keď niekoho bijú. Vtedy, keď prebieha štvanica na konkrétnu osobu. Vtedy, keď tú osobu ponižujú... Et cetera, et cetera...

 

Samozrejme, oficiálne sa môže „protokolárne“ spievanie hymny z programu vyškrtnúť rovnako rýchlo, ako sa tam dopísalo. Spievanie hymny od srdca sa však vyškrtnúť nedá, ani zákonom.

 

Osud rozhodol tak, že hráme proti Nitre „o futbalové všetko“ v čase, keď sa prípad Hedvigy dostáva do polohy, z ktorej by bol šokovaný aj majster absurdných drám, Václav Havel.

 

Priznám sa, v živote som nespieval hymnu. Žiadnu. Keď som musel (v škole), tak som si ju skôr brblal ako nôtil. Spievam totiž falošne ako „divá sviňa". V nedeľu ju takisto nebudem spievať, ale priložím si ruku na srdce.

 

Drž sa Hedviga, a pán Boh odpusť ľuďom, ktorí ti takto ubližujú!

(Tibor Poór, 6.5.2014)