Sucho vyzerá inak... (Komentár Tibora Poóra k zápasu DAC-Nitra 1:1)

   

FOTO: Vojtik Szimona

Kým v Myjave (3.5.2014) ľudia doslova zmrzli na kosť, v nedeľu ostali suché snáď iba zipsy. Štýlovo by nás v Košiciach mohlo čakať šesťdesiatdeväť stupňov v tieni...

 

Prskať veľmi nemôžeme, lebo sme si deň keď pánbožko od rána cikal, vybrali sami. Som fanúšikom zrnka múdrosti: „Všetko je tak, ako má byť“, preto dnes slovko „keby“ z komentára skúsim vynechať. Jasné, môžeme rozprávať o našej smole, ale rovnako platí, že nás šťastena celkom neopustila.

 

Pred šťúraním do priebehu zápasu nemôžem vynechať kratučký opis vskutku neuveriteľného hemženia masy divákov na dvoch krytých tribúnach. Samozrejme, každý, kto nie je mechom praštený, sa snažil nájsť si svoje miesto pod strechou tribúny, i za cenu, že bude stáť sprešovaný ako hrozno. Ak bol na štadióne prítomný nejaký (určite zdesený) statik, asi mu z rysovacieho pera, ktoré mal vo vrecku nohavíc, stekal tuš až do ponožiek. Pohľad na takto natrieskané tribúny možno privádza statika do stavu „dve sekundy pred infarktom“, ale pre futbalového romantika je to jedna báseň. Tíško poznamenám, že pre novinárov - píšucich počas zápasu - bola tlačenica na tribúnach nočnou, lepšie povedané, podvečernou morou. Inak, som zvedavý, akú kapacitu bude mať VIP-ka na novom štadióne. Na staručkej tribúne už praská vo švíkoch, niektorí záujemcovia totiž asi oprášili VIP-karty, ktoré podpisoval ešte nebohý Weisz Misi bácsi. Chudáci chalani-sekuriťáci, prajem im pevné nervy proti Trnave...

 

No, poďme k dianiu na ihrisku. Napriek tomu, že na hraciu plochu nepretržite pršalo a terén bol ťažký, regulárny ešte bol. Je rozumnejšie vzhľadom na ťažké podmienky príliš neanalyzovať produkciu jednotlivcov, lebo je prakticky nemožné za takýchto podmienok odhadnúť mieru, akou terén ovplyvnil výkony hráčov (o výkone rozhodcu viac v glose). Vyhnúť sa chybám na takomto teréne sa v podstate nedá, dôležitá je (ne)schopnosť hráča bleskovo vyhodnotiť situáciu, okamžite reagovať a korigovať chyby.

 

Zhrnul by som to takto: Už z kraja zápasu bolo zrejmé, že Nitra bude spokojná s bodom. Pri deštrukcii, ktorú miestami prerušili ich smrteľne nebezpečné výpady, Nitrania produkovali to, čo je z pozície brániaceho mužstva, na takomto teréne, efektívnejšie. Čo by som vytkol nášmu mužstvu - nie najlepší výber riešenia situácii. Jedna vec je, že máme typologicky vhodných hráčov skôr do kombinácie, ale nie je žiadne nóvum, že si vodou nasiaknutý terén pýta strely na bránu - hlavne po zemi - tak intenzívne, ako novorodenec materinské mlieko. Vodou nasiaknutý terén si pýta viac prudké a polovysoké centre, ako vysoké lopty na Matúša, ktorý má vzhľadom na postavu, po výskoku z miesta, (logicky) nedôrazne hlavičky. Mali sme x možností zahrať prudké centrované priame kopy, ale často sme si vybrali krátku prihrávku do šírky, pri jednej z nich Mikiho skoro „trafil šľak“. Musím uznať, že nitrianski hráči lepšie vyhodnotili, čo sa dá z tohto „prší, prší“ vyťažiť, viď hlavne diabolsky „ušmudlanú“ strelu, ktorá si našla cestu v spleti nôh - chýbalo málo (nehovoriac o šanci Mikuša). Na druhej strane - nechcem povedať, že by Nitrania dostali bod zadarmo, ale deštrukcia a zhustený priestor pred vlastnou bránou je predsa len ľahšou cestou. To, že si - v čase keď na nás strácali tri body - vybrali deštrukciu, sa môže vysvetľovať všakovak, nielen z hľadiska aktuálneho výberu taktiky: Neverili si proti nám. Setsakramentsky veria v to, že dvaja z trojice budúcich súperov pred nimi kľaknú na kolená a sami si rozhodia sandále...

 

A čo my? Chalani si ako celok zaslúžia za bojovnosť a obrovskú snahu uznanie. Jasné, výhra by bola ideálna, ale treba objektívne zhodnotiť, že nám zatekalo do topánok. Veru, ak sa udržíme, najdôležitejším gólom jarnej časti bude asi tento proti Nitre, tesne pred záverom prvého polčasu.

 

Faktom je, že sme napriek remíze de facto zvýšili svoj bodový náskok a máme všetko vo vlastných rukách. Sú to síce ďalšie dni, pri ktorých bude hrozba infarktu aktuálna, ale musíme to dobojovať. Musíme! Sme totiž silnejší po všetkých stránkach!

 

Celkové hodnotenie zápasu: tri a trištvrte hviezdičky (fantastická a elektrizujúca atmosféra si zaslúži osobitné hodnotenie: šesť hviezdičiek)

 

1* urážka futbalu

2* podpriemerný zápas

3* priemerný zápas

4* zápas s prevahou prvoligových parametrov

5* zápas prvoligových parametrov po všetkých stránkach

6* výnimočná prvoligová kvalita

7* to najlepšie zo stredoeurópskeho futbalu

8* otvorené dvere do vyspelej futbalovej Európy

(Tibor Poór, 13.5.2014)